Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Victoria tarzı ev dekorasyonu

Yıllar içerisinde bulunduğu farklı dönemlerden etkilenen Viktoria ev dekorasyonu, günümüzde de etkisini hissettirmeye devam ediyor.

1/17

Britanya İmparatorluğu Kraliçe Victoria zamanında ortaya çıkan dekorasyon yapısında, binaların dış kısmından iç mekânda kullanılan en küçük objeye kadar her bir detay zengin ögeler barındırıyordu.

2/17

Her ne kadar bu etki çok yoğun olmasa da halen antika tarzı objelerden hoşlanan ve 1800’lü yılların ihtişamını yaşam alanına yansıtmak isteyenler Viktoria tarzı dekorasyonun inceliklerinden faydalanıyor.

3/17

Viktoria tarzı dekore edilen evlerde odalar, günlük kullanım ve özel kullanım için faklı kategorilere ayrılırken, konukların ağırlanması ve dekorasyonun en önemli ögelerini yansıtması sebebiyle salon, evin en özel bölümü olarak nitelendiriliyor.

4/17

Modern dekorasyonun ön plana çıkardığı sadelik unsuruyla tam bir tezat oluşturan Viktoria tarzı ev dekorasyonu yapısında, odalarda çok fazla boşluklara rastlamak mümkün olmuyor.

5/17

Buna göre odanın her köşesinde dikkat çekici ve gösterişli bir objeye rastlamak mümkün oluyor.

6/17

Bu objeler ise mutlaka ev sahibinin zevkini ve karakterini yansıtan ögeler taşıyor.

7/17

Viktoria tarzı dekorasyonu tam anlamıyla yansıtabilmek için düzenlilik ve süsleme olan iki temel unsura dikkat etmek gerekiyor.

8/17

Buna göre sade ve modern bir görünümden uzak, şık detaylara sahip olan fakat her bir nesnenin doğru konumlandırılmış olduğu düzenli bir sisteme göre dekorasyon uygulaması yapmak gerekiyor.

9/17

Günümüzde Viktoria tarzı dekorasyon elde etmek için el oyması ve ahşap görünümün ön planda olduğu ürünlerden bulmak gerekiyor.

10/17

Özellikle ahşabın ön plana çıktığı son yıllarda bu tarz ürünleri bulmak zor da değil fakat eğer gerçek ağaçtan elde edilmişse yüksek bir bütçe ayırmaya dikkat etmek gerekiyor.

11/17

İhtişam, gösteriş ve zenginliğin sembolü olan Viktoria tarzını yaşam alanlarına uygulamak için diğer dekorasyon tarzlarına göre daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor.

12/17

Özellikle antika eşyaların kullanımı, incelikle işlenmiş kıvrımlara sahip olan objeler gibi ürünler daha nadir bulunabildiği ve işçiliği daha çok olduğu için biraz daha pahalı olabiliyor.

13/17

Zenginliği yansıttığı düşüncesiyle bol işlemeli ve oymalı mobilyaların ön plana çıkarıldığı Viktoria tarzı ev dekorasyonu uygulamasında, alternatif olarak farklı mobilyalar da kullanılabiliyor.

14/17

Eğer çok detaylı ögelerden hoşlanmıyorsanız dönemi yansıtan iki adet berjer ile odaya benzer bir hava katmanız da mümkün olabilir.

15/17

Günümde daha çok sade ve spor mobilyalar tercih edilmekte.

16/17

Neticede bu dekorasyonun en ön plana çıkan bölümünün salon olması, salonu temsil eden eşyaların kullanımını daha çok gerekli kılıyor.

17/17