Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Karadeniz'e kar yağdı

Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Yörenin sahil kesimlerinde önceki gün başlayan, zaman zaman etkisini artıran sağanağın ardından dağların eteklerindeki köyler ile yaylalarda kar yağışı etkili oldu.

1/10

Kar kalınlığının 15 santimetreyi bulduğu yaylalarda, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarına otlak bulmakta zorlanan besiciler, yazın göç ettikleri yaylalardan ayrılarak kışı geçirmek için yörenin daha alçak kesimlerinde bulunan meralara, köylere ve sahil kesimindeki evlerine dönmeye başladı.

2/10

Yöredeki kar yağışı ve yoğun sisin görüş mesafesini düşürmesi, Trabzon-Gümüşhane karayolunun 2 bin 100 rakımlı Zigana Geçidi'nde de sürücülere zor anlar yaşatıyor.

3/10

Kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı Zigana Geçidi'nde, karayolları ekipleri, yolun trafiğe kapanmaması için aralıksız kar temizleme çalışması yapıyor.Geçidi kullanacak sürücüler, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları ve zincirsiz yola çıkmamaları konusunda uyarılıyor.

4/10

Doğu Karadeniz'de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altına düşmesi sonucu yüksek kesimlere kar yağışı etkili oluyor.

5/10

Dünden itibaren aralıklarla devam eden yağış nedeniyle kar kalınlığının 40 santimetreye ulaştığı Rize-Erzurum karayolunun 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı mevkisinde ulaşım kontrollü olarak gerçekleştiriliyor.

6/10

Yolun ulaşıma kapanmaması için kar temizleme çalışması başlatan karayolları ekipleri, araçlarında zincir bulundurmayan sürücülerin Ovit mevkisinden geçişine izin vermiyor.

7/10

İkizdere Kaymakamı Abdil Koç, AA muhabirine açıklamada, dün akşamdan itibaren Ovit Dağı'nda kar yağışının etkili olduğunu, kar kalınlığının yer yer 30 ila 40 santimetreye ulaştığını belirtti.

8/10

Şimdilik ulaşımda herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını bildiren Koç, "Kar yağışından dolayı bölge, sisin etkisi altında. Sürücülerin bu konuda dikkatli olması ve hız yapmamaları lazım" dedi. Ovit Dağı'nda rakımı nedeniyle bu tarz manzaralara sık sık rastlanabildiğini vurgulayan Kaç, "Yapımı devam eden 28 kilometrelik Ovit Tüneli ile kar nedeniyle ulaşımda yaşanan sıkıntıların önüne geçilecek. Proje tamamlandığında çok yüksek standartlarda ulaşım sağlanacak" diye konuştu.

9/10

Kar yağışı dolayısıyla Çamlıhemşin ilçesindeki turizm merkezi Ayder Yaylası da beyaza büründü. Kar kalınlığı Ayder merkezinde 20 santimetreye, yüksek kesimlerde ise yarım metreye ulaştığı belirtildi. İlçede etkili olan kar yağışı nedeniyle Çamlıhemşin ilçesindeki tüm yayla yollarının ulaşıma kapandığı kaydedildi. Kar yağışının devam ettiği ilçede karayolları ekipleri kapanan yayla yollarını ulaşıma açmak ve Ayder'in ulaşıma kapanmaması için çalışmalarını sürdürüyor.

10/10