Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türk iş dünyasının ilk 50 koleksiyoneri

Bugün Türkiye’deki sanat piyasasının ulaştığı büyüklük, 300 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Müzayedelere ve sanat merkezlerine kayıtlı 3 bin 500 koleksiyoner bulunuyor.

1/51

1. ALİ DİNÇKÖK Akkök Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dinçkök, iş dünyasının en ünlü koleksiyoneri. Lucio Fontana dışında pek tuval resim almayan Dinçkök, genel olarak enstalasyon ve üç boyutlu işler satın alıyor. Tuval üzerine değil de değişik malzemelerle yapılan sanat eserlerini toplamayı tercih ediyor. Dinçkök’ün en büyük özelliği, ilgilendiği sanatçının herhangi bir eserini değil başyapıtını satın alması. Koleksiyonunda Louvre Müzesi’nin en önemli sanatçılarından Wim Delvoye ve Jan Fabre’nin eserleri yer alıyor.

2/51

2. CENGİZ-DEMET ÇETİNDOĞAN Brandroom, Harvey Nichols, D&G gibi uluslararası markaların Türkiye temsilciliğini yapan Demsa Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Çetindoğan 15 yıldır sanat eserleri satın alıyor. Çetindoğan’ın koleksiyonunda 3 bin 500’ü aşkın eser bulunuyor. Demsa koleksiyonu temel olarak Türk Hat Sanatı, Türk Resim Sanatı ve Uluslararası Sanat Eserleri örneklerinin yer aldığı üç bölümden oluşuyor. Koleksiyonda Hüseyin Zekai Paşa’nın 1909 tarihli “Çin Vazolu Natürmort”u ve Şeker Ahmed Paşa’nın “Orman Yolunda Koyun Sürüsü” gibi çok önemli eserler yer alıyor.

3/51

3. ÖNER KOCABEYOĞLU İspanyol moda markası Zara’nın Türkiye tedarikçisi Papko’nun ortağı Öner Kocabeyoğlu oldukça genç yaşta, 29 yaşında sanata gönül veren bir iş insanı. Koleksiyonunda Fahrelnissa Zeid, Nejad Devrim, Albert Bitran, Fikret Mualla, Abidin Dino, Avni Arbaş, Mehmet Güleryüz, Komet, Alaettin Aksoy, Ömer Uluç, Ferruh Başağa, Adnan Çoker, Burhan Doğançay, İlhan Koman ve Koray Ariş’in eserleri bulunuyor.

4/51

4. ÖMER KOÇ Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Koç’un şahsi koleksiyonlarında çok önemli eserler bulunuyor. Osmanlı tarihi üzerine dünyanın en büyük kitap koleksiyonuna sahip Koç, 1980’li yıllardan bu yana kitap biriktiriyor. Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili Batı dillerinde yazılmış belli başlı kitaplardan oluşan koleksiyonda seyahatnameler, genel tarihler ve izlenimler bulunuyor. En eski tarihli kitap ise 1493 yılına ait. Osmanlı İmparatorluğu konulu koleksiyonu otograf belgeler, fotoğraflar, desen, suluboya ve resimlerle zenginleştirmiş.

5/51

5. NEZİH BARUT Abdi İbrahim Başkanı Nezih Barut, aynı zamanda 600’e yakın resim koleksiyonu ile Türkiye’nin en önemli sanat koleksiyonerleri arasında. Nezih Barut koleksiyonunda oryantalist sanatçıların eserleri, klasik ve çağdaş Türk ve dünya sanatının çok özel örneklerinin yanı sıra eczacılık, terazi, havan ve çok özel bir tombak koleksiyonu bulunuyor. Jean Leon Gerome Rüstem Paşa Camii, Alberto Pasini Harem Bahçesi, Erol Akyavaş Kuşatma, Şevket Dağ Ayasofya, Antoine de Favray Panoramik İstanbul Görünümü, Fahrelnisa Zeid Londra, Ömer Uluç Odalık, Burhan Doğançay’ın 1974 tarihli Bullish Breakthrough’u koleksiyonda öne çıkan eserler…

6/51

6. OYA- BÜLENT ECZACIBAŞI Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı için iş dünyasının sanat yolculuğuna yön veren ismi desek abartmış olmayız. Yaklaşık bin eserden oluşan çok önemli modern ve çağdaş Türk sanatı koleksiyonunu İstanbul Modern Müzesi’ne bağışlayarak önemli bir sanatsal fenomen yarattı. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın çatısı altında hayata geçirilen İstanbul Modern için Eczacıbaşı Topluluğu kurucu olarak ilk yatırım ve proje yönetim finansmanı ile çekirdek koleksiyonu sağladı. Oya Eczacıbaşı, bugün İstanbul Modern’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam ediyor.

