Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yeşil Burun Adaları turistlerin uğrak yeri

Batı Afrika açıklarında volkanik yapıya sahip Yeşil Burun Adaları'nda, turistlerin keyfini çıkardığı olağanüstü plajlardan daha fazlası var.

1/15

Martin Plaut'a göre, 10 adadan oluşan ülkede her adanın kendine özgü bir karakteri bulunuyor.

2/15

eşil Burun Adaları (Cabo Verde) yüksek dağlar ve derin vadilerden oluşan sıra dışı bir coğrafyaya sahip. Bu yapılar, yoğun volkanik aktivitelerin mirasçısı. Engebeler nedeniyle ekilebilir arazi bulmak zor.

3/15

Sao Vicente'deki gibi pek çok volkan artık aktif değil. Fakat Fogo adasında 2014 yılında nadir görülen bir volkan patlaması gerçekleşerek yüzlerce insanın evini terk etmesine yol açtı.

4/15

Bugün ülke dışında yaşayan Yeşil Burun Adalıların sayısı ülkede yaşayanları geçmiş durumda.

5/15

Ülkede ekilebilir toprak az olsa da verimli volkanik toprak sayesinde önemli miktarda meyve ve sebze üretiliyor. Fakat yağmurun az olması nedeniyle su kaynaklarını dikkatli bir şekilde kullanmak zorundalar.

6/15

Yeşil Burun Adaları etrafındaki denizlerde balık bol. Ama yerel balıkçılar Çinli ve Avrupalı trol gemileri nedeniyle balıklarının azalmasından şikayetçi.

7/15

Balıkçıların tek sorunu yabancı trol gemileri değil. Ülkenin en batısındaki Santo Antao adasının açıklarındaki kayalıklı sahil ve dev dalgalar gemiler için tehlike yaratıyor.

8/15

Balıkçıların tek sorunu yabancı trol gemileri değil. Ülkenin en batısındaki Santo Antao adasının açıklarındaki kayalıklı sahil ve dev dalgalar gemiler için tehlike yaratıyor.

9/15

1975'te kazanılan bağımsızlığın ardından adadaki hükümetler ülkedeki yaşam standartlarını yükseltebilmek için eğitime yatırım yaptı. Bugün en ücra köylerinde bile okullar olan adada okuma yazma oranı yüzde 70'i aştı.

10/15

Adada okula gitmek kadar önemli görülen bir konu da 18 yaşına gelen erkekler için zorunlu olan askerlik. Ülke Guinea Bissau ile birlikte Portekiz'e karşı verdikleri bağımsızlık mücadelesini gururla hatırlıyor.

11/15

Ülkede tarihi bilinç bağımsızlığın da öncesine gidiyor. Bu dekoratif panel, Yeşil Burun Adaları'nın Britanya donanması için önemli bir kömür limanı olduğu zamanları gösteriyor.

12/15

Yeşil Burun Adalılar hayatlarını zor bir şekilde kazansa da keyfini çıkarabilecekleri plajları ve güzel bir iklimi var. Bu da ülkeye çok sayıda turist çekiyor.

13/15

Ülkede güzel bir iklimin yanı sıra işleyen bir demokrasi de bulunuyor. 2016'da gerçekleşen başkanlık seçimini Jorge Carlos Fonseca kazanmıştı.

14/15