Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Nadir görülen ilginç bitkiler

Bu dünyada yetiştiğine inanamayacağınız, bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi gözüken bitkiler...

1/57

Yerküre, hala varlığından bile haberdar olmadığımız pek çok güzelliği barındırmaktadır.

2/57

İnsanı hayretler içinde bırakacak bu güzelliklerin değerini ölçmek mümkün değil. İşte, dünyanın en tuhaf bitkileri...

3/57

Kanayan Diş Mantarı (Bleeding Tooth Fungus) "Yenilmez" olarak sınıflandırılmış bu bitki, "Şeytanın dişi", "çilek ve krema" olarak da isimlendirilebilen bu mantar türünün görünüşü oldukça ilginç.Üstünde gördüğünüz kırmızı kan gibi sıvılar da bir tür antibakteriyel savunma mekanizması...

4/57

Kuzey Amerika ve Avrupa’da yetişen son zamanlarda İran ve Kore’de görülmeye başlayan mantar türü, çoğunlukla kan kırmızı bazen turuncu ya da hardal sarısı bir sıvı salgılıyor sanki kanama geçiriyormuş gibi.

5/57

Zehirli olmadığından tadı acımsı olarak tarif ediliyor. Görüntüsü itibariyle Şeytan Diş olarakta adlandırılan mantar huni şeklinde gövde yapısına sahip ve kozalaklı ağaç diplerinde ortaya çıkıyor.

6/57

Çinli Siyah Yarasa Çiçeği (Chinese Black Bat flower) Yarasalar gerçekten ürkütücü yaratıklar... Hernasılsa bir şekilde doğada yarasaya benzeyen çiçekler de türüyor. Bunun neresi yarasa derseniz cevabı

7/57

Nadir bulunan türlerden biri olan Yarasa Çiçeği, özellikle yarasa şeklindeki çiçekleri ile farklı bir görünüme sahiptir.Latince ismi tacca olan, sıcağı seven bir bitki türüdür.

8/57

Tacca sıcak iklimleri sever ve soğuk havalarda iç mekana alınması gereken bir bitkidir.

9/57

Hem dış hemde iç mekanlarda yetiştirmek için uygundur.

10/57

Bebekgözü Bitkisi (Doll's Eye Plant) Anavatanı Kuzey Amerika olan otsu bitki Ranunculaceae familyasından olup, botanik ismi C.Pachypod’dır.

11/57

Çok yıllık bitki olup 50 cm. den fazla uzayabilir.

12/57

İyi drenajlı, tam gölge ve zengin tınlık topraklarda iyi yetişir. Beyaz kısımlarındaki siyah yerlerin yenilmesi halinde ölüme yol açabilir.

13/57

Şeytan Tırnağı Bitkisi (Phyteuma) Şeytan Tırnağı, Çançiçeğigiller (Campanulaceae) familyasının Phyteuma cinsini oluşturan 40 kadar çok yıllık bitki türünün ortak adı.

14/57

Akdeniz Bölgesi’nin güneşli çayırlıklarında yabani olarak yetişen bu bitkilerin demetler oluşturan uzun, boynuzsu tomurcukları ve çiçekleri vardır. Yerden kanca şeklinde fırlayan bu çöl bitkisi tipi sebebiyle rahatlıkla korku filmlerine konu olabilir.

15/57

Deniz anemonu mantarı Anavatanı Avustralya olan bu fantastik mantar belli bir erişkinliğe ulaştıktan sonra patlıyor ve iğrenç kokulu bir sıvı çıkartıyor.

16/57

Bu sıvı sinekleri böcekleri çekip, mantarın üremesini sağlıyor.

17/57

Buda'nın Eli (Buddha Hands Citron) Bilimsel adı: Citrus Medica Var. Sarcodactylus. Elin parmakları dahil olarak, elden daha büyük meyvesi vardır.

18/57

Meyvesi tıpkı insan elinin parmakları gibi parçalara bölümlenmiş, çok hoş kokulu bir turunçgil türüdür. Buda'nın eli çalı veya ağaçcık formundadır.

19/57

Meyvesi dilimlenerek kesilip salatalara katılırsa, çok dekoratif bir görüntü ortaya çıkar. Buda'nın Eli mutluluk, uzun ömür ve iyi şans sembolü olarak kabul edilir.

20/57

Buda'nın Eli (Buddha Hands Citron) Bilimsel adı: Citrus Medica Var. Sarcodactylus. Elin parmakları dahil olarak, elden daha büyük meyvesi vardır.

