Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Koparılması yasak olan bitkiler

Belirli bir bölgede yetişen canlı türlerine 'endemik' deniyor. Endemik türler açısından zengin olan Türkiye'de ise 10 bine yakın endemik bitki türü olduğu biliniyor.

1/12

Bu bitkilerin 3 bini tehdit altında olması nedeniyle koparıldığı takdirde para cezası uygulanıyor. İşte koparılması, yurt dışına çıkarılma ve zarar vermenin yasak olduğu bitkilerden bazıları...

2/12

KUM ZAMBAKLARI: Akdeniz ve Karadeniz sahilinin güney kesimlerinde yetişen bir bitki türüdür. Eylül-ekim döneminde 1 ay sürekle açan kum zambağını koparmanın cezası 73 bin 747 TL olarak biliniyor. Yurt dışına soğan ve bitki olarak çıkarıldığı zaman 48 bin lira para cezası uygulanıyor. Sahil şeridindeki betonlaşma nedeniyle yazlık konaklar ve otellerin zarar vermesi durumunda ise 220 bin TL ceza kesiliyor.

3/12

AYI GÜLLERİ: Afyonkarahisar'ın Kızılören ilçesindeki Kirsa Vadisi'nde açan "ayı gülü" ve "kızıl lale" diye bilinen, koruma altındaki çiçeği koparan kişiye 60 bin TL ceza veriliyor.

4/12

KARDELEN: Bahar mevsiminin müjdecisi sayılan Kardelenler bilinçsiz söküm nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalınca koruma altına alındı. Kardelenlere zarar vermenin cezası 80 bin 465 lira olduğu biliniyor. Ticari amaçla koparanlara ise cezanın 3 katı uygulanıyor.

5/12

EBER SARISI: 'Baklagillerin kraliçesi' olarak ün salan Eber sarısı, dünyada sadece Eber ve Akşehir göllerinin çevresinde yetişiyor. Eşsiz güzelliğe sahip olan bitkiyi koparmanın cezası, 73 bin 747 lira.

6/12

TÜYLÜ ÇAN ÇİÇEKLERİ: Mayıs ayında Söke ve Kuşadası civarında ortaya çıkan ve görsel bir şölen oluşturan bitkiyi koparmanın ya da bir yere taşımanın cezası 73 bin 747 TL.

7/12

TERS LALE: Dünyanın en nadide çiçekleri arasında yer alan Ters Laleler Van Gölü’nü çevreleyen dağların eteklerinde yetişiyor. Bölgenin gözdesi olan çiçeği koparmanın cezası 60 bin 163 TL olduğu biliniyor.

8/12

NİLÜFER: Sonsuz yaşamın sembolü olarak ün salan bitki, görüntüsüyle doğa tutkunlarını büyülüyor. Eski Mısır'da gizemli ve mitolojik bir sembol olarak da kullanılan Nilüfer çiçeğinin koparmanın cezası 73 bin TL, çiçeğin kopartıldığı alan koruma altındaysa ceza miktarı iki katına çıkarak 146 bin TL'ye yükseliyor.

9/12

LİKYA ORKİDESİ: Dünyada sadece Kaş bölgesinde yetişen ve sınırlı sayıda kaldığı bilinen bitki koruma altına alınarak koparıldığı takdirde 60 bin 163 TL para cezası uygulanıyor.

10/12

SALEP SOĞANI: Kuzey Anadolu (Kastamonu, Sinop), Güney Anadolu (Muğla, Antalya, Silifke), Güneydoğu Anadolu, (Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay) ve Doğu Anadolu (Elazığ, Van, Muş, Bitlis, ) bölgelerinde yetişen bitkiyi yurt dışına götürmek isteyen kişilere 722 bin TL para cezası uygulandı.

11/12

TÜLÜŞAH: Yalnızca Kuşadası bölgesinde yetişen ve 'Aydın gaşağı' olarak da bilinen Tülüşahı koparmanın ve başka bir yere taşımanın cezası 73 bin 747 TL olduğu biliniyor.

12/12