Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ünlü firmaların isimleri nereden geliyor

Adidas Spor ürünleri üreticisi Adidas, ismini kurucusu Adolf Dassler’ın takma adı ‘Adi’ ve soyadının ilk 3 harfinin birleşiminden alıyor.

1/31

Adobe Grafik yazılımlarıyla endüstrinin en önde gelen firmalarından birisi olan Adobe, ismini kurucusu John Warnock’un evinin arkasındaki Adobe Koyu'ndan alıyor.

2/31

Amazon Jeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfiyle başlamasını istedi. Sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri kabul edilen Amazon’da karar kıldı çünkü şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını istiyordu.

3/31

Audi Almanya'nın en önemli otomobil firmalarından olan Audi'nin kurucusu August Horch’un ismi latincede ‘dinle’ anlamına geliyordu. Ancak Horch bu ismi başka bir araba şirketine vermişti. Semboldeki 4 daire araba şirtetlerinin birliğini gösteriyor: AUDI VE DKW, HORCH ve Wanderer.

4/31

Canon Adını şirketin ürettiği ilk kamera olan 'The Kwanon'dan alıyor. 1935’te dünyaca tanınabilmesi için ismi 'Canon' olarak değiştirildi.

5/31

Coca Cola İçecek firması Coca Cola ismini karışımını tatlandıran ‘Coca’ yaprakları ve ‘Kola’ fıstığından alıyor. Kurucusu John S. Pemberton logonun daha iyi gözükmesi için Kola’daki K’yi C’ye çevirdi.

6/31

ebay 'Echo Bay Technology Group' adlı şirket alan adı olarak echobay.com kullanmak istedi ancak bu alan adı başka şirketler tarafından alınmıştı. Şirket, ikinci seçenek olarak ismini kısalttı ve ortaya 'ebay' çıktı.

7/31

IKEA 'IKEA' farklı harflerin birleşimi. 'IK' harfleri kurucu Ingvar Kamprad’ın isim ve soyisminden 'EA' ise büyüdüğü köy Elmtaryd Agunnaryd’ın baş harflerinden geliyor.

8/31

intel Dünyanın en önemli teknoloji şirketi ve işlemci üreticilerinden 'intel' ismini ‘Integrated Electronics’in kısaltılmış halinden alıyor.

9/31

Lego Oyuncak üreticisi 'Lego'nun ismi Danimarkacada ‘iyi oyna’ anlamına gelen ‘legt godt’ deyişinin birleşiminden geliyor. Lego latincede de ‘birleştiriyorum’ anlamına geliyor. Ancak şirketin kurucuları bunun tesadüf olduğunu söylüyor.

10/31

Nike Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi 'Nike'nin ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası ‘Nikea’ dan geliyor. Markanın işareti tanrıçanın uçuşunu sembolize ediyor. Türkiye’de çinileriyle ünlü İznik kentinin de eski ismi 'Nikea'ydı.

11/31

IBM Bilgisayar devi 'IBM'in açılımı 'International Bussiness Machines' yani Uluslararası İş Makineleri.

12/31

Nikon Japonya'nın önde gelen fotoğraf makinesi ve aksesuarı üreticisi 'Nikon'un ismi Japon optiği anlamına gelen ‘Nippon Kogaku’nun kısaltılmasından geliyor.

13/31

Nintendo Şirketin Japonca adı 'Nintendou’daki ‘Nin’ bırakılmış ‘tendou’ ise cennet anlamına geliyor.

14/31

Nissan Şirketin eski ismi Nippon Sangyo'nun kısaltılmış hali.

15/31

Nokia Fin asıllı cep telefonu üreticisi İsmini Finlandiya'daki Nokia şehrinden aldı.

16/31

Pepsi Dünyaca ünlü içecek markası ismini sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan 'Pepsin'den aldı.

17/31

Reebok Spor ürünleri üreticisi Reebok'ın ismi Afrikalıların bir tür Afrika anitlopuna 'Rhebok' demesinden esinlenerek konuldu.

18/31

Saab Bir zamanların sağlamlığıyla ünlü otomobil firması Saab, ismini 'İsveç Havacılık Şirketi'nden (Senska Aeroplan Aktiebolaget ) aldı.

19/31

Sega Video oyunu devi 'Sega'nın ismi aslında bir Amerikalı olan Marty Bromley tarafından kurulan Service Games of Japan'in kısaltması.

20/31

Sharp Elektronik devi Sharp ismini kurucularından birisinin ilk icadı olan 'her daim keskin mekanik kurşun kalem'den (the ever-sharp mechanical pencil) aldı.

21/31

Skype İnternet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime olanak sağlayan en önemli şirketlerden birisi olan Skype için ilk isim olarak SKY-PEER-TO-PEER düşünüldü, daha sonra SKYPER ve en son SKYPE’ta karar kılındı.

22/31

Sony Elektronik devi Sony'nin ismi Latince ses (sonus) ve ingilizce 'evlat' (sonny) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden oluşuyor.

23/31

Starbucks Kahve zinciri Starbucks ismini Herman Melville'in ünlü romanı Moby-Dick'teki 'starbuck' isimli karakterden esinlenerek aldı.

24/31

Virgin Şirketler grubunun sahibi ve kurucusu Richard Branson ve ortağı, iş hayatına ilk atıldıklarında, "biz de iş hayatında bakire (virgin)" sayılırız diyerek firmanın bugünkü ismini bulmuş oldu.

25/31

Vodafone İngiliz asılı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data), ve telefon (telephone) kelimelerinden almış.

26/31

Almanlar'ın önde gelen otomobil markalarından Volkswagen, Almanca'da 'halkın arabası' anlamına geliyor.

27/31

Dünyanın en büyük perakende zincirlerinden Walmart, adını kurucusu Sam Walton'dan aldı.

28/31

Wendy's Fast-food zinciri Wendy's ismini, kurucusu Dave Thomas'ın kızı Melinda'nın lakabından aldı.

29/31

3M Şirketin orjinal adı 'Minnesota Madencilik ve İmalat Şirketi' (Minnesota Mining and Manufacturing Factory) idi. Şirket daha yenilikçi ürünlere odaklanınca ismini de '3M' olarak değiştirdi.

30/31

ABD menşeli telekomünikasyon şirketi ismini Latince 'gerçek' (veritas) ve 'ufuk' (horizon) kelimelerinin birleşiminden almış.

31/31