Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Takımların sembolleri

Takımların sembol ve simgeleri, birbirinden ilginç hikayelere dayanıyor. Takımların önemli bir bölümü sembollerini hayvanlardan belirlerken, bazı takımlar ise simge ve sembollerini kentlerinin tarihlerinden alıyor. Kulüp flamalarında, taraftar yayınlarında, internet sitelerinde, hediyelik eşyalarda kullanılan semboller, yeri geldiğinde takımı ateşleyen "slogan" haline dönüşebiliyor. Sizler için derlediklerimiz...

1/25

Galatasaray’ın simgesi olan aslan, futbolcuları Nihat Bedik’ten geliyor. Galatasaray kurulmadan 3 yıl önce dünyaya gelen Bedik, Galatasaray Lisesi’nde eğitimini sürdürürken spor hayatına başladı. 1916 yılında başlayan Galatasaray macerası süresince sadece futbolcu olarak değil üç adım atlama, yüksek atlama, binicilik, yelken ve yüzme alanlarında da kulübüne hizmet eden Bedik, tam 20 yıl boyunca futbolcu olarak verdiği mücadelesinde 268 kez forma giydi. Galatasaray futbol takımının 8 yıl kaptanlığını yapan, 18 kez giydiği A Milli Takım formasını 8 kez kaptan olarak taşıyan Bedik, 1936 yılında aktif spordan çekilmesine rağmen spor yapmayı ihmal etmedi. "Aslan" ismini verdiği teknesi ile yarışlara katılan, futbol oynadığı dönemlerde "Aslan Nihat" olarak çağırılan Bedik, hayatını adadığı Galatasaray’a kendi lakabını simge olarak bıraktı.

2/25

Fenerbahçe’nin simgesi sarı kanarya "Uçan kaleci" olarak tanınan ünlü kalecileri Cihat Arman’dan geliyor. "1939 yılında Fenerbahçe’ye transfer olan kaleci Cihat Arman, 1952 yılına kadar oynuyor. O dönemlerde Türkiye’nin en iyi kalecisi olan Arman’a "Uçan kaleci" deniliyor. Arman, sahaya genellikle kanarya sarısı formasıyla çıkıyor. Lacivert forması da var ancak bu sarı forması daha çok biliniyor. Bir maçta Arman, kalenin 90 olarak tabir edilen köşesine giden top adeta uçarak çıkarıyor. O sırada taraftarlardan birisi, ’hey yavrum kanaryama bak, yine uçtu’ diye bağırıyor. Bu kanarya zihinlerde yer ediyor. 1952 yılında Fenerbahçe genç kadro kuruyor. Bu kadro, ardı ardına şampiyonluğunu kovalayınca basın, kanarya sembolünü telaffuz etmeye başlıyor. Basın, o dönemlerde iyi maçlar çıkaran takımla ilgili ’sarı kanaryalar yine güzel oynadı’ şeklinde haber yazınca kanarya tam anlamıyla simge olarak kalıyor."

3/25

Beşiktaş’ın simgesi olan kara kartalın çıkış noktası ise bir taraftarın tezahüratı. 1940-41 sezonuna gençleştirilmiş ve yenilenmiş kadrosuyla giren Beşiktaş, haftalar ilerledikçe puan farkını açıyor ve ligdeki liderliğini sürdürüyor. Bitime 5 hafta kala Süleymaniye ile 19 Ocak 1941 Pazar günü Şeref Stadı’ndaki maçta Beşiktaş, yine güzel bir oyun ortaya koyuyor. Maçın ikinci yarısının ortalarında Beşiktaş takımı, önde olmasına rağmen rakip kaleye bitmek tükenmek bilmeyen hücumlar gerçekleştirdiği sırada siyah beyazlıların akın yönü olan Şeref Stadı’nın Atatürk panosu bulunan tarafındaki tribününden bir taraftar, "Haydi Kara Kartallar. Hücum edin Kara Kartallar" diye bağırıyor. Şeref Stadı’nı dolduran binlerce taraftar ve maçı takip eden gazetecileri bir anda etkileyen balıkçı Mehmet Galin’in bu tezahüratı, o maçtan sonra Beşiktaş’a sembol oldu. 6-0’lık galibiyetin ardından Beşiktaş’ın sembolü "Kara Kartallar" oldu.