7/51

7. CAN ELGİZ Mimar Can Elgiz’in koleksiyonu 1980’lerden bu yana oluşumuna devam ediyor. Türk ve yabancı ustalar ile genç sanatçıların birlikte yer aldığı koleksiyon üslup, tür ve malzeme bakımından oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip. Elgiz koleksiyonu Gilbert&George, Tracey Emin, Jan Fabre, Barbara Kruger, Cindy Sherman, Andy Warhol, Peter Halley, Paul McCarthy ve Robert Rauschenberg gibi çağdaş sanatın dünyadaki önemli isimlerinin yanı sıra Erol Akyavaş, Ömer Uluç, Fahrelnissa Zeid, Nejad Devrim ve Abdurrahman Öztoprak gibi Türk ustalarının eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

8/51

8. ERDOĞAN DEMİRÖREN Yaklaşık 40 yıldır sistemli ve bilinçli bir şekilde koleksiyonunu büyütmeye devam eden Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, Türkiye’de sanata destek ve gönül veren, klasik Türk resmi ve antika eserleri biriktirmeye başlayan öncü ve ilk isimlerden biri. Koleksiyonda klasik Türk ressamlarından Osman Hamdi Bey’in Rüstem Paşa Camii adlı eseri ile birlikte Hoca Ali Rıza, Halil Paşa, Şeker Ahmet Paşa, Hüseyin Zekai Paşa, İbrahim Çallı, Nazmi Ziya, Feyhaman Duran ve Hikmet Onat’ın önemli eserleri yer alıyor.

9/51

9. LUCIEN ARKAS Koleksiyonerliği hiçbir zaman bir toplama uğraşısı olarak görmediğini söyleyen Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, sanatın izlediği seyri tutarlı bir disiplin çerçevesinde tutabilmek bilinciyle uzun yıllar süren çalışmalar neticesinde Arkas Koleksiyonu’nu “Türk Resmi” ve “Avrupa Resmi” olarak iki ana başlık kapsamında oluşturdu. Bugün yaklaşık 970 adet sanat eserinden oluşan Arkas Koleksiyonu, kendi tarzında Türkiye’nin sayılı sanat koleksiyonları arasında yer alıyor.

10/51

10. SUNA - İNAN KIRAÇ 2003 tarihinde kurdukları Suna ve İnan Kıraç Vakfı, eğitimin yanı sıra kültür ve sanat alanında tarih, sanat, kültür ve bilim müzeleriyle her türlü sergi mekanları, araştırma ve uygulama merkezleri, kütüphaneler ve enstitüler açmaya ve işletmeye, koleksiyonlar oluşturmaya ve bunları sergilemeye yönelik faaliyetlerde bulunuyor. 2005’te açılan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla kurduğu bir özel müze özelliği taşıyor. Bu müzelerde dünyanın en önemli sanatçıları arasında gösterilen Jean Dubuffet, Henri Cartier-Bresson, Rembrandt, Niko Pirosmani, Josef Koudelka ve Joan Miro gibi sanatçıların eserleri yer alıyor. Ayrıca Osman Hamdi Bey’in ünlü tablosu Kaplumbağa Terbiyecisi de müzedeki eserlerin en değerlileri arasında...

11/51

11. ÖMER DİNÇKÖK Akkök Şirketler Grubu hissedarı Ömer Dinçkök’ün resim koleksiyonunda Hoca Ali Rıza, Nazmi Ziya, İbrahim Çallı, Şevket Dağ, Hikmet Onat, Feyhaman Duran, Naci Kalmukoğlu, Fikret Mualla, Nuri İyem, Zeki Faik İzer, Erol Akyavaş, Komet gibi Türk sanatının kilometre taşı sanatçılarının eserleri yer alıyor.

