Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Üçüncü köprünün telleri rekor kırdı

İstanbul’un trafiğini rahatlatacak Kuzey Marmara Otoyolu ile yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor.

1/20

Çalışmaları yerinde inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a yetkilillerden bilgi aldı.

2/20

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a bilgi veren yetkililer, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün hem asma hem de eğik askılı köprü özelliklerine sahip karma bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

3/20

Köprüde asma köprülerde görülen ana kablo ile asma halatlar kullanıldığı öğrenildi.

4/20

Bunun yanında eğik askılı köprülerde var olan eğik askılar da YSS’de mevcut olduğu tasarıma hibrit köprü denildiğini belirten yetkililer, köprünün üzerinden geçecek olan iki tane yük treninin toplam ağırlıkları yaklaşık 10 bin ton olduğunu ifade etti.

5/20

Yapısal yorulma ömrü 100 yıl olan üçüncü köprüde 68 adet askı halatı kullanılırken, askı halatları da 7 mm çapında tellerin bir araya gelmesinden oluşturuluyor.

6/20

Bir kablo büklümünün, 5.2 mm çapında yedi adet telin bir araya getirilmesiyle oluşturulduğu Yavuz Sultan Köprüsü’nde bu büklümlerden 151 adeti bir araya getirilerek bir adet kablo meydana geliyor.

7/20

Yetkililer, bu kabloların içindeki tellerin uç uca eklendiğinde 124.832 km uzunluğa ulaştığını ifade ederek, kullanılan kabloların toplam uzunluğunun dünyayı üç kez dolaşacak uzunluğu denk geldiğini belirtti.

8/20

İnşaatta gelinen son nokta ise kameralar tarafından görüntülendi.

9/20

Köprünün kulesinden görüntülenen manzara, inşaatta incelemede bulunanları hayran bıraktı.

10/20

Bazı görevlilerin selfie çektiği gözlendi.

11/20

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 3. Köprü’nün Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına gurur kaynağı olduğunu söyleyerek, “Emeği geçen, yapan, yaptıran ve takip eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese şükranlarımızı iletiyoruz.

12/20

Tam 95 kilometrelik bir hattan bahsediliyor.

13/20

Yani İstanbul içerisindeki trafiği Edirne tarafından alıp Kocaeli tarafına getirecek olan hat, İstanbul içerisindeki trafiğe bir nebze olsun rahatlık getirecek büyük bir teknolojidir.

14/20

Ben herkese teşekkür ediyorum.

15/20

Bu gurur hepimizin. Geleceğin Türkiye’sine hep birlikte umutla koşuyoruz” dedi.

16/20

Üçüncü köprünün telleri rekor kırdı

17/20

Üçüncü köprünün telleri rekor kırdı

18/20

Üçüncü köprünün telleri rekor kırdı

19/20

Üçüncü köprünün telleri rekor kırdı

20/20