Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yeşilçam'ın unutulmayan efsane isimleri

İşte Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalar... Adile Naşit Asıl adı Adile Özcan İnce. Babası, annesi, ağabeyi ve sonradan eşi de tiyatrocudur. Hababam Sınıfı’nın “Hafize Ana”sı olarak hafızalara kazındı. Münir Özkul’la karşılıklı oynadıkları filmlerde de sıklıkla “anne” rollerinde göründü. Kahkahası unutulmazlar arasındadır. 1987 yılında vefat etti.

1/49

Ali Şen Yeşilçam’ın efsane isimlerinden. Toplamda 290 kadar filmde oynadı. Şener Şen’in babasıdır. “Banker Bilo”, “Zübük”, “Yedibela Hüsnü” gibi çok bilinen filmlerde oynadı. 1989’da vefat etti.

2/49

Aliye Rona Asıl adı Aliye Dilligil Rona. Suriye doğumludur ve kendi gibi oyuncu olan Avni Dilligil’in kardeşidir. Sayısız karakter canlandırdı, bilhassa sert Anadolu kadını rollerini oynadı. 204 filmde oynadı ve birçok ödül aldı. 1996’da kaldığı huzurevinde vefat etti.

3/49

Ayhan Işık Asıl adı Ayhan Işıyan, “Taçsız Kral”. Yeşilçam’ın gelmiş geçmiş en efsanevi oyuncularından. “Kanun Namına” (Lütfi Ö. Akad), “Öldüren Şehir” (Lütfi Ö. Akad), “Otobüs Yolcuları” (Ertem Göreç), “Avare Mustafa” (Memduh Ün), “Acı Hayat” (Metin Erksan) önemli filmlerindendir. 1979’da vefat etti.

4/49

Ayşen Gruda Namı diğer “Domates Güzeli”. Tiyatro, sinema ve televizyonda birçok işten biliniyor, çok seviliyor. Dile, kimi kelimeleri üreterek de katkıda bulundu.

5/49

Belgin Doruk “Küçük Hanımefendi” lakabıyla bilindi. Yeşilçam’ın en bilinen ve sevilen oyuncularından oldu. Zeki Müren’le birçok filmde başrol oynadı. Birçok ödülü vardır. 1995’te vefat etti.

6/49

Cahide Sonku Asıl adı Cahide Serap. Yemen doğumludur. Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni ve ilk kadın yıldızıdır. İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Muhsin Ertuğrul’lu döneminin de gözde isimlerindendi. Ömrünün son yılları ne yazık ki sefalet içinde geçti. 1981’de vefat etti.

7/49

Cüneyt Arkın Fahrettin Cüreklibatur kimlik ismi. Hekimdir. Lakaplarından en bilineni “Malkoçoğlu”dur. Türk sinemasında kendine ait bir oyunculuk stili geliştirdi ve büyük yığınların sevgisini kazandı. Adı patentli bir markadır, birçok ödüle sahiptir, en son “Panzehir” isimli bir filmi filmografisine yazdırmıştır.

8/49

Danyal Topatan Asıl adı Danyal değil “Danyel”di ve “Ahmet” önismi vardı. İlk filmi “Drakula İstanbul’da” (1953) isimli filmdi. Yüzlerce filmde karakter oyuncusu olarak oynadı ama geniş kitlelerce tanınması “Karaoğlan” serisindeki “Camoka” karakteriydi. Ermeni asıllıdır. 1975’de akciğer kanserinden vefat etti.

9/49

Ediz Hun Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Norveç’te biyoloji ve çevre bilimleri okudu. 63’te “Ses” dergisinin açtığı yarışmanın ardından sinemaya girdi, kısa zamanda çok tanınan bir “jön” oldu. Milletvekilliği de yaptı.

10/49

Ekrem Bora Asıl adı Ekrem Şerif Koçak. İlk filmi “Alın Yazısı”ydı (1956). İlerleyen yaşına rağmen dizilerde oynadı. İlk ödülü 1966 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Sürtük”teki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülüydü. Onlarca filmde oynadı. 2012’de kalp yetmezliğinden vefat etti.