21/57

Meyvesi tıpkı insan elinin parmakları gibi parçalara bölümlenmiş, çok hoş kokulu bir turunçgil türüdür. Buda'nın eli çalı veya ağaçcık formundadır.

22/57

Meyvesi dilimlenerek kesilip salatalara katılırsa, çok dekoratif bir görüntü ortaya çıkar. Buda'nın Eli mutluluk, uzun ömür ve iyi şans sembolü olarak kabul edilir.

23/57

Yediveren bir türdür.Yaz boyu çiçek açarak meyve vermeye devam eder.Çiçekleri oldukça iri ve bol ve uzun kokuludur. İri yaprakları oldukça dekoratif bir görünüm vermektedir. Güneş gören -6 derece sıcaklığın altına düşmeyen bahçelerde, evlerde, salonlarda ve balkonlarda yetiştirilebilir. En küçük saksı büyüklüğü 20 lt ancak ideal saksı boyutu 35 litre olanıdır. İç mekanda saksıda, güneş gören kapalı yerlerdede yetişebilmektedir.

24/57

Elma Pası Mantarı İçinden bir sürü kurtçuk fırlıyormuş gibi gözüken çürük elmaya benzeyen bitkiye ne denir sorusuna "Elma Pası Mantarı" diyorsanız, muhtemelen bu maddenin başlığını iyi okumuşsunuz...İçinden bir sürü kurtçuk fırlıyormuş gibi gözüken çürük elmaya benzeyen bitkiye ne denir sorusuna "Elma Pası Mantarı" diyorsanız, muhtemelen bu maddenin başlığını iyi okumuşsunuz

25/57

Çin Kırkma Çiçeği Çin, Japonya dolaylarında yetişen tuhaf mı tuhaf bir bitkidir. Görüntüsüne inanmak çok güç ama bu bitki topraktan bu şekilde çıkıyor. Bu bitkiyi topraktan çıkarken gördüğünüzü bir düşünsenize… Görüntüsü adeta küçük bir insanı andırıyor.

26/57

Ceset Çiçeği Amorphophallus Titanum veya Ceset Çiçeği, Dünya’nın en kötü kokusuna sahip olan bitkidir. Ortalama 10 yılda bir açar. Yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda ve 1-2 metre çapındadır.

27/57

Kötü kokması leşçi böcek ve sinekleri kendisine çekip polenlerini yaymasını sağlar.

28/57

Kokusu 1 kilometre uzaklıktan duyulabilir. Bu kötü kokusuna rağmen binlerce turist tarafından botanik parklarında ziyaret edilmektedir.

29/57

Jabuticaba Yaprakları yerine gövdesinde meyve bulunduran bir yapıya sahiptir. Yaprak dökmeyen ağaç türleri arasında yer almaktadır. İlk bahar ve yazın meyve verir ancak her yıl meyve vermez. Meyvelerinden birçok alanda yararlanılmaktadır.

30/57

Çıplak Adam Orkidesi (Orchis Italica) İtalyan orkidesi olarak da bilinir ve Akdeniz orkidesi türüdür. Mor rengi ve değişik görünümü ile fevkalade bir doğa harikasıdır.

31/57

Böcekyiyen Güneş Gülü Drosera Glanduligera isimli bu güzel bitki pek güzel gözüküyor... Ta ki onu beslenmeye başlayana kadar

32/57

Maymun Yüzlü Orkide Ekvador ve Peru arasındaki ormanlık alanın binlerce kilometre derinliklerinde gizlenmiş bir orkide türü var.

33/57

Çiçeğe, maymuna olan şaşırtıcı benzerliğinden dolayı “maymun orkidesi” ismi verilmiş. Bir çiçek koleksiyoncusu, fotoğraflarını çekerek bu pek bilinmeyen çiçeği insanlara tanıttı. Çiçeğin bilimsel

34/57

Fahişe Dudağı Güney Amerika'da yetişen bu çiçeğin adı aslında herşeyi anlatıyor. Tozlaşmaya yardımcı olacak kuşları etkilemek için böyle güzel ve çarpıcı bir şekli var

35/57

Kanlı Tahta Ağacı Kesildiği ya da gövdesine darbe aldığı zaman kırmızı renkli bir sıvı akıtan bu ilginç ve sıra dışı ağaç, Hint Okyanusu kıyısında Somali sahillerinde bulunuyor.

