Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Otomobil markalarının anlamları

"Audi"nin anlamı Latince "dinle, işit"

1/11

Japoncada 'hon' kelimesi "orijinal" demek, 'da' ise pirinç tarlası. İkisi birleşince ve "orijinal pirinç" tarlası anlamındaki "Honda" kelimesi oluştu. Firmanın kurucusu Soichiro, Honda olan soyadını firma adı yaptı.

2/11

Porsche'nin ismi firmanın kurucusunun soyadından geliyor. Almancaya Slav dillerindeki 'Boris' isminden geçti. Bazılarıysa Porsche ismini Hint-Avrupa kökenli "pars/bars" kelimesine dayandırmakta.

3/11

Kore firması olan "Hyundai" kelimesi Korecede "modernite, modernlik" gibi anlamlara geliyor.

4/11

Japon otomobil firması "Nissan"ın ismi "Nihon" (Japon) ve "Sangyo" (endüstriler) kelimelerinin birleşmesinden meydana geldi.

5/11

BMW markasının ismi "Bayerische Motoren Werke "kelimelerinin kısaltmasıdır. Kelime kelime çevirisini yapacak olursak "Bavyera Motor İşleri" anlamı taşıyor.

6/11

Alman menşeli en meşhur otomobil firması "Mercedes"in ismi Fransızca'da "teşekkür etmek" olarak bildiğimiz "mersi" kelimesiyle aynı kökten geliyor. Avrupa dillerinde farklı versiyonları olan kelimenin "nezaket, zarafet, merhamet, teşekkür "vs. anlamları var.

7/11

İskandinav markası olan Volvo, daha çok ağır iş makineleri üretiyor. Latince "volvere" (yuvarlanma) kelimesinin çekimli hali olan Volvo, anlam itibariyle "dönüyorum, yuvarlanıyorum" anlamına geliyor.

8/11

"Volkswagen" kelime olarak "halkın arabası" anlamına geliyor. Volk "halk, avam, sıradan, ahali", wagen "araba, taşıyıcı". Trende lokomotifin arkasına dizilen bölüm olarak bildiğimiz "vagon" da "wagen" ile aynı köktendir.

9/11

Toyota kelimesinin 'toyo' kısmı, 'berekli, bol' anlamına geliyor. 'ta' ise pirinç demek. Bu etimolojiye göre, kelime anlamı bu sebeple bereketli pirinç oluyor.

10/11

Suzuki ve Isuzu'da yer alan 'suzu' çan ve zil demek. Firma kurucularının soyadı nedeniyle isimler belirlendi.

11/11