11/49

Erol Günaydın Tiyatroya Galatasaray Lisesi’yle başladı. 1955’te Haldun Dormen Cep Tiyatrosu’nda “Papaz Kaçtı” ile profesyonelliğe adım attı ve ölümüne dek birçok oyun, film ve dizide rol aldı. Okan Bayülgen’in TV programlarında müdavim konuktu, gençler tarafından da böylece daha çok sevildi. 2012’de vefat etti.

12/49

Erol Taş Can verdiği “kötü adam” rolleriyle ünlendi. Yeşilçam’ın en büyük yeteneklerindendi. Aynı zamanda boksördür. Sinemaya tesadüfen girdi, oyunculuktan evvel birçok farklı işte çalıştı. İlk filmi 1957 tarihli “Acı Günler”dir. En önemli rollerinden biri Metin Erksan’ın efsanevi filmi “Susuz Yaz”da canlandırdığı “Osman” rolüdür. 600 kadar filmde oynadı. 1998’de vefat etti.

13/49

Fatma Girik İstanbul doğumludur. Cağaloğlu Kız Lisesi’nden mezuniyetinin ardından sinema sektörüne girdi. İlk başrolü 1957 tarihli “Leke”dir. Asıl tanındığı film Memduh Ün’ün “Ölüm Peşimizde”sinden sonra olmuştur. 180’den fazla filmde rol aldı. Bir süre Şişli Belediye Başkanlığı da yaptı, televizyon programlarının aranan yüzü oldu.

14/49

Feridun Çölgeçen Yeşilçam’ın temel figürlerindendi. Sanat hayatına tiyatroyla başladı, 400’den fazla filmde rol aldı. Hollywood’da ilk görünen Türk oyunculardandı. ABD’de 20 civarında filmde rol almıştır. 1978’de vefat etti.

15/49

16. Feridun Karakaya Namı diğer “Cilalı İbo”. Yeşilçam’ın en tanınmış komedi oyuncularındandı. 1955-2004 arasında birçok filmde ve tiyatro eserinde yer aldı. “Cilalı İbo” zamanları, 1960-70 yılları arasına rastlar. Fransa tarafından ödüllendirildi, “yavyum” deyişi hiç unutulmadı. 2004 yılında vefat etti.

16/49

Fikret Hakan Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak. Tiyatroyla başladı, 1952’de “Köprüaltı Çocukları” ile sinemaya geçti. 150’yi aşkın film ve dizide oynadı. Senarist ve yönetmenlik de yaptı. Bilhassa “Üç Arkadaş” ve “Keşanlı Ali” ile büyük şöhrete ulaştı. Hollywood’da boy göstermiş Türk oyunculardandır, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

17/49

Filiz Akın Asıl adı Suna Akın. Yeşilçam’ın “Avrupai” yıldızıdır. Ankara Koleji’ni bitirdi, iyi derecede İngilizce ve Fransız bilir. “Artist” mecmuasında birincilik kazandıktan sonra (1962) sinemaya girdi. Memduh Ün tarafından ikna edilmişti. Birçok filmde rol aldı, Paris sefireliği yaptı, kitaplar yazdı ve onlarca ödül kazandı.

18/49

Gülşen Bubikoğlu Kariyerine başrolle, Türker İnanoğlu’nun “Bitirim Kardeşler Sosyete” (1973) isimli filmiyle başladı. Erler Film’in en bilinir kadın yüzü oldu, birçok filmde başrol oynadı, halk tarafından çok sevildi. 1988 Altın Portakal Film Festivali tarafından ödüllendirildi.

19/49

Halil Ergün Pertevniyal Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Tiyatroyla başladığı sanat hayatına, birçok film ve diziyle devam etti. Aynı zamanda senaryo yazarıdır, politik aktivisttir ve birçok ödülün sahibidir.

20/49

Halit Akçatepe İlk oyunculuk deneyimi 1943 yılına, 5 yaşına rastlar. Saint Benoit Fransız Lisesi mezunudur. “Tatlı Dillim” (1972) filmi ile şöhreti buldu. “Hababam Sınıfı” serisinde canlandırdığı “Güdük Necmi” karakteri efsane oldu. Babası ve annesi de oyuncudur. Onlarca filmin yüzlerindendir.

