Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yeşilçam ünlülerinin önceki ve şimdiki halleri

Onlar filmleriyle Türk sinemasına damga vuran bir zamanların en meşhur sanatçılarıydı. Yeşilçam'ın en güzel isimleri Gülşen Bubikoğlu'ndan Itır Esen'e, Tarık Akan'dan Orhan Gencebay'a...

1/34

İşte 40 yıl önce ve sonraki halleriyle Yeşilçam ünlüleri....

2/34

Fatma Girik Türk oyuncu, eski siyasetçi. Girik şuan 71 yaşında...

3/34

Banu Alkan ya da ilk adı ile Liz Remka Rebronja Dubrovnik, Yugoslavya doğumlu Türk sinema oyuncusudur.Alkan şuan 57 yaşında..

4/34

Cüneyt Arkın, asıl adı Fahrettin Cüreklibatır, Türk sinema oyuncusu. Sinemada canlandırdığı "Malkoçoğlu" karakteri kendisine lakap olarak atfedilmiştir. Cüneyt Arkın 77 yaşında.

5/34

Ajda Pekkan, Türk şarkıcı ve oyuncu. "Süperstar" ve "Diva" lakaplarıyla adlandırılmaktadır. Ajda Pekkan yaptığı estetikler yüzünden doğal bir görünüme sahip değildir. Pekkan şuan 70 yaşındadır.

6/34

Ekrem Bora asıl adı Ekrem Şerif Uçak sinema ve dizi oyuncusudur. Bora 78 yaşında

7/34

Eşref Kolçak, Türk oyuncudur.Sanat hayatı boyunca 180 sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı. Pop müzik sanatçısı Harun Kolçak'ın babasıdır.Eşref Kolçak 88 yaşında.

8/34

Ferdi Tayfur, asıl adı Ferdi Tayfur Turanbayburt olan Türk ses sanatçısı, besteci, yazar, ve sinema oyuncusudur. Tayfur 69 yaşında.

9/34

Filiz Akın,Türk oyuncu, yazar, sunucudur.Türk sinemasının asil, modern, kentli ve zarif yüzü olarak sinema tutkunlarının hayranlığını kazanan Filiz Akın, beyaz perdenin Avrupai yüzü, kolejli kızı, sarışın yıldızı olarak da tanınmaktadır. Filiz Akın 72 yaşında.

10/34

Göksel Arsoy,Sinema ve tiyatro oyuncusudur.Arsoy şuan 79 yaşında.

11/34

Hülya Koçyiğit, Türk sinema, televizyon ve dizi oyuncusudur. Koçyiğit şuan 67 yaşında.

12/34

İbrahim Tatlıses, Türk şarkıcı, besteci, yapımcı, oyuncu, televizyon programcısı, iş adamı. Ayağında Kundura türküsü ile ünlenen Tatlıses, günümüzde 63 yaşındadır.

13/34

İzzet Günay, Türk oyuncu, antikacı, pulcudur..Günay şuan 80 yaşındadır.

14/34

Kartal Tibet, Türk sinema oyuncusu, yönetmen, senarist. 27 Mart 1938 Ankara doğumlu olan Tibet 77 yaşındadır.

15/34

Metin Akpınar, Türk oyuncu, Birçok filme de imza atan sanatçı, Zeki Alasya ile birlikte oynadığı toplumsal içerikli komedi filmleriyle tanındı. Akpınar 73 yaşındadır.

16/34

Muhterem Nur, Türk sinema ve ses sanatçısıdır.1986 yılında Müslüm Gürses ile evlenmiştir.Muhterem Nur şuan 82 yaşında

17/34

Murat Soydan, Türk sinema ve dizi oyuncusu.Sanat hayatına sinemada 1966 yılında "Kolsuz Kahraman" adlı filmle başlayan Murat Soydan, 200'e yakın filmde rol aldı. Dizi filmlerde de oynayan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1970'li yılların "Jön" oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit'le başrolü paylaşmıştır.Soydan 74 yaşında..

18/34

Oya Aydoğan,sinema ve dizi oyuncusudur. Aydoğan şuan 58 yaşında

19/34

Perihan Savaş gerçek adı Şerife Perihan'dır.Güzel oyuncu 120 civarında filmde rol aldı. Bir dönem şarkıcılık yaptı. Önce İbrahim Tatlısesle, daha sonra Yılmaz Zafer'le evlendi; her iki evlilikten de birer çocuğu olan sanatçı Yılmaz Zafer'in hastalığı süresince örnek bir davranış sergilemiştir. Dizilerde de rol alan sanatçı, ayrıca televizyon programları yapmıştır.Perihan Savaş şuan 60 yaşındadır.

20/34

Serpil Çakmaklı, Türk sinema oyuncusu Serpil Çakmaklı, Eskişehir'de doğdu. Gerçek adı Şener Dönmez'dir. Sinemadan önce mankenlik yaptı. Birçok filmde rol aldı. Sahnelerde solistlik de yapan sanatçı, 2000 yılında "Serpil Çakmaklı" isminde bir de albüm çıkardı.Çakmaklı şuan 53 yaşındadır.