12/51

12. SUZAN SABANCI DİNÇER Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, sanata değer veren bir isim. Sanatın her alanına ilgi gösterdiğini söylemek mümkün. Ancak şahsi koleksiyonuna daha çok çağdaş Türk resimleri alıyor.

13/51

13. AHMET KOCABIYIK Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık babasından devraldığı mirasa sahip çıkıyor. Bugün Borusan koleksiyonunda yağlıboya tablolar, heykeller, video sanatı, yerleştirmeler, yeni medya, baskılar, ışık sanatı ve fotoğraf gibi farklı araçlarla oluşturulmuş 600’e yakın sanat eseri bulunuyor. Koleksiyonda Türk modern sanatçılarından Abdurrahman Öztoprak, Bülent Evren, Ekrem Yalçındağ, Ardan Özmenoğlu, Erol Akyavaş, Nuri Bilge Ceylan gibi çeşitli sanatçıların eserleri yer alıyor.

14/51

14. HAKAN ÇARMIKLI Çarmıklı Holding CEO’su Hakan Çarmıklı, sanat dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Önemli bir yabancı çağdaş eserler koleksiyoncusu. Yerli, yabancı dünya sanatına katkıda bulunan sanatçıların eserlerini almaya dikkat ediyor.

15/51

15. MURAT ÜLKER Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Burhan Doğançay’ın “Mavi Senfoni” isimli eserini 2.2 milyon TL ödeyerek satın aldığında büyük yankı uyandırmıştı. “Mavi Senfoni”nin yanı sıra Burhan Doğançay’ın dört eseri, Ömer Uluç’un Mavi Kuş, Gülay Semercioğlu’nun Kırmızı, Serhat Kiraz’ın Karşıt isimli ışık enstalasyonu ve Erol Akyavaş’a ait özel resimler Ülker’in koleksiyonunun diğer önemli parçaları.

16/51

16. MUSTAFA TAVİLOĞLU İlk resmini 1972’de alan Mudo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taviloğlu’nun koleksiyonunda binden fazla eser bulunuyor. Adeta Türk Resmi Müzesi izlenimi veren bu koleksiyonda Türk sanatının en önemli ustalarına ait eserler bulunuyor: Osman Hamdi Bey, İbrahim Çallı, Fikret Mualla bunlardan sadece birkaçı...

17/51

17. EROL MAKZUME Türkiye’de oryantalist resim dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Mersinli koleksiyoner Erol Makzume 25 yıldır eser topluyor. İtalyan sanatçılar Zonaro ve De Mango’nun eserleri başta olmak üzere çok sayıda Fransız, Alman ve İngiliz oryantalist sanatçının Türkiye konulu çalışmaları yer alıyor. Koleksiyonunda Türk resim sanatının öncülerinden Osman Hamdi Bey’in Paris’te resim hocalığını yapan Gustave Boulanger’nin bir tablosu da var, Signac’in 1907 tarihli Süleymaniye Camii isimli bir suluboyası da var…

18/51

18. RAHMİ KOÇ Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’un Haliç’te yer alan müzesi Lengerhane, Tersane ve dış mekan sergi alanı olarak üç ana bölümden oluşuyor. Lengerhanelerden biri olan Hasköy’deki binada Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’ne ait araştırma alet ve makineleri yer alıyor. Tersane bölümünde denizcilik koleksiyonu, bilgisayar tarihine ait objeler, motosiklet ve bisikletler, at arabaları, klasik otomobiller var. Dış mekan alanında ise bir Douglas D-3 uçak, TCG Uluç Ali Reis Denizaltı, Vernicos Irini buharlı römorkör ve endüstriyel arkeolojik örnekler sergileniyor.

19/51

19. ZAFER YILDIRIM Orjin Grup ve İstinye Park’ın ortaklarından Zafer Yıldırım, Erol Akyavaş’ın en önemli üç tablosundan ikisi olan “En-el Hak” adlı yapıtını 2.2 milyon TL’ye satın aldıktan sonra sanat gündemine oturdu. 15 yıldır koleksiyon yapan Zafer Yıldırım’ın koleksiyonunda 700-800 eser bulunuyor. Yıldırım, klasik değil de genellikle çağdaş eserler alıyor. Erol Akyavaş’ın tanınmış bir eseri olan “Vav”ı 1 milyon 262 bin TL’ye satın alan Zafer Yıldırım, sanatçının en önemli iki başyapıtına birden sahip olan tek koleksiyoner.