4/25

Bursaspor’un simgesi timsah, bir yöneticinin izlediği belgeselden yola çıkılarak hayat buldu. 1992 yılında yeşil-beyazlı yönetimde yedek üye olarak yer alan Lemi Keskin, o yıllarda takımın sembolünün inci olduğunu ve genellikle "Yeşil inci" olarak telaffuz edildiğini söyledi.

5/25

Denizli’nin takımı Denizlispor ise amblem olarak adeta kentle özdeşleşen horozu seçti. Kulübün logosu, dünyaca ünlü horozunu simge alarak, yeşil- siyah renklerden oluşuyor.

6/25

Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya’nın takımı Konyaspor’un sembolü de ambleminde yer alan çift başlı kartal. Doğunun ve batının hakimi olarak nitelendirilen keskin bakışlı çift başlı kartal, futbolun da hakimi olmak için yeşil-beyaz renklerin üzerinde amblem olarak yer buldu. Anadolu Selçuklu Devleti’nin simgesi olan çift başlı kartalı, Konyaspor’un ambleminde buğday başakları yalnız bırakmadı.

7/25

Gaziantepspor’un ambleminde yer alan, takımın sembolü olan "Şahin" ise Fransızlara karşı kentin savunmasında önemli rol üstlenen Şahin Bey’den geliyor.

8/25

Trabzonspor`un simgesinin gazeteler tarafından kullanılan bir sözün ardından çıktı. Beşiktaş`ın "kartal", Fenerbahçe`nin "kanarya" ve Galatasaray`ın "aslan" lakaplarını kullanmalarının ardından Trabzon`daki gazeteler, bordo-mavili takıma "kaplan" yakıştırması yapıyordu..

9/25

Bir gazetecinin 1990-1991 sezonunda Manchester United takımını örnek aldığı köşe yazısında Mersin İdmanyurdu için "Kırmızı Şeytanlar" benzetmesini yapması, taraftarların sempatisini kazanır. Kurulan taraftar derneklerinde de "şeytanlar" lakabının kullanılması sonrasında Mersin İdmanyurdu "Kırmızı Şeytanlar", taraftarlar arasında da "şeytanlar" olarak anılmaya başlandı.

10/25

Kasımpaşa'nın sembolleri ise "martı" ve "çapa" olarak biliniyor. Logoda kullanılan sembol, hem çaba hem de martıyı andırıyor. Kasımpaşa'da tersanelerin fazla olması dolayısıyla kullanılan çapa, tersten bakıldığında martı gibi görünüyor.

11/25

Torku Konyaspor'un sembolü "çift başlı kartal" ise Anadolu Selçuklu Devleti'ne dayanıyor. Doğunun ve batının hakimi olarak nitelendirilen "çift başlı kartal", futbolun da hakimi olmak için yeşil-beyaz takımın ambleminde yer alıyor.

12/25

Çaykur Rizespor'un "atmacalar" lakabı iki taraftar grubunun birleşmesi sonrasında ortaya çıkıyor. Göçebe ve Derebeyler taraftar gruplarının 2013 yılında birleşme kararı sonrasında kulübün sembolü "atmacalar" olarak belirleniyor.

13/25

Kardemir Karabükspor'un sembolü "mavi ateş" ise hikayesini demirden alıyor. Kentte bulunan demir fabrikasının ismini de alan kulübün sembolü, demirin üretim esnasındaki oluşturduğu mavi renkten geliyor.

14/25

Eskişehirspor'un lakabı ise takımın İstanbul ekipleri karşısında aldığı başarılı sonuçlar sonrasında ortaya çıkıyor. Taraftarların "şimşek gibi çaktı" sözü üzerine sembol haline gelen söz, kulübün renklerinden kırmızıyla birleşiyor ve "kırmızı şimşekler" olarak tescilleniyor.

