Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'nin en güzel 21 şelalesi

Türkiye'de mutlaka görmeniz gereken 20 doğa harikası şelale...

1/21

DÜDEN ŞELALELERİ Dünyanın dört bir yanından turistleri çeken Düden Şelalesi Antalya şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır. Şelalede bir de mağara vardır. Bu mağara, şelaleyi daha güzel yapmaktadır. Düden Şelalesi, bu mağaradan 10 km sonra başka bir güzelliği daha Lara'dan Akdeniz'e dökülerek bir kez daha insanlara güzelliğini göstermektedir.

2/21

YERKÖPRÜ ŞELALESİ Konya'nın Hadim ilçesinde, Konya merkezine 110 km, Karaman'a 60km uzaklıktadır. Göksu Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Giderseniz güzel piknik yapabilir köylülerden meyveler alabilirsiniz.

3/21

ERFELEK ŞELALESİ Erfelek Şelaleleri veya Tatlıca takım şelaleleri olarak bilinir. İrili ufaklı 28 ayrı şelale barındırmaktadır. Erfelek'e yaklaşık 10, Sinop'a ise 45 km uzaklıktadır

4/21

GELİNTÜLÜ ŞELALESİ Gelin Tülü Şelalesi, İl merkezine 90 km. mesafede olan Ayder Yaylası'nda yer almaktadır. Suyun düşüş şekli gelin tülünü andırdığı için bu adı alan şelale görülmeye değer bir tabiat harikasıdır.

5/21

TORTUM ŞELALESİ Erzurum'un Tortum ilçesindedir. 22 metrelik genişlikten ve 48 metre yükseklikten düşmektedir. Düşen sular, üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getirmektedir. Ayrıca bu göl bir doğal anıttır. Şelalenin bulunduğu bölgede ziyaretçiler için piknik alanı ve hemen şelalenin altına inen merdivenlerin üzerinde İzleme Balkonu bulunmaktadır

6/21

İRLEVİK ŞELALESİ Erzincan'a 14 km. uzaklıktadır. Piknik alanları, lokantalar mevcuttur.

7/21

DARENDE GÜNPINAR ŞELALESİ Günpınar Şelalesi, Malatya iline bağlı Darende İlçesi’nin 10 km kadar batı yönünde bulunmaktadır. Günpınar Çayı çok yüksek bir yerden akmaktadır. Bu yüzden de kaynağından çıktıktan sonra kayalar arasında oldukça hızlı bir akış yapmaktadır. Suyun çıkış yerinden yere düşüş mesafesi yaklaşık 40 - 45 metre kadardır. Bu mesafeden suyun akışı ve yere düşüş anı izlenmeye değerdir.

8/21

SAKLIKENT ŞELALESİ Düzce'ye 40 km. mesafededir. Bölgede piknik, mesire alanı ve alabalık tesisi vardır

9/21

BULUT ŞELALESİ Çamlıhemşin ile Ayder Yaylası arasındaki Tar Deresi'nden vadiye birçok küçük düşümlü şelale akar. Bunların en uzunu ve seyrine doyum olmayanı, 250 metre yükseklikten üç kademeli olarak akan Bulut Şelalesi'dir. Çamlıhemşin ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan şelaleye ağaçların arasından, su sesleri eşliğinde yapılan bir yürüyüş ile varmak mümkündür.

10/21

KAPUZBAŞI ŞELALELERİ Kapuzbaşı Şelaleleri Kayseri'nin Yahyalı ilçesine yaklaşık 80 km. mesafededir ve Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. En önemli özelliği kaynağından çıktığı şekilde aşağıya dökülmesidir. Gittiğinize asla pişman olmayacağınız bir doğa harikası.

11/21

KURŞUNLU ŞELALESİ Antalya-Isparta karayolunun 24. km'nde bulunan şelale 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır. Kurşunlu Şelalesi 2 kilometrelik bir kanyonun içinde kalmaktadır. Şelale ve piknik yeri 33 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

12/21

ILICA ŞELALESİ Pınarbaşı Ilıca Köyü sınırları içerisinde bulunup, 12 km uzaklıktadır. Ilıca Köyünden itibaren patika yoldan yaya olarak yarım saat sürmektedir. Su yaklaşık 10 metre yükseklikten dökülmektedir ve bu suyun döküldüğü yerde doğal olarak bir havuz oluşmuştur.

13/21

SUUÇTU ŞELALESİ Bursa ilinin Mustafa Kemal Paşa ilçesine 18 km. uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan, 38 metre yükseklikten dökülen şelaledir. Kayın, meşe, çam ağaçlarının gölgesinde serin bir dinlenme alanı olan bu alan, etrafındaki ahşap piknik masaları ve ocakları sayesinde piknikçilerin çok rağbet ettiği bir mesire yeridir.

14/21

KIRK MERDİVEN ŞELALERİ Tunceli'nin Ovacık ilçesinde bulunan şelale Munzur Dağlarının, Mercan Vadisine inen yamaçlarında yer alıyor. Dar ve küçük bir vadide akan birkaç şelaleden oluşmaktadır. Suyun bolluğu, doğal çevre ve peyzaj özellikleriyle ilginç ve çekici görsel zenginlikler sunan Kırk Merdiven Şelaleleri, Ovacık kuzeyinde yaylalara çıkan güzergâh üzerinde ilk durak yerlerinden biridir.

15/21

PALOVİT ŞELALESİ Rize, Çamlıhemşin'de bulunan şelale Kaçkar dağları milli parkı içinde tabiat güzelliklerinden biridir. Zilkale harabesini geçtikten sonra başlayan şelale 15 m. yüksekliğindedir.

16/21

TOMARA ŞELALESİ Gümüşhane'nin Şiran İlçesi'ne bağlı Seydibaba Köyü sınırları içerisinde bulunan Tomara Şelalesi Şiran'a 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Su kaynağının tamamı Şelalenin olduğu kısımdan yer altından çıkmaktadır. Şelalenin çevresi dik yamaçlardan oluşmasına karşın çevre halkı tarafından piknik alanı olarak da kullanılmaktadır.

17/21

SUDÜŞEN ŞELALESİ Yalova sınırlarında, samanlı dağlarının arasında bir şelaledir. Doğa yürüyüşleri için tercih edilir ve bisiklet severlerin uğrak noktasıdır.

18/21

MASELEVAT ŞELALESİ Bu şelale de Çamlıhemşin'de. Hatta buna yakın iki şelale daha var. Onların isimleri de Eğrisu ve Çopuri.

19/21

MURADİYE ŞELALESİ Muradiye ilçesine 10 km. uzaklıkta, Bend-i Mahi Çayı üzerindedir. Doğuş yeri sönmüş bir volkanik dağ olan Tendürek dağıdır. Çok yüksekten düşmese de hoş bir görünümü vardır. Muradiye Şelalesi 15-20 metre arasında değişen yükseklikten dökülmektedir. Asma köprüsü ve doğal güzelliği ile halkın rağbet ettiği bir mesire yeridir. Kış aylarında donarak tam bir doğa harikasına dönüşmektedir. Doğubeyazıt-Van karayolu üzerindedir. İl merkezine 86 km mesâfededir.

20/21

MANAVGAT ŞELALESİ Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 3-4 m'lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akar. Kent gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile baş başa kalmak isteyenler için şelalenin çevresinde uygun piknik alanları vardır. Ayrıca çevredeki lokantalar, taze balık yeme imkanını sunarlar.

21/21