21/34

Sezen Aksu, Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve yapımcı. Kariyerinde yirmi üç albüm yayınlanan sanatçının 1991 yılında yayınlanan "Gülümse" albümü Türk müzik tarihinde en fazla satan Türkçe albümlerden biri olmuştur.Unvanı Minik Serçe, Kraliçe, Türk Popunun Kraliçesi 61 yaşında.

22/34

Tarık Akan Türk sinema ve dizi oyuncusu. 1970 yılında Ses dergisinin oyunculuk yarışmasına katılarak birinci olmuştur. 1971 yılında ilk sinema filmi Emine ile oyunculuk kariyeri başlamıştır.1982 yılında Şerif Gören ve Yılmaz Güney'in yönettiği efsane olan Yol filmi ile çok büyük başarı elde etmiş ve dünyaya adını duyurmuştur. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü alan tek film olmuştur ve Akan, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olarak olmuştur. 1990 yılında başrolünü oynadığı Karartma Geceleri adlı film Yeşilçam'ın klasikleri arasında yer almıştır. Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında yedi ödül alan tek erkek oyuncudur.Akan bugün 65 yaşındadır.

23/34

Orhan Gencebay ya da gerçek adıyla Orhan Kencebay, Türk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktördür. Arabesk müzik olarak adlandırılan, fakat kendisinin bu terimi "yanlıştır ve eksiktir" gerekçesiyle reddedip Serbest Türk müziği, özgür Türk müziği, serbest çalışmalar ve Gencebay müziği gibi kavramlarla adlandırdığı, 1960'larda yayılan Türk müziği tarzının yaratıcı ve öncülerindendir. Gencebay, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısıdır.Orhan Gencebay 71 yaşında.

24/34

Itır Esen, Türk sinema sanatçısı. Itır Esen seslendirme sanatçısı Hayri Esen'in kızıdır.Fotomodellik yaptığı dönemde Milliyet Gazetesi'nin ekinin kapağında bir fotoğrafı yayımlanmıştır. Aşk-ı Memnu'nun kastı için yeni yüzler aranırken kendisine 'Bihter' rolü teklif edilmiştir. Halit Refiğ, Itır Esen'i görür görmez kendisine 'Bihter'in üvey kızı 'Nihal' karakterini uygun görmüştür. 1975 yılında TRT'de yayınlanan 6 bölümlük dizi ile bir anda tanınmıştır.Itır Esen 58 yaşında.

25/34

Halit Akçatepe, Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk Sineması'nda birçok yapımda rol almış oyunculardır. Özellikle babası Sıtkı Akçatepe, Hababam Sınıfı film serisinde oynadığı Paşa Nuri tiplemesiyle tanınmaktadır. Babası Sıtkı Akçatepe annesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın torunudur.Akçatepe 77 yaşında.

26/34

Ayşen Gruda, Türk tiyatro ve sinema oyuncusudur. Domates güzeli lakabıyla tanınmıştır. Yeşilçam'ın birçok komedi filminde Şener Şen, Kemâl Sunal ve İlyas Salman gibi önemli isimler ile rol almıştır. Gruda 69 yaşında

27/34

Ayben Erman, Ayşen Gruda ve Ayten Erman'in kardeşi, oyuncu, eski şarkıcı. Genellikle komedi filmleri ve dizilerinde oynadı,ayrıca gece kluplerinde kanto yapar, plaga da okurdu.Ayben Erman 66 yaşında

28/34

Münir Özkül,Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Sanat hayatına henüz lise öğrencisiyken 1940 yılında Bakırköy Halkevi'nde tiyatro ile başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'ne devam etti. 1948'de Ses Tiyatrosu'nda sahnelenen Aşk Köprüsü oyunuyla profesyonel oldu.Bir çok filmde rol alan Özkul 90 yaşında

29/34

Türkan Şoray, Türk oyuncu, senarist ve yönetmen. Türk sinemasında "Sultan" lakabıyla anılmaktadır.1960'larda sinema ile tanışmış, ilk sinema ödülü 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Acı Hayat filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü almıştır.

30/34

Toplamda 222 filmde rol alan Türkan Şoray, bu sayıyla dünyanın 'en çok film çeviren' kadın oyuncusudur. Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde UNICEF Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiş, "Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz" demiştir. Ayrıca Şoray'ın kendi adını taşıyan bir ilkokul da vardır.

31/34

Sinema oyuncuları Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik'le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir.

32/34

Bu dörtlü içerisinde, yönetmenlik yapan tek sinema oyuncusu olan Şoray, başrolünde kendisine eşlik eden Kadir İnanır ile oynadığı 1972 yapımlı Dönüş[6], 1976 yapımlı Bodrum Hakimi, 1973 yapımlı Azap'ın tek başına yönetmenliğini ve 1981 yapımlı Yılanı Öldürseler filminin Şerif Gören ile birlikte yapmıştır.

33/34

Usta oyuncu Türkan Şoray şuan 70 yaşında....

34/34