15/25

Kuruluşundan bu yana Chelsea, 4 farklı amblem kullanmıştır. 1905 yılında oluşturulan ilk amblem, bir memurdan ve kulübün isminden ibaretti. Kulübün eski lakabı olan The Pensioners (Memurlar), bu amblem sebebiyle takılmıştı. 1953 yılına kadar kullanılan bu ilk amblem, Chelsea formasında bulunmamaktaydı. Ted Drake'nin 1952 yılında kulübü modernleştirmek için attığı adımlardan biri de amblemi değiştirmek oldu. Bir yıl süresince amblem, sadece kulübün isminin baş harflerini belirten C.F.C. oldu. 1953 yılında amblem, arkasına bakan ve elinde bir değnek tutan mavi aslan olarak değiştirildi. Amblem ayrıca üç kırmızı gül, İngiltere'yi sembolize etmesi için, ve iki futbol topu içeriyordu. 1960'ların başında bu amblem, kulübün formalarında kullanılmaya başladı.

16/25

Bir gazetecinin 1990-1991 sezonunda Manchester United takımını örnek aldığı köşe yazısında Mersin İdmanyurdu için ``Kırmızı Şeytanlar`` benzetmesini yapması, taraftarların sempatisini kazanır.. Kurulan taraftar derneklerinde de ``şeytanlar`` lakabının kullanılması sonrasında Mersin İdmanyurdu "ırmızı Şeytanlar" taraftarlar arasında da ``şeytanlar`` olarak anılmaya başlandı..

17/25

Gençlerbirliği`nin simgesi olan "kırmızı gelincik" ise 1923 yılında Muallimler Birliği ile Genç Liseliler kulüplerinin birleşme kararı sonrasında alınıyor. Kulüplerin birleşmesi için yapılan toplantıda, liseli gençler Ankara bozkırlarının nadide çiçeğinden oluşan bir buketi Ankara Erkek Lisesi Müdürü ve Muallimler Birliği Başkanı Münif Kemal Ak`a sunar. Renk ve dokusu kırmızı-siyah olan bu güzel çiçekler, kulübün sembolü olarak belirlenir..

18/25

İspanya'nın en yüksek konumlu ligi olan La Liga takımlarında Valencia'nın ambleminde yarasa bulunuyor.

19/25

Hull City, maskotlarının bir kaplan olmasından ötürü turuncu ve siyah çizgili formayla mücadele etmektedirler.

20/25

İtalya takımlarından biri olan Chievo ilginç bir lakaba sahip. Kulübün tarihi takma adı giallobludur (kulübün renkleri olan sarı ve maviden gelir) ama günümüzde genelde Mussi Volanti (Venedik dilinde uçan eşekler) takma adı kullanılır. Yerel taraftarlar takıma Ceo derler. Aslında Uçan Eşekler takma adı, aşağılayıcı bir terim olarak şehrin diğer takımı Hellas Verona ile oynanan derbi maçı sırasında Hellas Verona taraftarları tarafından kullanılır.

21/25

Roma takımının ambleminde Roma şehrinin efsanesi bulunmakta. Roma ambleminde Roma'yı kurtaran Romus ve Romulus adlı iki kardeşin hikayesi betimlenmiş. Efsaneye göre bu iki küçük çocuğu dişi bir kurt büyütür. Bu nedenle Roma’nın sembolü olarak şehrin hemen her yerinde iki küçük çocuğa süt emziren dişi kurdu temsil eden heykellere rastlamak mümkündür.

22/25

İtalyan Seria A temsilcisi Catania da takım armasının içine hayvan resmi koyanlardan. Catania şehrinin takımı, şehrin simgelerinden biri olan fili armasında bulunduruyor.

23/25

İtalya'da Roma'nın ezeli rakibi Lazio'da da durum pek farklı değil. Mavi-beyaz renklere sahip kulübün simgesi kartal,takma isimleri ise "Biancocelesti"dir.

24/25

Portekiz Ligi takımlarından Benfica'nın armasında kartal bulunduruyor. Bazı önemli karşılaşmalarda Benficalı taraftarlar karşılaşma öncesinde kartal uçuruyor.

25/25