Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Sanatçıların çocukları için yazdığı şarkılar

Uzun yıllardır dinlediğimiz birçok şarkı, beste yazarları tarafından çocukları için bestelendiği biliniyor. İşte yakından tanıdığımız sanatçıların çok bilinen şarkıları...

1/10

Cem Karaca-Oğluma

Usta sanatçının 1982 yılında çıkardığı "Bekle Beni" albümünde yer alan şarkıyı, Almanya'da sürgünde bulunduğu dönemlerde uzun yıllardır göremediği oğlu için yazdığı biliniyor. Karaca, şarkıda oğluna olan özlemiyle birlikte nasihat da veriyor.

2/10

Barış Manço-Güle Güle Oğlum

Sanatçının konuşur ve dertleşir gibi söylediği, herkes tarafından çok bilinmeyen bir şarkı. Manço'nun henüz küçük yaştayken, ileride evlenecek olan çocukları için yazdığı şarkının, bir dönem düğünlerde çalarak birçok insanı derinden üzen sözleri bulunuyor.

3/10

Sezen Aksu-Kınalı Kuzum

Minik Serçe lakabıyla gönüllerde taht kuran Sezen Aksu'nun, hiç şüphesiz her şarkısı unutulmaz arasında yer alıyor. Oğlu için birden fazla şarkısı bulunan Aksu'nun, Mithat Can'ın doğum gününde hediye olarak yazdığı 'Kınalı Kuzum' en bilinenleri arasında yer alıyor.

4/10

Bülent Ortaçgil-Kızıma Mektup

Başarılı sanatçı, kızı Ege Ortaçgil için yazdığı ve dinleyen herkesi duygulandıran bir şarkı. Şarkının sözlerinden bir kısım: "Canım kızım, güzel kızım Adı denizden gelen kızım Büyükler dünyasına hoş geldin Ne kadar içtendin biliyor musun Değişeceksin."

5/10

Kayahan-Acılanma

Usta sanatçının İpek Açar ile olan evliliğinden dünyaya gelen Aslı Gönül, çocukken hastalandığı dönemlerde Kayahan'ın kızının başucunda yazıp okuduğu bir parçadır. Daha sonra klibinde kızıyla birlikte oynamıştır.

6/10

Tarkan-Firuze

Sezen Aksu ve Tarkan tarafından dinlenen meşhur şarkının söz yazarı Aysel Gürel'dir. Şarkının sözlerinde geçen dayanılmaz güzelliğe sahip olan ve hüzün buğusu gibi olan kişi, kızı Müjde Ar'dır.

7/10

Fikret Kızılok-Ama Babacığım

Başarılı sanatçı ve söz yazarı olan Fikret Kızılok, oğlu Yağmur Kızılok'a henüz çocuk yaştayken yazdığı bir şarkıdır. Nasihat içeren parçada şu sözler yer alıyor; "Bir bakarsın oyuncağın kırılmış Arkadaşın sana küsmüş darılmış Kavga etmiş kaşın, gözün yarılmış Yaşlı gözlerle bana gelip sakın üzülme yavrum"

8/10

Muharrem Ertaş-Küsmedim Neşet'im

Usta sanatçı Neşet Ertaş, babası Muharrem Ertaş'ın tasvip etmediği bir kadınla evlenmek ister. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen Neşet Ertaş bu evlilikten caymaz. Baba-oğul aşıklar yaşanan bu ilişki üzerine atışmaya başlar ve babasının dilinden şu sözler dökülür: "Temiz ruhlu saf kalplisin, şöhretsin Hakkın vardır evlenmeye evladım Mevlam sebep olanları kahretsin Aslı bozuk alma dedim evladım"

9/10

Nil Karaibrahimgil-Meğer Ben Aziz Arif'mişim

Ünlü sanatçının oğlu Arif Aziz için yazdığı, son zamanlarda birçok annenin çocuklarına ithaf ettiği sevilen bir şarkıdır. Şarkının sözlerinden bir kısım: "Meğer uykusuzluk güzel olabilirmiş Hatta fazla uyku hasret yaparmış Yavrunla arana girermiş"

10/10