Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kabil'de kaçış izdihamı

Taliban, Afganistan'da hızlı ilerleyişinin ardından başkent Kabil'e girdi.

1/41

Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kontrolü ele alındı.

2/41

Taliban sözcüsü Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil'den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıklamıştı.

3/41

Bir Taliban sözcüsü, Afganistan'da Eşref Gani hükümeti ve ordu ile çalışanlar için af ilan edeceklerini belirtti.

4/41

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader, Afganistan'da hedeflerine bu kadar çabuk ulaşacaklarını beklemediklerini söyledi.

5/41

Ancak gelişmeler karşısında endişeye kapılan Afganlar, ülkeyi terk etmek için harekete geçti.

6/41

Taliban'ın Kabil'e girmesiyle birlikte ülkeden kaçmaya çalışanlar, havalimanında izdiham oluşturdu.

7/41

Birçok ülke vatandaşlarını ve büyükelçilik personelini tahliye etmeye devam ederken, tahliye operasyonları Kabil Havaalanı'ndan yürütülüyor.

8/41

Ülkede ticari uçuşlar askıya alınmış durumda.

9/41

Havaalanında yaşanan kaos anlarına ait görüntüleri kaydeden görgü tanığı, havalimanına gelen yetkililer ve üst düzey kişiler için gizlice biniş kartlarının basıldığı dedikoduları üzerine, gidiş salonundaki kişilerin uçaklara doğru koşmaya başladığını ve adeta izdiham yaşandığını belirtti.

10/41

İnsanların o anlarda çok çaresiz olduğunu ifade eden görgü tanığı, güvenlik güçlerinin insanların havalimanına girmesini engellemek için havaya ateş açtığını belirtti.

11/41

Öte yandan ABD, Kabil Büyükelçiliği personelinin tahliyesine yardım etmek için ilave bin asker daha gönderecek.

12/41

ABD Başkanı Joe Biden, Taliban'ın yönetimi ele geçirmesi üzerine Kabil'de devam eden büyükelçilik personelinin tahliyesine destek için Afganistan'a ilave bin asker daha gönderilmesini onayladı.

13/41

Kabil'e gönderilen ve sayıları yaklaşık 5 bine ulaşan ABD birlikleri, Afganistan'da 20 yıl boyunca Amerikan askerilerine yardım eden Afganların tahliyesine de yardımcı olacak.

14/41

Taliban'dan kaçmak isteyenler insanlar ise trafik oluşturdu.

15/41

Afganistan'daki kaotik tablo objektiflere yansıdı.

16/41

Çok sayıda aracın ilerlemekte güçlük çektiği görüldü.

17/41

Ülkeyi terk etmek isteyen insanlar da Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda bir araya geldi.

18/41

Taliban yönetimi altında yaşamak isteyenler, yoğun kalabalık oluşturdu.

19/41

Taliban'ın ülkeye hakim olma süreci şu şekilde gelişti:

20/41

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan çekilme süreci başladı.

21/41

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörüyor.

22/41

Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmiyor.

23/41

Taliban, Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiriyor.

24/41

Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini hızla ele geçirdi.

25/41

Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesi ve hükümet güçlerinin başkentten ayrılmasıyla Taliban kenti tümüyle kontrolüne almaya başladı.

26/41

Bu arada Tacikistan Dışişleri Bakanlığı, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeye geldiğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

27/41

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Gani'nin uçağının Tacikistan hava sahasına girmediği ve ülke topraklarına inmediği kaydedildi.

28/41

Açıklamada, Tacik tarafına bu yönde herhangi bir talebin de iletilmediği ifade edildi.

29/41

Öte yandan, Afganistan'ın Taşkent Büyükelçiliği yetkilisi de yaptığı açıklamada, Eşref Gani'nin Özbekistan'da olduğuna ilişkin herhangi bir bilgiye sahip olmadığını belirtti.

30/41

Bazı basın organlarında, Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesinin ardından ülkesinden ayrılan Eşref Gani'nin Tacikistan'a gittiği yönünde haberler yer almıştı.

31/41

Suudi Arabistan, Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesinin ardından büyükelçilik çalışanlarını ve diplomatlarını ülkeden çıkardı.

32/41

Suudi Arabistan haber ajansının (SPA) Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Taliban militanlarının Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmelerinin ardından tüm Büyükelçilik personeli ülkeye getirildi.

33/41

Kabil'den gelen diplomat ve elçilik çalışanlarının sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

34/41

Güney Kore, Taliban'ın Afganistan'da başkent Kabil'e ulaşması üzerine büyükelçiliğini geçici olarak kapatma kararı aldı.

35/41

Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kabil Büyükelçiliğini geçici olarak kapattıklarını ve diplomatik personelin çoğunu Orta Doğu'daki bir ülkeye tahliye ettiklerini bildirdi.

36/41

Öte yandan, açıklamada Güney Kore'nin Kabil Büyükelçisi dahil birkaç diplomatik personel ve bir Kore vatandaşının, ülkede güvenli bir yerde kalmaya devam ettiği ve tahliye edilmek üzere olduğu belirtildi.

37/41

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülkesinin Afganistan'daki 20 yıllık varlığının boşa gitmediğini belirtti.

38/41

Bölgedeki gelişmeleri müttefikleriyle yakından takip ettiklerini ve Avustralya'nın Afganistan'daki 20 yıllık varlığının boşa gitmediğini kaydeden Morrison, "Üniformamızla hayatını kaybeden hiçbir Avustralyalı asla boş yere ölmedi." ifadesini kullandı.

39/41

Afganistan'daki büyükelçiliğini mayısta kapatan Avustralya, 11 Temmuz'da ülkedeki askerlerini tamamen geri çektiğini duyurmuştu.

40/41

​​​​​​​Avustralya, nisandan bu yana kendileri için çalışan 430 Afgan'ı aileleriyle tahliye etmişti.

41/41