Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Mavi suların kurtarıcılarının zorlu eğitimleri

Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde sığ sularda meydana gelebilecek deniz kazalarında arama kurtarma görevi icra etmek amacıyla kurulan Dalış Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma (DEGAK) timleri, zorlu eğitimlerden geçiyor.

1/17

DEGAK timleri, 17 yıldır deniz kazalarının yanı sıra sel ve deprem gibi doğal afetlerde arama kurtarma, su altında delil tespiti yapma, devlet büyükleri ile üst düzey personele ait deniz araçlarının karinaları ve yanaşacakları iskelelerde patlayıcı ve şüpheli cisim arama çalışmaları yürütüyor.

2/17

Mavi sularda oluşabilecek her türlü tehdide karşı görev başında bulunan DEGAK timleri, ayrıca teknelerin yara keşfini yaparak izale ediyor, pervane ve şafta dolanan halat, ağ gibi maddeleri temizlemek gibi görevleri yerine getiriyor.

3/17

Her türlü şartta zorlu görevleri başarıyla yerine getirmek için eğitim alan DEGAK-8 Timi, gece gündüz demeden insanlara yardım elini uzatmak için canla başla çalışıyor.

4/17

Gazipaşa'dan Eşen Çayı'na kadar olan 649 kilometrelik kıyı şeridinde görev yapan timdekiler, mesai gözetmeksizin her an göreve çıkacakmış gibi günlük yaşamını sürdürüyor.

5/17

Her gün paletli, paletsiz ve tüplü olarak 4 kilometre yüzen tim üyeleri, ayda birkaç kez ise Sıçan Adası'ndan Sarısu'ya kadar 6,5 kilometre kulaç atıyor. Karada da tıpkı bir komando gibi fizik ve kondisyon çalışmaları yapan timdekilerin hazırlık seviyeleri ve performansları, 6 ayda bir uzmanlar tarafından ölçülüyor.

6/17

Eğitimler kapsamında her gün şınav ve mekik çeken tim üyelerine, bu sırada eğitimin zorluk derecesi artsın diye hortumla su sıkılıyor.

7/17

Türkiye'de bu yıl DEGAK timlerinin katıldığı 79 arama kurtarma operasyonunda 35 kişi sağ kurtarıldı, 53 kişinin cesedi denizden çıkarıldı.

8/17

9/17

10/17

11/17

12/17

13/17

14/17

15/17

16/17