Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kangal köpeği özel ırk olarak kabul edildi

Dünyada çeşitli isimler ile anılan Kangal köpekleri, Uluslararası Köpek Bilimi Federasyonu tarafından 'özel ırk' olarak kabul edildi.

1/15

Dünyada çeşitli isimler ile anılan Kangal köpekleri, FCI (Uluslararası Köpek Bilimi Federasyonu) tarafından Kangal ismi altında özel bir ırk olarak kabul edildi.

2/15

Türkiye'de Sivas Kangal olarak adlandırılan, yurt dışında ise başta çoban köpeği olmak üzere bir çok farklı isimli adlandırılan Kangal köpekleri, uluslararası köpek bilimi federasyonu tarafından özel bir ırk olarak kabul edilip Kangal ismi ile tanımlandı.

3/15

Konuyla ilgili açıklama yapan Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu üyesi, Sertifikalı Kangal Yetiştiricisi Ümit Taşdelen, Sivas'ta uzun süren çalışmalar sonunda 20 gün önce FCI tarafından Kangal köpeklerinin ırk tanımlamasının yapıldı.

4/15

Özel bir ırk olarak kabul edildiği ve Kangal ismi ile tanımlandığını belirterek, "Kangal ırkı köpekler dünyadaki ırklar arasında Kangal ismi ile kabul edilmemekteydi.

5/15

Katıldığımız yarışmalar, yaptığımız başvurular ve verdiğimiz mücadeleler neticesinde 20 gün önce bu ırk Dünya köpekleri arasında Kangal ismi ile yerini aldı" dedi.

6/15

Kangal köpeği, Türkiye kökenli bir çoban ve bekçi köpeği ırkı. Adını Sivas'ın Kangal ilçesinden alır.

7/15

Kangal köpeği, kariyerine başladığı yer Sivas olarak biliniyor.

8/15

Dişi kangalın boyu 72–77 cm civarında Erkek kangal köpeğinin ise 77–86 cm civarındadır.

9/15

Kangal köpeğinin renkler açık dore, sarımsı kahverengi, ve boz rengindedir.

10/15

Anadolu'daen iyi çoban köpeği olarak kullanılır.

11/15

Kangal köpeklerinin özellikleri incelendiği takdirde, bu ırkın son derece sakin yapılı ve de akıllı oldukları akla gelen ilk özelliklerdir.

12/15

Fakat bu özelliklerine rağmen, kangal köpekleri oldukça korumalı bir yapıdadır.

13/15

Şüphesiz bunda ise ırksal yatkınlık ve bu köpeklerin çoban köpekleri olması önemli bir rol oynar.

14/15

Bu köpekler, eğer kendi bölgelerinde başka tür köpeklere rastlarlarsa ya da kendilerine bir bekçilik görevi verilirse oldukça agresif bir yapıya bürünmektedirler.

15/15