Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Putin'den Çin lideri Jinping'i mest eden hediye

Pekin’de yapılan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği forumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e Rus üretimi çift ekranlı YotaPhone 2 akıllı telefonunu hediye etti

2/9

Telefonun ekranlarından biri Kindle benzeri elektronik okuma ekranı. Bu ekranda telefon kapalıyken de okuma yapılabiliyor. Diğer ekran ise akıllı telefonların bildiğimiz dokunmatik ekranı.

3/9

Xi cihazı göstererek tercüman aracılığı ile Putin’e “Bu telefonda işbirliği yapıyor muyuz?” sorunu yöneltti. Putin ise “İşbirliği yapacağız” yanıtını verdi.

4/9

Xi’nin bu yıl Tacikistan gibi ülkelerin yetkililerine Çin üretimi ZTE akıllı telefon hediye ettiği düşünüldüğünde Putin’in bu hediyesi zekice bir hediye.

5/9

Ülkeler kendi teknoloji ürünlerini öne çıkarmak istediğinden artık ileri teknoloji ürünlerinin hediye verilmesi de yaygınlaştı. Hatta ABD Başkanı Barack Obama Kraliçe Elizabeth II’ye 2009’de bir iPod hediye etmişti.

6/9

Elektronik hediyeler Çin’de iyi bir tanıtım hareketi olarak görülüyor. Bunun da nedeni bu ülkede halkın liderlerin kullandığı telefonlara hızlı ilgi göstermesi. Xi’nin eşinin geçen yıl Çin ürünü bir telefon kullanmak yerine Apple iPhone kullandığını gösteren görüntü ülkede tartışmalara yol açmıştı.

7/9

Xi’nin eşi o zamandan bu yana ZTE kullanıyor. Putin ise 2010’da yaptığı açıklamada kendisinin cep telefonu olmadığını söylemişti. Ancak 2012’de Putin ZTE’nin yardımı ile üretilen Rus yapımı bir telefon kullanırken görüntülenmişti.

8/9

YotaPhone 2 telefonu dikkate alındığında Xi bu telefonu kullanmadan önce iki kez düşünmek isteyebilir. Bu yalnızca vatanseverlik görüntüsü için değil. Rus devletinin yönetimindeki savunma şirketi Rostec bu telefonun üreticisi Yota Devices’ın hisselerinin yüzde 25’ini bu yıl satın aldı. Yota konuyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

9/9