Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İtalya'da köprü çöktü

italya'nın Cenova kentinde üzerinde otoyol bulunan bir köprü çöktü.

1/22

Ambulans servisi yetkilisi, olayda 1'i çocuk en az 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin yaralandığını söyledi.

2/22

Olay yerine çok sayıda acil durum ekibi gönderildi. İtalya Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli'nin sosyal medya hesabından yaptığı son dakika açıklamasında, "Cenova'da olanları büyük bir endişeyle takip ediyorum. Korkunç bir trajedi gibi görünüyor." ifadelerini kullandı

3/22

italyan medyası olayın, köprüdeki yapısal zayıflık nedeniyle yaşanmış olabileceğini belirtti.

4/22

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, İtalya’nın kuzeybatısındaki Cenova kentinde otoyol köprüsü çöktü.

5/22

A10 otoyolu üzerinde bulunan yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki Morandi Köprüsü’nün bir kısmı saat 11.15 civarında çöktü.

6/22

Köprünün her iki şeridinin de çöktüğü olayda, çok sayıda aracın yere düştüğü ve bazılarının enkaz altında kaldığı belirtiliyor.

7/22

İtfaiye yetkililerinin Adnkronos haber ajansına yaptığı açıklamada, enkaz altında kalan araçlarda 1'i çocuk en az 22 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin yaralandığı aktarıldı.

8/22

Enkaz altında kalanları çıkarmak için acil servis ve itfaiyenin müdahalesinin sürdüğü, bazı yaralıların hastaneye sevk edildiği bildirildi.

9/22

Köprünün yapısal bir sorun nedeniyle çökmüş olabileceği ancak olayda şiddetli yağmurun da etkili olduğu düşünülüyor.

10/22

İtalya Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli,Twitter mesajında, "Cenova'da olanları büyük bir endişeyle takip ediyorum. Korkunç bir trajedi gibi görünüyor." ifadesini kullandı ve olay yerine gittiğini bildirdi.

11/22

İtalya'da yaşanan faciadan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başsağlığı dileğinde bulunurken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'yi telefonla arayarak yardım teklifinde bulundu.

12/22

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İtalya'nın Cenova şehrinde A-10 otoyolu üstünde bulunan Morandi Köprüsü'nün çökmesi sonucu hayatını kaydedenlere, sosyal medya hesabı üzerinden taziye dileklerini iletti.

13/22

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İtalya'nın Cenova şehrinde A-10 otoyolu üstünde bulunan Morandi Köprüsü'nün çökmesi sonucu hayatını kaydedenlere taziyelerimizi iletiyor, yakınlarına ve İtalyan halkına sabırlar diliyoruz." ifadesine yer verdi.

14/22

Olay sırasında köprünün üzerinde bulunan araçlar doğruca yere düştü.

15/22

Düşmenin etkisiyle paramparça olan araçlar hurdaya döndü.

16/22

Yıkımın yaşandığı bölgede sivil savunma ekipleri çalışmalara başladı

17/22

Olayın meydana geldiği yerde mahsur kalanlar için kurtarma çalışmalarına başlanırken, moloz yığınlarının içinde yaralı ve ceset arandı.

18/22

Polcevera Viyadükü olarak da bilinen köprünün inşaatı 1962'de başladı ve 1968'de tamamlandı.

19/22

Bin 100 metre uzunluğundaki yapının, şimdiye kadar Avrupa'da inşa edilen ilk kablolu beton köprü olduğu söyleniyor.

20/22

Morandi Köprüsü alışveriş merkezleri, fabrikalar, bazı yerleşim yerleri, Cenova-Milano tren hattı ve bir nehrin üzerinden geçiyor.

21/22

İtalya'da köprü çöktü

22/22