Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ülkelere göre çay içme kültürü

Çay saati bir çok kişi için çok önemlidir.Yanında yediğimiz yiyeceklerin tadı bir başkadır.

1/26

Ülkelere göre çay içme yöntemlerini sizin için derledik...

2/26

Rusya'nın çayı: Rusya'da ve Ukrayna'da çay içmek istediğinizde çok tanıdık bir çayla karşılaşabilirsiniz. Semaverde demlenen siyah çay, kupalarda servis edilir.

3/26

Rusya'da çay içmenin en enteresan noktasıysa şeker yerine frambuaz ya da çilek reçeliyle karıştırılmasıdır.

4/26

İngiltere'nin sütlü çayı: Garipsediğimiz ancak adabına dair dahi bilgi sahibi olduğumuz İngiltere'nin sütlü çayı, süt ve siyah çaydan oluşur. Çayın rengi kırmızıdan karamel rengine döner. İngiltere'de çay içmek istediğinizde yanında mutlaka kurabiyegillerden tatlı vardır.

5/26

Katar'ın kar isimli çayı: Katar'da çay yapma merasimi en az bizimki kadar meşakkatlidir. Çay önce demlenir, içine süt koyulur ve tekrar kaynatılır.

6/26

İki kez kaynatılmış çay, çay kupalarında servis edilir. Karak, Katar'ın milli içeceğidir. İçine ayrıca safran da eklenir.

7/26

Arnavutluk'un çayı: Arnavutluk'ta çay tıpkı Türkiye'de olduğu gibidir. Çaydanlıkta demlenen çaylar ince belli bardaklarda servis edilir. Gürcistan'da da yine siyah çay kullanılır ve çay bardaklarında sıcak sıcak sahiplerine ulaşır.

8/26

Tayvan'ın sütlü inci çayı: Tayvan'dan dünyaya yayılan özel bir çaydır sütlü inci çayı. Tapioca bitkisinden elde edilen minik inciler sütle hazırlanmış çayın içine atılır. Tapiocalar çaya atılmadan önce bazen şekerle kavrulur.

9/26

Yunanistan'ın tsai çayı: Malesef ki Yunanca'da da çay, çay diye okunuyor. Sadece doğrudan ç sesi çıkarmak yerine tz sesi çıkartılıyor. Yunanistan'da hem siyah hem de bitki çayı oldukça yaygın. Hatta evlerde kendi harmanlarını yapan anneanneler de mevcut.

10/26

Vietnam'ın tra çayı: Vietnam'da çay içmeye karar verirseniz siyah çaydan ziyade bitki çaylarıyla karşılaşacağınızı hatırlatmamız gerekir. Lotus çiçeğinin içine eklenen ve yöresel olarak değişiklik gösteren baharatlarla baharlanan çay, sıcak suya atılıp demlenerek servis ediliyor.

11/26

Japonya'nın matchası: Matcha çayıyla sizleri tanıştırdığımıza göre içimiz rahat. Yeşil çay tohumlarından hazırlanan her derde deva çaydır. Toz halinde olduğu için yoğunluğu yüksektir. Ayrıca yeşil renkte olduğu için fotoğraflarda oldukça fotojeniktir.

12/26

Fas'ın naneli yeşil çayı: Çay içilecek olan bardağın içine nane konulur, üzerine güzelce demlenmiş yeşil çay. Mis gibi nane kokusu yükselir, çay daha da yeşillenir. Fas'ta çay içmek böyle bir deneyimdir.

13/26

Tayland'ın cha yen'i: Özel Tayland çayı ve sütle harmanlanan, genellikle buzla servis edilen iç rahatlatıcı bir çaydır, cha yen. Sıcak Tayland günlerinde mis gibi serinletendir.

14/26

Fransa'nın bitki çayı: Çay yerine daha çok kahve tüketmeyi seven Fransızlar'ın çay tercihi de genelde bitki çayından yana oluyor. Fransa'da çaya değil çay bardaklarına aşık olmak daha büyük bir ihtimal.

15/26

Mısır'ın hibiskus çayı: Mısır'da en çok tüketilen çay siyah çay ancak hibiskus çayı da azımsanmayacak derecede fazla tüketiliyor. Bu yüzden bir gün siyah çay bir gün hibiskus içerken bulabilirsiniz kendinizi.

16/26

Moğolistan'ın suutei tsai: Okurken sütlü çay dediğinizi duyar gibiyiz. Suutei tsai, tavada ıstılan çayın içine konulan süt ve tuzu anlatıyor. Yani tatlı değil tuzlu bir çay. Yani süt aşı gibi.

17/26

İran'ın siyah çayı: Çaydanlık sistemiyle çay hazırlayan bir ülke daha. İran'da çay içmek isterseniz ince belliye benzeyen bir bardakta siyah çay içiyorsunuz. Yanına gelen hurma ise mis gibi lezzetli, şekere gerek kalmıyor.

18/26

Endonezya'nın teh'i: Siyah ya da beyaz çayın yaygın olarak tüketildiği Endonezya'da şişelenmişyasemin çayının olduğunu söylesek şaşırıp şaşırmama kısmını size bırakırız. Soğuk tüketiniz.

19/26

Suudi Arabistan'ın shai'ı : İran'da olduğu gibi Suudi Arabistan'da da çay bildiğimiz siyah çaydır ve yanında yine hurmayla verilir. Hurma bazen ezme şeklinde bazen de tane şeklindedir.

20/26

Brezilya, Portekiz, Uruguay ve Arjantin'in chimarrao'su, matte'si: Brezilya'da en yaygın olan chimarrao, Portekiz ve Arjantin'de matte'ye dönüşür. Kurutulmuş yerba yapraklarından hazırlanan çay, metal bir pipetle metal bir kaptan içilir. İçindeki metal pipeti filtre görevi görür ve yaprakların ağza gelmesini engeller.

21/26

Hindistan ve Pakistan'ın masala'sı : Hindistan ve Pakistan'ın kültürel yakınlığı nedeniyle masala hem Hindistan'ın hem de Pakistan'ın en sevilen çayıdır.

22/26

Amerika'nın ice tea'si : Çayı daha çok soğuk olarak tercih eden Amerikalılar, çayı buzla karıştırıp üzerine bir de limon atıyorlar. Hafif bir tat elde etmek için de birazcık soda koyuyorlar.

23/26

Çin'in tieguanyin'i: Çin'de çay tüketimi oldukça yüksek ve farklı. Bitki çaylarının yanı sıra siyah çaydan ziyade Rooibos çaylarla da mutlu olan Çinliler'in isteyip de içemediği bir çay var: "Merhametin demir tanrıçası" anlamına gelen çay: tieguanyin. Nedeni ise oldukça pahalı olması.

24/26

Ve tavşan kanı Türkiye çayı Türk milletinin en güzel yanlarından birisi de misafirperver olması. Misafirliklerin de göstergesi ikram edilen sıcak bir bardak çaydır.

25/26

Nerede olursanız olun İstanbul'da her zaman her yerde çayınız hazırdır...

26/26