Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'nin ilk Güneş Teknolojileri Fabrikası açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni'ne katıldı.

1/24

Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan Türkiye'nin ilk ve tek tam entegre güneş paneli üretim fabrikasına 1.4 milyar dolarlık yatırım yapıldı.

2/24

Fabrikada üretilecek paneller ilk aşamada, 1 milyar dolar yatırım ile hayata geçirilecek olan Karapınar Güneş Enerji Santrali'nde kullanılacak.

3/24

Başkent Organize Sanayi Bölgesi'ndeki açılış törenine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile siyaset ve iş dünyasının önde isimleri katıldı.

4/24

Hem fabrikadaki ingot üretimi, hem de Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'nde üretilecek elektrikle yıllık 400 milyon dolarlık ithalat önlenmiş olacak.

5/24

Fabrikada 1400 kişiye istihdam sağlanacak.

6/24

Fabrika, yıllık 500 MW güneş paneli üretim kapasitesine sahip olarak dizayn edildi.

7/24

Toplam 100 bin metrekare kapalı alanı bulunan fabrika, milli ve yerli enerji üretim açısından Avrupa'nın ve Orta Doğu'nun ise tek entegre güneş paneli tesisi konumunda bulunuyor.

8/24

Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş Genel Müdürü Ahmet Taşkın, fabrikanın güneş paneli teknolojisini Türkiye'ye kazandıracağını söyledi.

9/24

Taşkın, “Burası Avrupa ve Orta Doğu'daki tek entegre güneş paneli fabrikası. Daha önce Çin'in sahip olduğu bu teknolojiye artık biz de sahibiz. Özellikle ‘ingot' bölümünün çok stratejik bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz.

10/24

Ham madde yüksek sıcaklıkta fırınlara girip bir cam silindiri halinde çıkıyor ve daha sonra neredeyse saç teli inceliğinde kesilerek plaka haline dönüştürülüyor” diye konuştu.

11/24

Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nın en önemli özelliği de güneş paneli üretim teknolojilerinin tümüne sahip olarak baştan sona bir üretim sistemi oluşturması.

12/24

Fabrika ingot (cevher), wafer (plaka), hücre ve modül olarak 4 ayrı bölümden oluşuyor.

13/24

Yani üretim hattına ham madde olarak giren silisyum madeni, hattın sonunda yüksek verimliliğe sahip güneş paneli olarak çıkıyor.

14/24

Söz konusu tesis tek çatı altında entegre yapısı ile dünyada tek.

15/24

1000 MW'lık Karapınar Güneş Enerji Santrali'nin panelleri burada üretilecek.

16/24

Böylelikle Karapınar'da yüzde 70'in üstünde yerlilik oranı sağlanacak.

17/24

Karapınar Güneş Enerji Santrali faaliyete geçtiğinde Türkiye'nin elektrik üretimindeki güneş enerjisinin payı da yüzde 20 artacak.

18/24

Hem Ankara Sanayi Bölgesi'nde üretilecek güneş panelleri hem de Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'nde üretilecek elektrik ile cari açığın kapatılmasına yıllık 400 milyon dolar katkı sağlanacak.

19/24

Tesiste önemli bir AR-GE Merkezi kurulacak.

20/24

Böylece Türkiye'de yeni ve verimli teknolojilerin geliştirilmesi sağlanacak.

21/24

Ar-Ge Merkezi'nde 100 mühendis çalışacak. Fabrikanın Ar-Ge Merkezi'ne 10 yılda yaklaşık 90 milyon dolar kaynak aktarılacak.

22/24

Türkiye, 10 yıl içinde güneş enerjisinde 10 bin megawata çıkma kararı aldı.

23/24

Temiz enerji üretimiyle her bir kilowat saatte 500 gram fosil karbondioksit emisyonu engellenecek. Bin megawatlık güce sahip yenilebilir enerji santrali ile her yıl 1.5 milyon ton fosil ve karbondioksit salınımı da engellenmiş olacak.

24/24