Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yasaklanmış köpek ırkları

Amerikan Pittbull Terrier: Eski savaş köpeği kökenli olan Amerikan Pittbull Terrierleri, düşmanıyla ölesiye kapışır. Düşmanı ölmediyse, o istememiştir. Çok az bir eğitim ile tanımadıklarının iyi veya kötü niyetli olup olmadığını anlayabilme yeteneği edinebilir ve iyi huylu, sakin, sevimli ve itaatkar bir köpek haline gelebilir.

2/19

Sahibine de çok iyi bir dosttur.

3/19

Japon Taso Inu: Japon dövüş köpeği. Zeki, cesur, agresif ve acı eşiği yüksek bir köpek. Aile hayatına çok uygun değil, çünkü üzerinde otorite kurabilen sadece 1 kişiye itaat etme özelliği var. Aile içerisinde, dominant olmayan kişilere hükmetmeye çalışabilir, ve isterse başarır da.

4/19

Eğer ondan daha sert değilseniz, keyfinizi kaçırabilir; birlikte yaşamanız sıkıntılı olabilir. Mutlaka bebekliğinde itaat eğitimi almalı, ve sosyal büyütülmeli. Diğer hayvanlara karşı agresif ve tehlikelidirler. Kavgaya tutuştuğu herhangi bir köpeğin canlı kalması uzak bir ihtimaldir. 6 aylıkken, 60 kiloya yaklaşan bu cinsin kaslı bir yapısı var.

5/19

Fila Brasileiro: Brezilya Mastiff'i olarak da bilinir. Ev ve apartman yaşamına uygun değildir, açık arazi köpeğidir. Çok cesur, dikkatli, fazlasıyla kavgacı ama sahibine köle olan bir ırktır. Yabancılardan, ve diğer hayvanlardan hoşlanmaz.

6/19

Dogo Argentino: Avusturalya, Yeni Zelanda ve Portekiz başta olmak üzere yaklaşık 10 ülkede yasaklanmış olan bu köpeklerin yasaklanma nedeni ise; köpek dövüşlerinde kullanılmış, aslanlarla kapıştırılmış ve belki de sadece bunun için üretilmiş bir ırk olmalarıdır.

7/19

Ama aslında Dogo Argention ırkı ailesine çok bağlı, çok oyuncu ve çok akıllı oluyorlar. Tüm aile fertleriyle iyi anlaşabilmesi ile birlikte, en sevdiği şey aile fertleri tarafından kucaklanmak ve öpülmektir.

8/19

Boerboel: Güney Afrika Kökenli bu ırk, çiftlik evlerini leopar ve aslanlara karşı korumak için üretilmiştir. Çok sakin yapılı olmakla birlikte, özellikle kadınlara ve çocuklara her zaman fazla hassas davranır.

9/19

Bebekliğinden itibaren sosyalleşirse, çok keyifli bir ev köpeği olabileceği gibi, koruma içgüdüleri gelişmiş bir köpek cinsidir. Boerboel, Danimarka'da yasaklı köpekler listesindedir.

10/19

Presa Canario: Kökenleri evcil olmayan sert karakterli, söz dinlemeyen bir cinstir. Pittbull ve Mastiff ırkları kırması Presa Canario, bekçi köpekleri sınıfına girer, ve görünüşünden çok daha sert ve agresiftir. Kısacası yanlış sahiplerin elinde, tehlikeli olabilirler. Eğer sahip “doğru” ise, keyifli ve gerçek bir dost olarak hayatınızda varlığını devam ettireceklerdir.

11/19

Wolfdog: Jack London'un Beyaz Diş'i. Genetik özellikleri ile fazlasıyla oynanmış olmasından dolayı biraz dengesiz bir ırk Wolfdog.

12/19

Çok iyi bir ev köpeği olduğunu söyleyemeyiz. Bazı durumlara bir ‘kurt' gibi tepki verirken, bazı durumlara da ‘köpek' gibi tepki verebiliyorlar, ve tepkilerini önceden kestirmek oldukça zor.

13/19

Napoliten Mastiff: Yine çok ciddi görünümlü, çok iri ama o vahşi görüntüsünün altında aslında barışçıl karakterli bir köpek daha. Singapur ve Romanyada yasaklı. Küçükken sosyalleşirse çocuklarla çok iyi anlaşabilir ama diğer hayvanlarla tek başına bırakılması iyi bir fikir olmayabilir. Koruma güdüsü oldukça sağlam ve korkunun ne demek olduğunu bilmezler.

14/19

Ailesine ve sevdiklerine karşı çok uysal, sevgi dolu bir koruyucu olmakla birlikte, oldukça da inatçıdır. Dişileri, erkeklere göre daha az agresif olduğundan dolayı kalabalık bir aile için daha idealdir dişi Napoliten Mastiff.

15/19

Bandog: Asıl adı Amerikan Bondogge Mastif olan bu ırk, hala bir çok ülkede dövüş köpeği olarak kullanılıyor. Dövüş köpeği olmasa da agresif olan bu köpekleri, bir de dövüş köpeği haline getirmek, gerçekten de akıl almaz.

16/19

Genel olarak bu köpekler, çok uysal, kendine güvenli, yumuşak başlı, söz dinleyen ve akıllı köpeklerdir. Çocuklarla ve birlikte büyüdükleri diğer hayvanlarla çok iyi geçinirler. İlgiyi çok severler, aileleriyle birlikte vakit geçirmek onlar için herşey demektir!

17/19

Amerikan Bulldog: Başta Danimarka ve Singapur olmak üzere birkaç yerde daha yasaklı olan bu ırk, ailesine karşı fazlasıyla sakin, sevecen ve oyuncudur.

18/19

Koruma içgüdüleri çok güçlü olduğu için, yabancılara ve köpeklere karşı sinirli bir tutum içerisinde olabilirler. Acı eşikleri fazlasıyla yüksek olan bu İngiliz asıllı Amerikan Bulldog'ları, maalesef kötü insanlar yüzünden kötü bir isme sahip oldular.

19/19