Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Muhteşem kot kimdir

Gündelik hayatın diline de kıyafetine de yerleşmiş olan 'kot' İngilizce'deki Denim kelimesinin Türkçe'deki karşılığı olarak kullanılıyor. Peki ama genç-yaşlı her kesimin tercih ettiği bu giysiyi Türkiye'ye kim getirdi biliyor musunuz?

1/13

Kot kelimesi, Türkiye'ye Fransa'da görüp beğendiği blucini Türkiye'de üreten Muhteşem Kot'tan yadigar. 1940'lı yılların sonlarına işçi ve köylüye giydirebilecek ucuz fakat dayanıklı bir ürün arayışına giren Kot, Fransa'ya yaptığı bir gezide blucinle karşılaşır. Sağlamlığına ve dikim tarzına hayran kalan Muhteşem Kot, bu kumaşı Türkiye'de üretmeye karar verir.

2/13

3 yaşındayken Yugoslavya'dan Türkiye'ye göç edip Edremit'e yerleşen, ilk ve orta öğrenimden sonra terzi çıraklığına giren Kot, kendini mesleki olarak geliştirmek için dönemin en iyi terzilik okullarından biri sayılan La Deveze Derrox'ta eğitim gördü.

3/13

Türkiye'ye döndüğünde orada görüp tanıdığı bu kumaşı üretmeyi başardı ve 1960 yılına gelindiğinde günde 200 adet üretimi yakaladı. Bu kumaş o dönemde özellikle köylüler ve işçiler tarafından çok tutuldu ve 1960 yılında KOT adını markalaştırdı.

4/13

Ancak 80'li yıllar yani Özal dönemine gelindiğinde serbest piyasa ekonomisiyle kapılar açılır ve yabancı markaların yerli piyasaya girmesiyle o günlere kadar birinci sırada olan Kot marka blucin artık 2. sınıf olur. Böylece satışları düşen firma 1992 yılında üretimi durdurur ve fabrikayı kiraya verir.

5/13

Kotun dünyadaki gelişimine baktığımızda da Türkiye izlerine rastlamak mümkün. Çünkü blucinin kumaşı ilk olarak Anadolu'da üretildi.

6/13

Beyaz ve mavi pamuklu kumaşlar önce Fransa'ya, oradan İspanya'ya ve Amerika'daki kolonilerine gider ve Amerika'nın San Francisco şehrinde blucine dönüşüp tüm dünyaya yayılır.

7/13

Terzi Jacob Davis ürettiği pantolonlardaki dikişleri perçinlerle sağlamlaştırır. Kumaşı aldığı toptancısı Levi Strauss'a ortaklık teklif eder ve kıyafet tarihine damgasını vuracak süreç başlar.

8/13

18 ay içinde 200 adet satan pantolonlar hem yumuşacık hem ölesiye sağlamdır. Çok geçmeden vaziyete uyanan terzileri gören Davis telaşlanır ve 68 dolarlık patent masrafını ödeyerek patenti alır.

9/13

Patenti alınan "işçi tulumu", bakır perçinli modern efsanenin doğumu olur. Üretildiği denim özel mavi kumaş ise 18. Yüzyılda Hindistan, Anadolu ve Fransa'dan geçen bir yolculuk yapar.

10/13

1940'larda reklamlarda blucin Vahşi Batı imajıyla özdeşleşİR.Levi's'ın 50 yıllık standart bileşenleri, sol cebin kenarına asılan "Red Tab" etiketi 1936'dan beri var; kırmızı zemin üzerinde büyük, beyaz harflerle LEVI'S yazısı, hakiki pantolonu rakiplerden ayırır.

11/13

Kaynak: NTV TARİH

12/13