36/57

Ağaçtan süzülen kanlı sıvı ise binbir derdin devası olarak görülüyor. Öyle ki bir damlası 3 tam elmadan daha fazla antioksidan içermesi ile biliniyor.

37/57

Yahudi Kulağı Aslında bu çok sık rastlanan bir tür kara mantar çeşidi.

38/57

Ancak Avrupa'da Yahudi Kulağı diyorlar...

39/57

Genelde yaşlı ağaçlarda yetişen bu mantarlar zamanında Naziler tarafından propoganda için bile kullanılmış...

40/57

Hydnora Africana Bu kadar bitki arasında en korkutucu olanı, pirananın bitki versiyonu olan bu etobur bitki muhtemelen... Aynı zamanda kendisi büyük bir parazit.

41/57

Fotosentesez yapmıyor, yanındaki bitkilerden mineral çalıyor.

42/57

Aynı zamanda çok değişik bir koku çıkartarak böcekleri içine çekiyor ve afiyetle sindiriyor.

43/57

Dans eden kızlar (Impatiens Bequaertii) Latince adıyla ‘Impatiens Bequaertii’ Dans eden kızlar görünümlü doğada aynen bu şekilde yetişen bir çiçek.

44/57

Dans eden kızlar çiçeğinin bir çok çeşidi mevcut...

45/57

Yabanarısı Orkidesi (Ophrys bomybliflora) Ana vatanı Singapur olan ve binlerce yabani türü bulunan orkide (Latincesi Orchidaceae) çiçekleri, İngilizler tarafından Singapur’dan tohumları alınarak tüm Dünya’ya dağıtılmıştır.

46/57

Anadolu’da doğal olarak yetişmekle birlikte kültür şekilleri sera ve salonlarda da yetiştirilir.

47/57

Kundaklanmış Bebekler (Anguloa Uniflora) Bu çok tatlı ve sevimli küçük lale orkidenin lakabı kundaklanmış bebeklerdir.

48/57

1777 – 1788 yılları arasında 10 yıllık Kolombiya andes seferleri sırasında keşfedilmiş, 1798 yılına kadar da sınıflandırılmamıştır. Bu çiçekler, bitkinin çiçeklenme aşamasında kısa bir süre bir bebeğin kundaklanmış şeklini almaktadır.

49/57

İnanılmaz tatlı kokusu ile 10 cm kadar büyüyen bu orkide Güney Amerika’ya hastır. Cazip kokusu ile böcekleri taç yaprağının menteşeli dudağına çekmektedir.

50/57

Şeytanın eli ( Chiranthodendron Pentadactylon ) Maymun eli, el çiçek veya maymun pençesi gibi isimlerle de adlandırılan bu çiçek, Meksika yerlileri ve Aztekler tarafından nesiller boyunca dini inanışlara bağlı olarak yetiştirildi.

51/57

Bu çiçeğin meyvesi çeşitli kalp hastalıklarına ve daha birçok hastalığa karşı tedavi amacıyla geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

52/57

Bu çiçeğin pençesi avını kapmak için ortaya çıkmaktadır, yoksa normal bir çiçek görünümündedir. Birçok tropikal bitkilere göre son derece hızlı büyüyen ve 35-90 metrelik boya ulaşabilen bir bitkidir.

53/57

Papağan çiçek ( Impatiens Psittacina ) Pek çok kişi hala bu çiçeğin varlığından şüphe duysa da çok nadir bulunan bir çiçekten bahsediyoruz. Tayland’da yetişen papağan çiçeğinin nesli tükenmek üzere ve ülke dışına çıkarılması yasaktır.

54/57

Şayet bu çiçeğin varlığından emin olmak istiyorsanız, Tayland’ın Manipur, Hindistan ya da Burma’ya bir seyahat planlamanız gerekecek. Çiçeğe yandan baktığınızda size uçmakta olan bir papağan gibi görünür.

55/57

Lithops Weberi ( Lithops Comptonii ) Çiçekli taş adını hiç duydunuz mu* Evet bu çiçek yaşam taşı olarak bilinen Lithops Weberi’den başkası değil. Lithops weberi, en sert çevre koşullarına uyum sağlayan ve kuraklığa karşı dayanıklı bir bitkidir.

56/57

Güney Afrika kökenli bir bitki olan bu beyaz veya sarı papatya, taş gibi görünen yapısı ile olağanüstü görünüyor.

57/57