Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Milli ve yerli silahlarımız

Ülkemiz kendi yerli ve milli silahlarını üretebilen sayılı ülkeler arasında. Ordumuzun gücüne güç katan yerli silahlarımızı sizler için derledik...

1/28

Milli Keskin Nişancı Tüfeği KNT-76 - MKE kurumu tarafından üretilen KNT 76 keskin nişancı tüfeğimiz 7,62×51 milimetre çapında, 4.700 kg ağırlığında ve 800 metre etkili menzili bulunmaktadır.

2/28

MPT-55 - Milli piade tüfeğmiz MPT 55'in iki modeli bulunuyor. Atış kabiliyeti yüksek, hafif, etkili bir piyade tüfeği olarak tasarlanmıştır. 5.56 mm çapında yarı ve tam otomatik şeklinde çalışıyor.

3/28

MPT 76- Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ana yükleniciliğinde, geliştirilen yerli tüfeğimiz MPT 76, 7.62×51mm NATO veya 5.56x45mm çapında iki ayrı modeli bulunmakta. MPTT 76’da 1000 mermide 3 basit hataya düşürülerek bir rekor kırıldı.

4/28

Akrep II 4x4 - Otokar tarafıdnan geliştireln Akrep 2 zırhlı araçı ülkemizin ilk elektrikli zırhlı aracı olma özeliğini taşıyor.

5/28

Vuran - Bmc tarafından geliştiren Vuran zırhlı personel taşıyıcı 9 kişilik taşıma kapasitesi, yüksek koruma ve hareket kabiliyetiyle ön plana çıkıyor.

6/28

Kirpi - Kipri zırhlı araç Bmc tarafından geliştiren zırhlı personel taşıma aracıdır. Mayına karşı korumal sağlayan araç 3-11 kişilik bir mürettebat taşıyabiliyor.

7/28

Ejder Toma - Nurol Makine tarafından geliştirilen Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (Toma) toplumsal olaylarda büyük önem taşıyor. 2 kişilik mürettebattan oluşan Toma tazyikli su ve boyalı su sıkabiliyor aynı zamanda patlak lastikle ilerleyebiliyor.

8/28

Samur - SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü (SYHK) %50 eğimde ve %30 yanal eğimde karada sürüş kabiliyetine sahiptir. Samur operasyonlar sırasında zırhlı araçların nehir,göl vb bölgelerden geçmesi kolaylığını sağlıyor.

9/28

Altay - Yerli tankımız olacak olan Altay adını kurtuluş savaşımızın komutanlarından olan Fahrettin Altay'dan alıyor. Altay'ın ana silahı olarak 120 mm’lik 55 kalibre top yer alıyor.

10/28

Hisar O - Hisar 0 alçak irtifa hava savunma sistemidir. Hisar füzesi askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile savaş uçaklarına, taarruz helikopterlerine, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma füzesi görevi görüyor.

11/28

T-122 Sakarya - Roketsan tarafından üretilen 122 mm çapındaki topçu roketine sahip çok namlulu roketatar sistemidir.

12/28

Bora Füzesi - Bora füzemiz Roketsan tarafından 280 km menzile sahip balistik füzedir.

13/28

Fırtına Obüsü - 1-155 Fırtına, ülkemizin milli imkanlarla ürettiği kundağı motorlu topçu sistemine sahip bir obüstür. 480 km menzile sahip Obüsün atış kontrol sistemi Aselsan tarafından geliştirildi.

14/28

Ejder Yalçın - Nurol, tarafından üretilen Ejder Yalçın, zırhlı personel taşıma aracıdır. 6x6 ve 4x4 olmak üzere iki modeli İki farklı modeli vardır.

15/28

Ural - Otokar tarafından üretilen Ural, zırh sacından üretilmiş personel kabini ile farklı tehditlere karşı sağladığı üst seviye personel koruması özeliğine sahiptir.

16/28

Bayraktar TB2 SİHA - Baykar Savunma tarafından üretilen İnsansız silahlı sava aracı olan Bayraktar ilk uçusunu 2014 yılında yaptı. Başarılarıyla adını dünyaya duyurmuştur. Bayraktar yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapma kabiliyetine sahip bulunuyor.

17/28

Akıncı Tiha - Akıncı, Baykar Savunma tarafından geliştiren insansız hava aracıdır. Yüksek irtifa uzun dayanıklılığa sahip Akıncı çok sayıda milli akıllı mühimmat taşıyabilecektir.

18/28

Anka İha - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından geliştirilen insansız hava aracıdır. İlk uçuşunu 2010 yılında yapmıştır. Gece ve gündüz keşif görevi yapabiliyor.

19/28

Korkut - Korkut, havadan gelebilecek tehditlere karşı namlulu hava savunma sistemidir. Korkut, üç Silah Sistemi Aracı ve bir Komuta Kontrol Aracı’ndan oluşan takımlar halinde görev yapıyor.

20/28

T - 129 Atak - Ülkemizin ilk yerli taarruz helikopteri olan Atak, 278 km hıza çıkabiliyor aynı zamanda yerli mühimmat kullanıyor.

21/28

T - 625 Gökbey - Ülkemizin genel maksat helikopteri olacak olan Gökbey, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştiriliyor.

22/28

Milgem Projesi - Ülkemizin milli gemi projesi olan Milgem kapsamında ilk olarak 4 adet korvet üretilmiştir. 2005 yılında İstanbul Tersane Komutanlığı'nda ilk gemi olan TCG Heybeliada gemisini yapım çalışmalarına başladı. Proje sonunda 4 korvet TCG Heybeliada, TCG Büyükada, TCG Burgazada TCG Kınalıada envantere alındı.

23/28

TCG Bayraktar Tank Çıkarma Gemisi - Ülkemizde milli imkanlarla inşa edilmiş yerli ve milli amfibi tank çıkarma gemisi olan TCG Bayraktar, dünyanın en büyük tank çıkarma gemileri arasında yer alıyor. TCG Bayraktar çok sayıda tank ve zırhlı araç taşıma kapasitesine sahip.

24/28

TCG Sancaktar Tank Çıkarma Gemisi - TCG Sancaktar ülkemizde inşa edilmiş yerli ve milli ikinci amfibi tank çıkarma gemisidir. Gemi üst binası balistik korumalı. Sancaktar, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip. Ayrıca çok sayıda tank ve zırhlı araç taşıma kapasitesine sahip.

25/28

TCG Anadolu - Ülkemizin amiral gemisi olacak olan TCG Anadolu çok maksatlı amfibi hücum gemisidir. Uçak gemisi olarakta kullanılabilecek olan TCG Anadolu yerli ve milli mühimmat ve teknolojiye sahip olacak.

26/28

Piri Reis - Adını Türk denizcisi olan Piri Reis'den alan milli denizaltımız Reis sınıfı denizaltıların ilki olma özelliğine sahip. Piri Reis'in 2022 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

27/28

Atmaca - Atmaca, Roketsan tarafından geliştirilen ülkemizin ilk gemisavar füzesi olma özeliğini taşıyor. Asgari 250 km menzile sahip olacak olan Atmaca sınıfının en iyileri arasında kabul ediliyor.

28/28