20/51

20. ÇETİN NUHOĞLU Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun koleksiyonu çok çeşitli. Uzun süreden beri Türk resim sanatı ustalarının ve heykeltraşlarının eserlerini topluyor. Oldukça ilginç, zengin bir plastik sanatlar koleksiyonu ofisinin ve evinin duvarlarını süslüyor. Diğer taraftan gerçek bir fotoğraf koleksiyoncusu da diyebiliriz Nuhoğlu için.

21/51

21. HALİT CINGILLIOĞLU Halit Cıngıllıoğlu, babasından devraldığı Demirbank’ın eski sahibi. 2000 yılındaki kriz sırasında BDDK Demirbank’a el koymuştu. Halit Cıngıllıoğlu, artık Belçika’da yaşıyor ve bankacılık faaliyetlerini Demirhalk Bank ile sürdürüyor. Cıngıllıoğlu’nun bankacılık dışında inşaat, gayrimenkul ve enerji şirketleri de bulunuyor. Cıngıllıoğlu, dünya sanat sahnesinin yakından tanıdığı isimlerden biri. Çocukluğundan bu yana koleksiyonerlik yapan Cıngıllıoğlu, aynı zamanda önemli bir sanat eksperi ve Sotheby’s müzayede şirketinin danışma kurulunda yer alıyor. Sanat koleksiyonunda Renoir, Cézanne, Monet, Picasso gibi dünya sanatının en önemli ustalarının eserleri bulunuyor.

22/51

22. SEMA ÇAĞA Çağa&Çağa Avukatlık Bürosu Sahibi Sema Çağa eşi Barbaros Çağa vefat ettikten sonra eşinden kalan işlerle birlikte sanat mirasını da devraldı. 1975 yılından bu yana eser biriktiren Çağa’nın koleksiyonunda Nazmi Ziya Güran, Hikmet Onat, Feyhaman Duran, Namık İsmail, Naci Kalmukoğlu, İbrahim Safi, Cevat Dereli, Zeki Kocamemi, Fahrelnisa Zeid, Mahmut Cuda, Zeki Faik İzer, Nurullah Berk, Sabri Berkel, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi sanatçıların eserleri bulunuyor.

23/51

23. FARUK ORHON Aslında iş dünyası Faruk Orhon’u alışveriş merkezi yatırımlarıyla tanıdı. Ancak Orhon, sanata olan merakı nedeniyle tüm bu ticari faaliyetlerden elini çekti ve odak noktasına sanatı koydu. Çok ciddi bir modern ve çağdaş Türk resmi koleksiyoncusu.

24/51

24. ŞARIK TARA Enka Şirketler Grubu Onursal Başkanı Şarık Tara, I. Mahmud, Abdülaziz ve I. Abdülhamid dönemlerine ait tuğralı Osmanlı gümüşleri topluyor. Bir kısmı Rus ve Fransız gümüşleri olan yaklaşık 600 parçalık bir koleksiyonu var.

25/51

25. CERİ BENARDETE Ceri Benardete daha çok Türk eserleriyle ilgileniyordu. Ancak son dönemde uluslararası sanatçıların eserlerini de almaya başladı.

26/51

6. AHMET KABAKÇI Tamaş’ın Sahibi Ahmet Kabakçı son derece özverili bir sanatsever. İşinin arasında dahi sevdiği bir sanatçı var ise mutlaka sergi ve müze gezmeye vakit ayırıyor. Bu ilgi de onun koleksiyonunu dünya ortalamasına çekiyor. Öyle ki, koleksiyonunda Fransız ekolüne ait son derece önemli sanatçıların eserleri yer alıyor.

27/51

27. ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın koleksiyonunda yabancı eserlerden ziyade daha çok modern Türk ressamlarının eserleri bulunuyor.

