Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

NATO zirvesine damga vuran Erdoğan-Trump görüşmesi

Dünyanın takip ettiği NATO zirvesi Türkiye açısından da oldukça kritik bir öneme sahip.

1/17

Özellikle Suriye, PKK ve FETÖ meselelerinde uluslararası aşamalar katetmeye çalışan Türkiye için ikili diyaloglar oldukça önemli.

2/17

Bu bağlamda Başkan Erdoğan, ABD'li mevkidaşı Donald Trump ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

3/17

Toplantının adeta en dikkat çeken görüşmelerinden olan Trump-Erdoğan zirvesi planlı bir görüşme oladığı halde ayaküstü yapıldı ve birkaç kez tekrarlandı.

4/17

Özellikle Türkiye'nin uluslararası ve iç meseleleri olan görüşülen konularda ABD'den kritik taleplerde bulunuldu.

5/17

En başta PKK'nın Suriye ayağının çözülmesi konusundaki işbirliğini gündeme getiren Erdoğan sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması talebini yineledi.

6/17

Münbiç'te silah bırakma noktasına gelen YPG silahlarını ABD'lilere teslim ederek çekilme sağlamış, Türkiye de sınır devriyeleri vasıtasıyla bölgenin kontrolünü yavaş yavaş ele almaya başlamıştı.

7/17

En büyük beklentinin sınır güvenliği konusunda olduğu Türkiye, Suriye politikasında güvenli sınırlara ulaşarak terörden arındırılmış bölgeleri oluşturmayı hedefliyor.

8/17

ABD ile yapılan anlaşmada da bu misyonu Washington-Ankara üstlenmesi planlanırken, Münbiç'te yaşanan gelişmeler ile bu hedefe doğru ilerlendiği görülüyor.

9/17

Zirvenin dikkat çeken bir diğer konusu da FETÖ elebaşının iade edilmesi.

10/17

Bu bağlamda Türkiye'nin talebini yineleyen Başkan Erdoğan, FETÖ yapılanmalarının sona erdirilmesi hususunda Donald Trump'a yeniden Türkiye'nin talebini gündeme getirdi.

11/17

Donald Trump ile Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sohbeti de uluslararası basının dikkatini çeken detaylar arasında yer aldı.

12/17

ABD ile Türkiye arasında her ne kadar gerilmeler yaşansa da kuvvetli iki müttefik olduğuna dikkat çeken dünya basını Trump ile Erdoğan'ın görüşmelerini kare kare takip etti.

13/17

Brüksel'de gerçekleştirilen NATO zirvesinde dünya gündemi görüşüldü. Ayaküstü gerçekleştirilen toplantının sonunda Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan övgüyle bahsettiği bildirildi.

14/17

Oldukça verimli samimi bir şekilde geçen ayaküstü sohbette YPG-FETÖ ve Suriye politikaları ele alınırken, konuşma sonrasında Başkan Erdoğan başka liderler ile görüşmek için Trump'ın yanından ayrıldı. Trump'ın yanından ayrıldığı sırada Erdoğan'a ABD'li mevkidaşından övgü geldi.

15/17

Donald Trump'ın yanındakilere Başkan Erdoğan için "Onu severim, onu severim" dediği öğrenildi.

16/17

NATO zirvesine damga vuran Erdoğan-Trump görüşmesi

17/17