Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türk müziğine damgasını vuran kadın popçular

Türk pop tarihine birçok kadın yıldız damgasını vurdu. Yıllarca zirveden inmeyen bu isimleri sizler için listeledik. İşte Türk müziğine damga vuran kadın popçular...

Nükhet Duru-70'li yıllarda yıldızı parladı. Pop müziğinin uzun seneler hep önde gelen isimlerinden oldu. Birçok parçası hit oldu, zirveye çıktı.

1/12

Nilüfer-1973'te Dünya Dönüyor şarkısıyla müthiş bir patlama yaptı. Kayahan ile birlikte yaptığı iş birliği Türk müzik tarihinin en önemli ortaklıklarından oldu. Satış rekorları kıran albümler ve unutulmayan hit parçalar arka arka geldi.

2/12

Demet Akalın-Mankenliğe devam ederken bir yandan da şarkı söyleyemeye başlayan Demet Akalın, 1996 yılında çıkardığı ilk albümüyle müziğe kesin bir geçiş yaptı.

3/12

Sertab Erener-Sesinin rengi ve gücüyle herkesi büyüledi. 1992 yılında çıkardığı ilk albümüyle beraber yakaladığı rüzgarı hiç bırakmadı. Türkiye'ye tarihinin ilk ve tek Eurovision birinciliği onun performansıyla geldi.

4/12

Hadise-Belçika'da katıldığı şarkı yarışmasında yıldızı parlayan Hadise, birçok yapımcının dikkatini çekmeyi başardı. 2004 yılında Sweat isimli albümüyle büyük beğeni toplayan sanatçı, Türkiye'nin önemli pop şarkıcılarından.

5/12

Gülşen-İlk klibinde giydiği pijamalarıyla hafızalara kazınan Gülşen, yazdığı besteleriyle birçok şarkıya hayat verdi.

6/12

Ajda Pekkan-Bir süper star nasıl olunur tüm Türkiye'ye gösterdi. Yaklaşık 50 yıl süren müzik yolculuğunda her zaman zirvede her zaman aranan oldu. Türk pop tarihine geçmiş sayısız şarkı onun sesiyle hayat buldu.

7/12

Candan Erçetin-Galatasaray Lisesi'nin müzik öğretmeni, zamanla ülkenin en sevilen pop sanatçılarından biri haline geldi. 90'larda yakaladığı şöhreti hiçbir zaman bırakmadı. Birçok şarkısı unutulmazlar arasındaki yerini aldı.

8/12

Zerrin Özer-Türk popunun en güçlü seslerinden biri oldu. 80'li ve 90'lı yıllarda altın çağını yaşadı. Kendine has yorumuyla birçok şarkısını dinleyenlerin hafızasına kazımayı başardı.

9/12

Yonca Evcimik-1991 yılında çıkardığı Abone albümüyle büyük bir çıkış yakalayan Evcimik, unutulmaz eserlere imza attı.

10/12

Sezen Aksu-Türk pop müzik tarihine öyle bir imza koydu ki yeri doldurulması imkansız hale geldi. Çıkardığı albümlerin her biri yayınlanır yayınlanmaz zirveye oturdu. Hem besteleriyle hem de yorumuyla Türkiye'nin sevgilisi Minik Serçe'si oldu.

11/12

Yıldız Tilbe-Kendine has tarzıyla pop müziğine damga vurdu. Beste yönü çok kuvvetliydi. Unutulması imkansız şarkıların yaratıcısı oldu. 90'ların ortasından itibaren her çıkardığı albüm büyük ilgi gördü.

12/12