28/51

28. YUNUS BÜYÜKKUŞOĞLU 1500’ün üzerinde modern döneme ait resme sahip Büyükkuşoğlu, koleksiyonunun büyük bir kısmını Bodrum’daki Casa Dell’Arte Oteli’nde ve fabrikasında sergiliyor. Türkiye’nin önemli plastik şirketlerinden Farplas’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Büyükkuşoğlu, işinden çok sanata, resim ve heykele olan düşkünlüğü, koleksiyonerlik tutkusuyla tanınıyor. Özellikle Türk sanatçıların resim ve heykellerini biriktiren Büyükkuşoğlu, Türk ressam ve heykeltıraşlara destek veren projeler de yürütüyor.

29/51

29. METİN MIZRAKLI Pulver Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Metin Mızraklı genellikle yerli eserlere ilgi duyuyor. Oryantalden modern Türk resmine kadar olan dönem eserlerini topluyor.

30/51

30. DOĞAN KARADENİZ Karadeniz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Karadeniz’in sanat koleksiyonunun iki omurgası var. İlki 1945-1965 yılları arasında Fransa’da yaşamış olan Türk sanatçıların soyut eserleri. İkincisi ise modern heykel yontu ve video yontu dediğimiz daha soyut ve kavramsal heykeller ile heykele benzeyen üç boyutlu eserler. Evinin en güzel köşelerinde Adnan Çoker ve Seyhun Topuz’un eserleri yer alıyor. Koleksiyonunda yer alan sanatçılardan bazıları Burhan Doğançay, İrfan Önürmen, Ersin Gürtel, Ahmet Güneştekin ve Seçkin Pirim...

31/51

31. HUMA KABAKÇI 23 yaşındaki Huma Kabakçı, Türkiye’nin en genç koleksiyoneri... 500 resimden oluşan bir koleksiyona sahip. Azerbaycan’da Hayat Oteli ve BP’yi kuran, yurtiçi ve yurtdışında farklı yatırımları olan babası Nahit Kabakçı’nın oluşturduğu bu koleksiyon vefatının ardından kızı Huma’ya geçiyor. Koleksiyonu iki bölümden oluşuyor. İlki, Türk modern ve çağdaş sanatçılarına ait resimler. İkinci bölüm ise yabancı sanatçılara ait resimlerden oluşuyor. Koleksiyonunda Abidin Dino, Komet, Mübin Orhon, Ferruh Başağa gibi bugün değerleri 100 binlerle hatta milyonlarla ölçülen isimler var.

32/51

32. TURGAY CİNER Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner ünlü bir hat sanatı meraklısı. Koleksiyonunda nadide eserler yer alıyor. Şevket Rado’nun topladığı eski yazıyla yazılmış kitaplar, levhalar, hilye-i şerifler, fermanlar ve beratler ile İbrahim Müteferrika’nın matbaasında basılan 17 kitaplık koleksiyon bunlardan sadece birkaçı...

33/51

33. MUSTAFA ÖZKAN İşadamı Mustafa Özkan’ın Avrupa’da yapılmış Osmanlı figürleri koleksiyonu, tuğralı gümüş koleksiyonu ve tombak koleksiyonunun yanı sıra özellikle Rudolf Ernst, Fausto Zonaro gibi oryantalist ressamların eserlerinden oluşan çok değerli bir tablo koleksiyonu var.

34/51

34. ALP KARAAĞAÇ Bilfar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Alp Karaağaç, yerli eserler kadar yabancı eserleri de takip eden bir sanatsever. Koleksiyonunda çağdaş döneme ait uluslararası ve Türk sanatçılara ait nadide eserler yer alıyor.

35/51

35. NUMAN CEYHAN Nu-Ce Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Numan Ceylan 1994 yılından bu yana sanat eseri biriktiriyor. Yurtdışında Londra, Paris ve Barselona’ya gidiyor, müzayedelere katılıyor. Kolkesiyonu daha çok çağdaş eserlerden oluşuyor. Klasik eserler koleksiyonunun 4’te 1’ini oluşturuyor. 100’e yakın ressamın 460 eserine sahip. İlerde müze açmayı düşünüyor.

36/51

36. EMRE DÖKMECİ Edit Yapı’nın kurucusu Emre Dökmeci, sanata uluslararası bir perspektiften bakıyor. Dünyanın önemli sergi ve müzelerini düzenli olarak takip ediyor. Buralardan edindiği tecrübeleri kendi koleksiyonunda değerlendiriyor. Sanat dünyasına önemli katkıları olan yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini satın alıyor.

