Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tarihin aydınlatılamamış en ünlü cinayetleri

Günümüz teknolojisiyle cinayetleri aydınlatmak, katilleri yakalamak çok daha kolay olabilir. Tabii istenirse... Ama her zaman öyle değildi.

1/23

1900'lerin başında New Orleans'a dehşet saçan seri katil cinayet silahı olarak balta kullanıyordu. Hakkında daha fazlasını bilinmediği için ona Baltacı isimi takmaları normal. Tüm şehre korku salan bu katil cinayetlerinden önce gazeteye ilan veriyor ve dalga geçer gibi şunları söylüyordu:

2/23

"Çok büyük bir caz hayranıyım, ve yemin ediyorum ki bu gece evlerinizde bir caz grubu çaldırmazsanız baltamın tadına bakarsınız."

3/23

Her eve yetecek kadar caz grubu bulamayan New Orleanslılar plak çalarak durumu telafi etmeye çalıştı ama toplamda 12 kişi Baltacının kurbanı oldu.

4/23

JonBenet Ramsey cinayetinin Amerika'nın toplumsal hafızasında önemli bir yeri var.

5/23

Çünkü kaçırıldığı zannedilen ama kendi evlerinin bodrum katında ölü bulunan 6 yaşındaki bu tatlı kız; çocuk güzellik kraliçesi, ailesi oldukça zengin ve cinayet bir Noel sabahı işleniyor.

6/23

Bir film senaryosunda olması gereken tüm maddeleri eksiksiz yerine getiren bu cinayetin tek bir eksiği var o da katil.

7/23

60'ların sonunda Amerika'da işlenen Zodyak cinayetleri tarihin çözülmemiş en büyük suçları arasına girdi.

8/23

Üstelik cinayetlerden sorumlu katil medya organlarına sürekli mesajlar göndermesine rağmen. Tabii mesajlar şifrelenmişti ve günümüze kadar sadece biri çözüldü.

9/23

Zodyak cinayetlerinde yaklaşık 35 kişinin öldüğü tahmin ediliyor ama sayı hala kesin değil.

10/23

90'lı yıllarda gazete manşetlerinden okuduğumuz bir cinayet hepimizi derinden sarsmıştı.

11/23

Çünkü maktül Mustafa Güngör bir milletvekilinin oğluydu, henüz çok gençti, 2 metre boyundaydı, yakışıklıydı ve vahşi cinayet milletvekili lojmanlarında işlenmişti!

12/23

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen ne cinayet silahı bulundu ne de banyoya rujla yazılan saya-sgy, rg ve ssg kısatltmaları çözülebildi. Cinayet zamanaşımına girmeden 3 gün önce bir hükümlü cinayeti üstlendi ancak olay hala sırrını koruyor.

13/23

Elizabeth Short aktrist olma heveslisi genç bir kadındı ve Hollywood'la olan yakın ilişkisi bu cinayete medyanın gösterdiği ilginin sebebiydi.

14/23

Aslında cinayet o kadar vahşiydi ki daha sonra pek çok sanat eserine de ilham verdi. (Kara Yıldız Çiçeği de Short'a sonradan verilen bir lakap.)

15/23

Short'un bedeni ortadan ikiye ayrılmış şekilde bulundu ve katil zavallı kadının dudaklarnı aynı Joker gibi kulaklarına kadar kesmişti. Cinayeti işleyen asla bulunamadı ama medyada meşhur olma fırsatı gören 60 patetik cinayeti üstlendi.

16/23

“Tarihe bakıldığında 20.yüzyılı benim başlattığım görülecektir.” Evet böyle diyor Karındeşen Jack ve bir kısmı gerçekten de doğru. 20. yüzyılın seri cinayet modası Karındeşen ile başladı. Tam olarak kaç kişiyi öldürdüğü bilinmiyor ama çoğunluğu hayat kadını olan kurbanların sayısı 20'yi buluyor.

17/23

Jack'in kim olduğu asla ortaya çıkmadı ama kurbanlarının iç organlarını çıkarmasından ötürü kasap ya da cerrah olduğu tahmin ediliyor.

18/23

Amerikalı ünlü rapçi Tupac agresif lirikleriyle tepki topluyordu ama kimse bunun ölümüne yol açacağını düşünmemişti.

19/23

Bir Mike Tyson müsabakasından çıktı otomobiline bindi ve ışıklarda durduğunda saldırıya uğradı. 6 gün komada kalan Shakur'un katili hala bulunamadı. Ayrıca ölmediğine ortadan kaybolduğuna dair bir inanç da var. Ama pek gerçekçi bulmuyoruz.

20/23

60'larda İskoçya'da 3 genç kadın kendi çoraplarıyla boğularak öldürülmüş halde bulundu. Tek bir görgü tanığı vardı O da kurbanlardan birinin kardeşiydi.

21/23

Katille bir taksiyi paylaştığını, isminin John olduğunu söylediğini ve sürekli İncil'den alıntılar yaparak konuştuğunu anlattı. Robot resmini de çizdirdi. Ancak çabalar sonuçsuz kaldı. 3 kadının katili hiç bir zaman bulunamadı.

22/23

Ülkemizin tarihine damga vuran siyasi suikastler hiç de az değil.Uğur Mumcu da bunlardan biri. 24 Ocak 1993'de Ankara'daki evinden çıkan Mumcu arabasına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Suikatin planlayanlar ve gerçekleştirenler bulunamadı.

23/23