Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Üç dinin kutsal şehri Kudüs

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı, İHA

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklamasının ardından, tüm dünyadan bu açıklamaya tepki geldi. Hem Filistin hem de İsrail, Kudüs'ü başkentleri olarak kabul ediyor. Peki Kudüs, 3 büyük din için neden bu kadar önemli?

1/8

Kudüs; Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler'in kutsal şehridir. Müslümanlar için Kudüs, üçüncü en kutsal şehirdir. İslamiyet’te Kudüs, Milattan sonra 610 yılında ilk Kıble olmuştur ve Kur’ana göre Hz. Muhammed, 10 yıl sonra Miraç’a bu şehirden çıkmıştır.

2/8

Hristiyanlar için Kudüs’ün kutsallığı, İncil’e göre İsa’nın bu şehirde çarmıha gerilmesinden ve 300 yıl sonra Azize Helena’nın İsa’nın hayatındaki hac noktalarını belirlemesinden gelmektedir.

3/8

Yahudiler için ise Kudüs, dünya üzerindeki en kutsal şehirdir. Çünkü Yahudilerin kutsal kitapları olan Tevrat’a göre İsrail kralı Davud, milattan önce Kudüs’ü Birleşik İsrail Krallığının başkenti olarak inşa etmiştir. Oğlu Süleyman ise ilk tapınağı burada yaptırmıştır.

4/8

Bir dönem Kubbet-üs Sahra'yı ele geçiren Haçlılar, burayı kiliseye çevirmişlerdir. Daha sonra Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü fethettikten sonra burayı kilise olmaktan çıkararak, cami olarak ziyarete açmıştır.

5/8

Mescid-i Aksa ise Hz. Ömer tarafından inşa edilmiştir. Ancak yapının ilk halinin Hz. Adem döneminde inşa edildiğini iddia edenler de vardır.

6/8

Mescid-i Aksa sadece kendi ile aynı isme sahip camiyi ifade etmek amacıyla kullanılmaz. Kudüs’ün doğusundaki eski şehir surları ile çevrili olan, içerisinde Mescid-i Aksa cami, Kubbet-üs Sahra gibi dini açıdan kutsal yapıları barındıran 144 dönümlük alanı da ifade eder.

7/8

Kudüs bir sevdanın, zulme karşı direnişin adıdır. İsrail tanklarına karşı taş atan Filistinli çocukların haykırışıdır Kudüs. Ve bütün Müslümanların vazgeçilmez davası ve ortak ruhudur.

8/8