37/51

37. ZAFER KURŞUN Orjin Grup ve İstinye Park’ın ortağı olan Zafer Kurşun da sanat dünyasına yatırım yapan iş insanlarından biri. Çağdaş Türk resimlerine yönelik eserleri koleksiyonuna alıyor.

38/51

38. ERDAL MATRAŞ Matraş Deri Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Matraş tam bir Ömer Uluç sevdalısı. 1996 yılından bu yana Ömer Uluç eserlerini topluyor. Sanat dünyasında “En çok Ömer Uluç eserine sahip koleksiyoner” olarak anılması da bu ilgiden geliyor. 1964’ten 2009 yılına kadar olan eserlerin çoğu Matraş koleksiyonunda yer alıyor.

39/51

39. ACAR YILDIRIM İşadamı Acar Yıldırım’ın koleksiyonun da henüz yabancı bir sanatçının eseri yok. Yerli sanatçıların eserlerinden oluşan koleksiyonda çağdaş dönem eserleri dikkat çekiyor.

40/51

40. MUHSİN BİLGE Emekli noter Muhsin Bilge’yi çoğu meslektaşından ayıran, gizli ve ciddi bir koleksiyoner oluşu. Yaklaşık 20 yıldır topladığı resim, heykel ve toprak altı işler içindeki sanat tutkusundan izler taşıyor. Bir zamanlar Beyoğlu 23’üncü noterlik ofisi olan yer şimdi bir sanat galerisi. Galeride bronz heykeller, duvarlara asılı tablolar karşılıyor sizi. Yunus Tonkuş, Seçkin Pirim heykelleri veya duvarlarda asılı Komet, Ergin İnan ve Sabri Berkel resimleri galerinin en özel parçaları...

41/51

41. ÜNAL GÖĞÜŞ Reform Kurumsal Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Göğüş, özellikle Paris Ekolü ressamların eserlerinin koleksiyonunu yapıyor. Mübin Orhon, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim ve Selim Turan gibi ressamların eserlerine sahip ve toplamda binin üzerinde sanat eseri bulunuyor. Göğüş Koleksiyonu’ndan Mübin Orhon’un 1971 yılına tarihlenen dört adet İsimsiz tuvali, Selim Turan’ın Beyaz Soyut, Albert Bitran’ın Atölye, Hakkı Anlı’nın Yeşilli Soyut, Abidin Elderoğlu’nun İkisi Arasında Şaka, Avni Arbaş’ın Kuva-i Milliye ve Otoportre eserleri yer alıyor.

42/51

42. İBRAHİM İPER TETAŞ İç ve Dış Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim İper, yaklaşık 25 yıldır resim koleksiyonerliği yapıyor. Koleksiyonunda Primitif sanatçılardan Asker Ressamlar’a, D Grubu’ndan çağdaş ressamlara kadar pek çok sanatçının yapıtları yer alıyor (D Grubu 1933 yılında Zeki Faik İzer, Nurullah Berk, Elif Naci, Cemal Tollu, Abidin Dino tarafından kurulan sanatçı birliği olarak tanımlanıyor). İper’in koleksiyonunda Fabius Brest, Fausto Zonaro, Aivazovsky, Ahmet Ziya Akbulut, Diyarbakırlı Tahsin, Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, İzzet Ziya, Süleyman Seyyit, Şeker Ahmet Paşa, Osman Hamdi Bey, Sabri Berkel, Abidin Dino, Avni Arbaş, Cihat Burak, Fahrel Nisa Zeid, Fikret Mualla, Komet, Neş’e Erdok, Neşet Günal, Nuri İyem, Leyla Gamsız Sarptürk, Nedim Günsür, Turan Erol, İhsan Cemal Karaburçak, Nuri Abaç, Mehmet Güleryüz.

43/51

43. FATİH KARAMANCI Karamancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karamancı, yerli eser biriktiren koleksiyonerler içinde farklı bir yerde bulunuyor. Çağdaş eserler de toplamakla birlikte daha çok klasik Türk sanatçılarına ilgi gösteriyor.

