Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yazın suda yapılabilecek aktiviteler

Havaların ısınmasıyla birlikte yaz günlerinin vazgeçilmesi olan deniz ve su eğlenceleri de bu mevsimi sevenlerin hayallerini süslemeye başladı.

1/34

Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenlerin tercih ettiği su sporları ve diğer eğlence aktiviteleri, oldukça cezbedici duruyor.

2/34

İsteyenlerin gruplar halinde, isteyenlerin de bireysel olarak gerçekleştirebileceği birçok su aktivitesi bulunuyor.

3/34

Kimi suyun altını severken, kimi de üstünde geçirdiği eğlenceli vakit ile denizin veya bulunduğu alanın tadını çıkarıyor.

4/34

Yazın suda yapabileceğiniz aktiviteler, şu şekilde sıralanabilir.

5/34

SÖRF - Spor kategorisinde yer alan sörfü yapabilmek için belli başlı konulara hakim olmak gerekiyor. Öncelikle sörfün yapılabildiği belli tatil mekanları bulunuyor.

6/34

Buralardaki rüzgarın etkisiyle sörf sporunun yapılabilmesi hem daha kolay hem de daha zevkli bir hale geliyor. Bir amatör için sörf yapmak oldukça zor bir aktivite.

7/34

Uzman bir eğitmenden dersler almanız ya da belli başlı teknikleri öğrendikten sonra ısrarla üzerine gitmeniz sonucunda sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.

8/34

Sörf yapabilmek için öncelikle bir sörf tahtası edinmek gerekiyor. Bazı tatil beldelerinde sörf tahtası kiralayan yerler de bulunuyor.

9/34

Ancak profesyonel bir sörfçü olabilmenin yolu kendi sörf tahtanızın olmasından geçiyor.

10/34

WINDSORF - Sörfün sadece board ile yapılan stilleri olduğu gibi Winsorf denilen rüzgar sörfü de yapılabiliyor.

11/34

Bu sörf stilinde board'a bağlı olan ve kullanıcının tutacağı bir yelken bulunuyor.

12/34

Bu yelken sayesinde denge sağlanabiliyor ve rüzgarda ilerleniyor.

13/34

KITEBOARD - Diğer bir sörf çeşidi olan kiteboard ise uçurtma sörfü olarak da adlandırılan, yelkenlerin tahtanıza monte biçimde değil uçurtma şeklinde havada olduğu sörf çeşididir.

14/34

Tüm sörf çeşitlerini yapmak oldukça eğlenceli ve tatilde yapılabilecek en iyi su sporları arasında yer alıyor.

15/34

SU KAYAĞI - Yapması sörfe göre biraz daha kolay olan, birkaç denemeden sonra kolay hale gelen su sporlarından birisi de su kayağı.

16/34

Su kayağında iki ayağa takılan kayakların üzerine çıkıp, tutunduğunuz bir ip tarafından çekiliyorsunuz.

17/34

Bu ip bir hız teknesine ya da bir jet-ski'ye bağlı olabiliyor. Suların üzerinde kayar gibi gideceğiniz bu spor oldukça eğlenceli.

18/34

Bir kez kayakların üzerinde durmayı başardıktan sonra tatilde yapılabilecek su sporları arasında favorilerinizden birisi su kayağı olacak.

19/34

DALIŞ - Tatile gidenlerin mutlaka denemek isteyeceği su sporlarından bir tanesi de dalış.

20/34

Bu sporda sadece fiziksel bir aktivite söz konusu değil, aynı zamanda deniz altının eşsiz güzelliklerine de tanık olabilir, unutulmaz anlar yakalayabilirsiniz.

21/34

Su altında fotoğraf çeken bir makinenin yanınızda bulunmasında fayda var. Zira dalış yaptığınızda gördüklerinizi fotoğraflamak isteyeceksiniz. Dalış tüple gerçekleştirilen bir spor. Acemiler için ilk dalışlarında eğitmen tarafından belirli bir eğitim veriliyor.

22/34

Bu aşamada su altında nasıl işaretleşeceğinizi, hangi işaretin ne anlama geleceğini, inişte nasıl bir teknik uygulanacağı, çıkarken ne yapmak gerektiği ve tüpün nasıl kullanılacağı gibi konularda kısa bilgiler veriliyor.

23/34

Dalış için hemen her tatil beldesinde özel turlar düzenleniyor. Belli tatil seçenekleri sadece dalış turları için organize edilirken, bu işin tutkunları için birbirinden güzel dalış rotaları mevcut.

24/34

JET-SKI - Dalgaların arasında uçarcasına gidebileceğiniz jet-skiler, hız tutkunları için tatilin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

25/34

Hemen her tatil beldesinde ve sahilde jet-ski kiralayan firmalar bulunuyor. Plajda sıkıldığınız an farklı bir su sporu yapmak isterseniz jet-ski deneyebilirsiniz.

26/34

Kolayca kullanabileceğiniz jet-skiler için herhangi bir deneyim gerekmiyor. Direksiyonu sağa sola çevirmeniz halinde bir süre sonra kolayca idare edebileceğiniz jet-ski aniden hızlanabilmesi sebebiyle yüzme alanlarının dışında kullanılabiliyor.

27/34

RAFTING - Oldukça eğlenceli sporlarından birisi olan rafting aynı zamanda adrenalini yüksek su sporlarından bir tanesi.

28/34

Akan ve dalgalı bir suda yapılan bu spor bir takım sporu. Rafting yaparken bir şişme bot ve kürekler kullanıyor. Bota binen herkesin mutlaka can yeleği ve kask takması gerekiyor.

29/34

Alçak bir suda yapılması sebebiyle botun devrilmesi durumunda oluşabilecek riskler bu şekilde bertaraf ediliyor.

30/34

Eğlence dozu oldukça yüksek olan bu sporu tatiliniz sırasında deneyebilirsiniz.

31/34

FLYBOARD- Son yılların bir başka popüler su sporu da flyboord. Popüler mekanlarda rastlanılan flyboard için özel bir kıyafet kullanılıyor.

32/34

Bu kıyafet bir boruyla jet sky motoruna bağlanıyor. Basınçlı su yardımıyla havada akrobatik hareketler yapılabiliyor.

33/34

Havada uçup board yapar gibi denize düşüp yeniden havalandıran bu aktivite de son yılların en trend aktivitelerinden biri.

34/34