Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

TSK'de organik ürün dönemi

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca iş birliği protokolü Milli Savunma Bakanlığı Özalp Salonu'nda düzenlenen törenle imzalandı.

1/13

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın da katıldığı TSK'nin gıda teminine ilişkin iş birliği protokolü imza töreninde konuşan Canikli, önemli bir düzenlemenin hayata geçirildiğini belirtti.

2/13

TSK'ye en kaliteli gıda, yiyecek ve benzeri tedarik ürünlerinin sağlanması ve bunların Mehmetçik'in önüne ulaştırılmasını amaçladıklarını dile getiren Canikli, "Bu son derece önemli bir olay ve bizim de görevimiz. Bunu sağlamamız gerekiyor." diye konuştu.

3/13

Canikli, tedarik yöntemi, içeriği, zinciri ve uygulamasıyla ilgili geçen dönemlerde birtakım sıkıntıların kamuoyunun gündemine geldiğini belirterek, bu konularda en iyiyi aradıklarını, en kaliteliyi bulmaya amaçladıklarını, kaliteli üründen taviz vermeden fiyatı da en aza indirmeyi hedeflediklerini anlattı.

4/13

Bugüne kadarki tedarik yöntemi ve içeriğine ilişkin kuralların yeterliği olduğunu, bunların uygulanması ve denetlenmesinde zaman zaman birtakım sıkıntıların yaşandığını hatırlatan Canikli, "Bununla birlikte hepimizi rahatsız eden bazı görüntüler, oran, miktar toplam içerisinde çok az da olsa, bu tür olayların gündeme gelmesi hepimizi rahatsız ediyor." ifadesini kullandı.

5/13

Canikli: "İlk defa organik ürün uygulamasını Türk Silahlı Kuvvetlerinde bu dönem başlatıyoruz. Bu uygulama pilot uygulama olacak. Süt ve yumurtadan başlıyoruz."

6/13

Canikli, "Doğu ve güneydoğudaki askeri birliklerimiz tarafından tüketilmek üzere ilk defa bu sene, 200 bin litre organik süt ve bir milyon 650 bin organik yumurta tedarik edeceğiz." diye konuştu.

7/13

Canikli, bunun örnek uygulama olacağını belirterek, "Temel hedefimiz, olabildiği ölçüde organik zincirini ve miktarını artırmak olacak."

8/13

Canikli, " Türk Silahlı Kuvvetlerinin tükettiği bütün ürünlerde bunu olabildiği ölçüde artırmayı hedefliyoruz." dedi.

9/13

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, protokolün hayırla vesile olması temennisinde bulunarak, "Askerlerimiz için çok önemli bir anlaşma olduğuna yürekten inanıyorum."

10/13

Fakıbaba: "Ayrıca gıda, tarım ve hayvancılık olarak da iç piyasayı hareketlendireceği ve yerli üretimi arttıracağı bağlamında da bakan olarak çok mutluyum. "

11/13

Fakıbaba, "İnşallah her iki tarafa da hayırlı olur." diye konuştu.

12/13

Konuşmaların ardından Milli Savunma Bakanı Canikli ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, iş birliği protokolünü imzaladı.

13/13