Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ölüleri akbabalara yediriyorlar

Tibet`te yaşayan budistlerin cenaze gelenekleri tüyler ürpertiyor.

1/20

Budistler ölenleri gömmek, yakmak, hatta bırakın onları, cesetleri bir yana atmak bir yana akbabalara yem yapıyor.

2/20

7. yüzyılda başlayan bu sapkın cenaze törenlerinde öldükten sonra ruhun gökteki anaya ulaşacağına inanan Budistler kendilerine has bir gelenek başlattılar.

3/20

Önceleri ölüleri yakıp küllerini savuran bu budist rahipleri daha sonra ölüleri kendi elleriyle besledikleri akbabalara yem olarak vermeye başladı.

4/20

Dağın tepesinde bulunan tapınaklarının hemen önüne taştan bir düzlük buran rahipler ölen budistleri çıplak olarak buraya getiriyor.

5/20

Ölüleri ellerindeki palalarla parçalara ayıran budist rahipler sadece insan etiyle beslenen yüzlerce akbabaya bir ziyafet çektiriyor.

6/20

Ölünün üstüne üşüşen bu leş yiyiciler kemiklerde bir dirhem bile et bırakmıyor.

7/20

Kuşların yediği insanın ruhunun bu kuşlarla birlikte göklerdeki analarına gideceğine inanan bu vahşi olayın sorumluları ölülerin yakınları tarafından kutlanıyor.

8/20

Gerçek mezarlığın gökyüzünde olduğunu oraya da ancak ruhun çıkabileceğini belirten budist rahipler cesetleri yiyen kuşların o cesedin sahibinin ruhunu o mezarlığa çıkaracağını savunuyor.

9/20

Çin hükümeti 1960 yılında barbarca olduğunu ilan ettiği bu vahşi olayı yasakladı.

10/20

Yasaklamayla birlikte uzun süre gösteriler yapan Budistler 1980 yılında ölüleri kuşlara yedirmek için tekrar izin aldı. Halen ölüleri akbabalara yedirme törenleri sürmektedir.

11/20

kKşlardan arta kalan ölü kemikleri başka amaçlar için de kullanılıyor.

12/20

Müritlerinin ölüm korkusunu yenmeleri ve ölümün korkulmaması gereken bir şey olduğunu anlatmak isteyen budistler ölenin uyluk kemiği ile kafatası kemiğinin yarısını müzik aleti olarak kullanıyor.

13/20

14/20

15/20

16/20

17/20

18/20

19/20