Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Topkapı Sarayı'nda sergilenen kutsal emanetler

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı, İHA

Son günlerde kamuoyunda Fahreddin Paşa ile birlikte gündeme gelen ve İslam için çok değerli olan kutsal emanetler Topkapı Sarayı'nda muhafaza ediliyor. İngilizler'e karşı Mekke ve Medine'yi kahramanca savunan ve bu emanetleri yabancıların eline geçmemesi için İstanbul'a gönderen Fahreddin Paşa kutsal emanetlerin Topkapı Sarayı'nda güvende olmasını sağladı.

1/21

Fahrettin Paşa tarafından İstanbul'a gönderilen ve günümüzde bir bölümü Topkapı Sarayı müzesinde sergilenen hazinenin tam listesi şöyle: Hazreti Osman'ın ceylan derisine el yazmalı Kur'an-ı Kerim'i. 5 adet eski el yazması Kur'an-ı Kerim ve 4 adet Kur'an-ı Kerim cüzleri. Değerli taşlarla bezenmiş, altın kaplamalı 5 adet Kur'an-ı Kerim kabı. Hilye-i Şerif (Peygamberimizin yazı ile yapılmış portresi).

2/21

Gümüş çerçeveli, yeşil kadife üzerine pırlanta ve incilerle Peygamberimizin adı yazılı, gümüşten güneş resimli. Bir adet som altın üzerine pırlanta ile Kelime-i Şehadet yazılı levha. Pırlantalı, incili, mercanlı 7 adet tespih. Gümüş işlemeli 2 adet rahle. Sultan Abdülaziz'in pırlantalı ve altın işlemeli tuğrası. 4 adet sancak başı ve 3 adet değerli kılıç. Kevkeb-i Dürri adlı 4 parça büyük elmas. Altın üzerine oturtulmuş, çevresi elmas ve yakutlarla bezenmiş. 14 adet pırlanta ve zümrütlerle bezenmiş altın askı. Pırlanta, inci, yakut ve zümrütlerle bezenmiş 11 adet altın kandil askısı.

3/21

Değerli taşlarla bezenmiş 1 adet altın kandil. 1 adet altın kahve askısı. Değerli taşlarla bezenmiş 7 adet altın şamdan. İkisi 1.55 metre boyunda ve 50 kilo ağırlığında. Her birinin üzerinde 2.680 pırlanta var. 1 adet altın makas. Değerli taşlarla bezenmiş 8 adet altın gülabdan (gülsuyu kabı) ve 12 adet altın buhurdan (tütsülük). Pırlanta, zümrüt, yakut ve incilerle bezenmiş 2 adet çelenk, 10 adet yıldız çiçek ve yaprak. Hepsi altın.

4/21

1 adet pırlanta yüzük. Altın ve gümüş zincirler, altın mücevher kutuları ve çekmeceleri. 84 karat inci taneleri, 15 parça zümrüt, 27 parça yakut, 53 parça pırlanta ve elmas. Ayrıca 3 kilo 985 gram altın. 908 kilo gümüş. 49 parça şal ve sırma işlemeli perde. Medine'de Sultan Mahmut kütüphanesi ve diğerlerindeki değerli eserler.

5/21

Bir kısmı ilk defa Yavuz Sultan Selim'in Mısır üzerine yaptığı seferden sonra İstanbul'a getirilen kutsal emanetlerin, bir bölümü de daha sonra Fahreddin Paşa tarafından İstanbul'a getirtildi.

6/21

Hz. Muhammed'in hırkası, sakalı, Uhud Savaşı'nda kırılan dişinin saklandığı mahfaza, ayak izi, mektupları, oku ve kılıcı, su içtiği kabı, Hz. İbrahim'in tenceresi, Hz. Musa'nın asası, Hz. Davud, Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer'in kılıcı, Hz. Yusuf'un cübbesi, Hz. Fatma'ya ait gömlek, hırka, seccade ve sandık gibi Peygamber asrının kokusunu ve bereketini bugüne taşıyan yüzlerce emanet, Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Dairesi'nde sergileniyor.

7/21

Peygamberlerin özel eşyalarının yanında Mekke ve Medine'ye ait parçalardan oluşan eserlerin de teşhir edildiği Kutsal Emanetler Dairesi, 24 saat okunan Kur'an-ı Kerim eşliğinde ziyaretçileri ağırlıyor.

8/21

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı yaptığı açıklamada, Enderun avlusundaki Kutsal Emanetler Dairesi'nin padişahlar tarafından kullanılan Fatih Sultan Mehmet zamanındaki Has Oda'da olduğunu, buranın padişahın özel hayatını geçirdiği alan olarak bilindiğini söyledi.

9/21

Küçükaşcı, 1517 Mısır seferinden sonra Peygambere ait mukaddes eşyaların İstanbul'a getirildiğini anımsatarak, mukaddes eşyaların o zamandan beri bu odada muhafaza edildiğini belirtti. Küçükaşçı, mekanın, 18. yüzyıldan itibaren de sadece mukaddes emanetlerin sergilendiği alan olarak kullanıldığını vurguladı.

10/21

Odanın bir anlamda Topkapı Sarayı'nın özel alanı olduğunu vurgulayan Küçükaşcı, şöyle devam etti:"Evlenme, padişah cenazeleri, padişah çocuklarının sünnet merasimleri, ramazan ayında Hırka-i Saadet ziyaretleri, kandiller, dini günler ve bayram törenleri burada yapılıyor.

11/21

Hatta padişahlar tahta çıktıklarında da ilk cülus töreni buradan başlıyor.

12/21

1517'den beri mukaddes emanetlerin buraya getirilmesiyle birlikte Peygambere ait eşyalar burada sergilenmeye başlıyor.

13/21

Osmanlı padişahları, Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferinden sonra bu eserlerin toplanması için özel ilgi göstermiş.

14/21

Peygambere yakın olmanın, ona tabi olmanın, onun yolundan gitmenin bir gereği olarak eşyalar burada özel bir ihtimamla korunmuş."

15/21

Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı, Kutsal Emanetler Dairesi'ndeki Peygamberin şair Kab Bin Züheyre'ye hediye ettiği Hırka-i Saadet olarak bilinen hırkasının saltanat sembollerinden birisi haline geldiğini ifade ederek, Peygamberin sahabesi tarafından toplanan saç ve sakal tellerinin bir kısmının da Sakal'ı Şerif adıyla muhafaza edildiğini anımsattı.

16/21

Name-i Saadet olarak bilinen Peygamberin mektuplarının da sergilendiğini anlatan Küçükaşcı, dairede Peygamberin hayatının geçtiği Mekke ve Medine'ye ait Kabe örtüsü ve oluğu gibi eşyaların da yer aldığını kaydetti.

17/21

Hz. Osman'ın Mushaf'ı olarak bilinen Kur'an-ı Kerim'in de kutsal eşyalar arasında olduğunu dile getiren Küçükaşcı, "Bu Kur'an-ı Kerim çok özel bir muhafaza istediği için sadece ramazan aylarında sergiye konuluyor.

18/21

Mukaddes emanetlere Osmanlı sanat ve kültürünün yansıması, hazinesi olarak da bakmak gerekir.

19/21

Bunların muhafaza edildikleri örtüler, bohçalar, mahfazalar da dairedeki envanterde yer aldığı için 500 kadar eşya var. Eserlerin büyük bir çoğunluğu da sergileniyor." diye konuştu.

20/21