Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kaybolan AirAsia uçağını arama kurtarma çalışmaları

162 kişiyle birlikte kaybolan AirAsia uçağı için başlatılan arama kurtarma çalışmaları 10 uçak ve 17 gemi ile devam ediyor.

1/15

Endonezya'nın Surabaya kentinden Singapur'a giderken 162 kişiyle kaybolan AirAsia uçağını arama çalışmalarına yeniden başlandı.

2/15

Yolcu uçağını arama çalışmalarına 10 uçak ve 17 gemi katılıyor.

3/15

Bazı gemiler gece boyunca Borneo ile Cava arasındaki arama çalışmalarına devam ederken, günün ilk ışıklarıyla birlikte Endonezya, Singapur ve Malezya'dan kalkan uçaklar da bölgeye hareket etti.

4/15

Endonezya'nın Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu Başkanı Bambang Soelistyo, uçağın muhtemelen denizin dibinde olduğunu söyledi.

5/15

Endonezyalı yetkili Soelistyo, "Tahmini denize çarpma pozisyonu ve bize gelen koordinatlara dayanarak, uçağın denizin dibinde olduğunu düşünüyoruz. Bu bir ön şüphe, arama sonuçlarına göre daha net birşey ortaya çıkacak" dedi.

6/15

Arama çalışmalarına katılan bir Avustralya uçağının denizin yüzeyinde bazı nesneler gördüğü duyuruldu.

7/15

Pekin yönetimi de, AirAsia Havayolları'na ait yolcu uçağını arama ve kurtarma çalışmaları için Çin'in, Endonezya'ya yardıma hazır olduğunu açıkladı.

8/15

ABD, Güney Kore, İngiltere ve Hindistan da yardım teklifinde bulundu.

9/15

AirAsia'nın sahibi Tony Fernandes, olayı hayatının "en büyük kâbusu" olarak niteledi. Fernandes, "Acımızı paylaşan ve dualarıyla bizimle olanlara teşekkür ederim. Güçlü durmak zorundayız" dedi.

10/15

17'si çocuk 162 kişinin bulunduğu uçakla bağlantı, pilotların kötü hava koşulları nedeniyle rota değişikliği talebinde bulunmasının ardından kesildi.

11/15

Uçağın akibeti hala belli değilken bu olay 2014'te Malezya merkezli havayolu şirketlerine ait uçaklar tarafından meydana gelen diğer vakaları akıllara getirdi.

12/15

Geçtiğimiz Mart ayından Pekin'e gitmek üzere Kuala Lumpur'dan kalkan Malezya Havayolları'na ait MH 370 sefer sayılı yolcu uçağıyla iletişim kesilmişti.

13/15

Aylar süren arama çalışmalarına rağmen uçak hala bulunamadı. Malezya Havayolları'na ait uçakta 227 yolcu ve 12 mürettebat olmak üzere 239 kişi bulunuyordu.

14/15

17 Temmuz'da ise yine Malezya Havayolları'na ait MH17 yolcu uçağı, Ukrayna'nın doğusunda vurularak düşürülmüş, uçaktaki 298 kişi hayatını kaybetmişti.

15/15