Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kellik hakkında 6 efsane

1. Kellik anne tarafından kalıtımla geçiyor. Bu tam olarak böyle değildir. İlk kellik geni X kromozomu üzerindeyken diğer faktörler saçınızı kaybetmenize katkıda bulunuyor. Ancak kadınlar da bu kromozomu hem anneden hem babadan alıyorlar. Kellik söz konusu olduğunda, erkeklerin babadan ziyade annelerinin babasına benzeyeceği ifade edildi.

1/6

2. Kellik genellikle yaşlı insanlarda meydana geliyor. Bu doğru değil. Saç dökülmesi insanlar 20’li ve 30’lu yaşlarındayken de başlayabiliyor. Bu durum ne kadar erken başlarsa kellik de o kadar çabuk meydana geliyor.

2/6

3. Şapka takmak saçlarınızı döker. Şapkanız temiz olduğu sürece bu bir efsanedir. Kirli şapkalar saç derisi enfeksiyonuna neden olabilir. Bu enfeksiyon da saç dökülmesini hızlandırabilir.

3/6

4. Jel ve saç spreyi saç dökülmesini hızlandırır. Ne saç ürünleri ve şampuanlar ne de saçlarınızı sık sık yıkamak kelliğe neden olmaz.

4/6

5. Güneşe maruz kalmak kelliğe yol açar. Hayır. Tedbirli olmak amacıyla cilt kanserinden korunmak için çıplak saç derinize güneş kremi sürmelisiniz.

5/6

6. Karbonhidrat saç dökülmesine neden olur. Hayır. Tam tersi sağlıklı karbonhidratlar sağlıklı buklelere sahip olmanızı sağlayan zorunlu vitaminler içeriyor.

6/6