44/51

44. OSMAN ÖZTÜRK Bilfen Eğitim Kurumları Kurucusu Osman Öztürk iş dünyasındaki başarısını sanat hayatında da sürdürüyor. Genç yaşlardan itibaren sanat eserleriyle ilgilenmeye başlayan Öztürk’ün elinde çağdaş Türk sanatçılarına ait çok değerli eserler bulunuyor.

45/51

45. CAN HAS Has Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı ve Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has’ın sanat koleksiyonu 30 yıllık bir geçmişe sahip ve koleksiyonunda yaklaşık 300 eser bulunuyor. İbrahim Safi, Abdülmecid Efendi, Muhittin Sebati, Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmet Paşa, Fikret Mualla, Sabri Berkel, Nurullah Berk, Abidin Dino, Feyhaman Duran, Fahrelnissa Zeid ve Burhan Doğançay gibi önemli isimlerin eserleri koleksiyonda yer alıyor. Henri Delavelle’nin Galata Köprüsü, İzzet Ziya’nın Sahilde Uzanan Kadınlar’ı, Sami Yetik’in Pembe Güller natürmortu, Mahmut Cuda’nın Sara’sı, Fahrelnissa Zeid’in Madam Caron’u, Nejad Devrim’in Aliye Cevat portresi koleksiyonun en özel parçaları...

46/51

46. REYHAN ALPER Albapak Ambalaj Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Alper’in eşi Reyhan Alper’in koleksiyonunda modern ve çağdaş Türk sanatçıları yer alıyor.

47/51

47. YALÇIN AYASLI İşadamı Yalçın Ayaslı, zamanının büyük bir bölümünü sanat ve kültür çalışmalarına ayırmış durumda. Sanat koleksiyonunda Ernst Karl Eugen Koerner, Hoca Ali Rıza, Şeker Ahmet Paşa, Hikmet Onat, İbrahim Çallı, Orhan Peker, Fikret Mualla, Ferruh Başağa, Burhan Doğançay, Nuri İyem gibi ustaların eserleri bulunuyor. Ayaslı’nın açmış olduğu Armaggan Nuruosmaniye mağazasının 7 bin metrekareye yayılan alanı içinde yer alan Armaggan Sanat ve Tasarım Galerisi’ndeki süreli sergilerin yanı sıra Ayaslı özel koleksiyonuna ait eserler de görülebiliyor.

48/51

48. CENGİZ SEZEN Cengiz Sezen, iş dünyasında Mustafa Nevzat İlaç Sanayi yöneticisi olarak tanınıyor. Hatırı sayılır bir sanat koleksiyonu var. Çok yönlü modern ve çağdaş Türk sanatçılarına ait eserlerle ilgileniyor.

49/51

49. KEMAL BİLGİNSOY Tekstil sektöründe faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en önemli koleksiyonerleri arasında yer alan Kemal Bilginsoy, koleksiyonunun bir bölümünü Esenyurt’taki ofisinde sergiliyor. Koleksiyon yapmaya 1970’lerin sonunda, Abidin Dino’nun “Deniz Küstü” desenlerini alarak başladı ve daha sonra sanatçının yağlıboya çalışmalarını da koleksiyonuna kattı. Bilginsoy, bugün İbrahim Çallı, Avni Lifij, Nedim Günsür gibi Türkiye’nin önemli sanatçılarının eserlerine sahip.

50/51

50. ÇAKMAK TURGAY Beşiktaş Denizcilik’in ortağı ve çağdaş sanat koleksiyonerlerinden Çakmak Turgay, 20 yıl önce koleksiyonerliğe başladı. Turgay’ın koleksiyonunun merkezini 10 önemli çağdaş Türk sanatçısı oluşturuyor. Mehmet Güleryüz eserlerinin önemli bir yer tuttuğu koleksiyonda; Adnan Çoker, Devrim Erbil, Ferruh Başağa, Güngör Taner, Mustafa Ata, Ömer Uluç, Alaettin Aksoy, Özdemir Altan, Şadan Bezeyiş ve Zekai Ormancı gibi Türk sanatının ustalarının çalışmaları da bulunuyor. Genç sanatçıları da takip eden Çakmak Turgay’ın koleksiyonunda Barış Göktürk ve Mustafa Karyağdı’nın da eserleri var.

51/51