21/49

Hayati Hamzaoğlu Daha çok “kötü adam” rolleriyle bilinir ama Yeşilçam’ın en başarılı “karakter” oyuncularından biridir. 200 kadar filmde oynamış, oyunculuktan evvel kunduracılık, dökümcülük, kuyumculuk gibi işler yapmıştır. Ölümünden bir sene önce, 1999 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü sahibidir. 2000 yılında vefat etti.

22/49

23. Hulusi Kentmen İlk sinema filmi “Sürtük” isimli filmdi ve o esnada 30 yaşındaydı. Oyunculuktan önce Deniz Kuvvetleri’nde astsubay olarak çalıştı. Türk halkının en çok sevdiği oyunculardan oldu. Filmlerde hangi karakteri oynarsa oynasın “babacan” tavrını korudu. Yüzlerce filmde rol aldı, 81 yaşında böbrek yetmezliğinden 1993’te vefat etti.

23/49

Münir Özkul İşte Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalar...

24/49

Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalardan biri Nebahat Çehre...

25/49

Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalardan biri Necdet Tosun

26/49

Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalardan biri

27/49

Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalardan biri Orhan Günşiray

28/49

Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalardan biri Öztürk Serengil

29/49

Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalardan biri Rüştü Asyalı

30/49

Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalardan biri Sadri Alışık

31/49

Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalardan biri Sami Hazinses

32/49

Şener Şen 26 Aralık 1941 tarihinde, o zamanlar marangozluk yapan ünlü oyuncu Ali Şen'in oğlu olarak Adana'da dünyaya geldi. Sanat hayatına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahneye çıkarak başladı. Babası gibi sinema sanatçısı olmak istemeyen Şener Şen, kendisini tiyatro oyunculuğuna adadı.İki kez evlenen Şener Şen, ilk evliliğinden bir kız çocuğu (Bengü Şen (d. 1974)) babasıdır. Muhsin Bey'in çekimleri sırasında tanıştığı Sermin Hürmeriç'le 1989'da ikinci evliliğini yaptı. Çift 1997'de boşandı.Sayısız Sinema filminde rol aldı.

33/49

Tarık Akan Babası emekli albaydır. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünden mezun oldu. 1971'de Ses Dergisi'nin yarışmasında birinci seçilerek sinemaya girdi. Uzun boyu ve yakışıklı görünümüyle kısa zamanda ün yaptı ve romantik jön rollerinin aranan oyuncusu oldu. Bu dönemde güldürülerde de oynayan Akan, çoğunlukla "Ferit" adlı karakterleri canlandırdı. 1970'lerin ikinci yarısından başlayarak, çeşitli toplumsal sorunların ağırlıkta olduğu, nitelikli ve iddialı filmlerde oynadı.

34/49

Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalardan biri Suna Pekuysal

35/49

İrma Felegyan ya da bilinen adıyla Toto Karaca (1912 - 1992), Ermeni asıllı Türk opera ve tiyatro sanatçısı. Tiyatro sanatçısı Mehmet Karaca ile evlendikten sonra adını Toto olarak değiştirmiştir[kaynak belirtilmeli]. Küçük yaşlarda bale dersleri aldı. Müzikli oyunlarda İrma Toto adını kullanırdı. Türk tiyatro ve sinemasının önemli karakter oyuncuları arasında sayılmaktadır. 1930'lu yıllarda Ömer Aydın'ın operetine geçti. Toto'nun teyzesi Vartiter Felegyan da tiyatrocudur. 1960'ta İstanbul Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı. Sanatçı Cem Karaca'nın annesi, aktör Mehmet Karaca'nın eşidir. 1992'de vefat eden İrma Toto Felegyan Karaca'nın cenaze merasimi Kumkapı Patriklik Kilisesi'nde icra olunarak Şişli Ermeni Mezarlığı'ndaki aile kabrine defnedilmiştir.

36/49

Türkân Şoray, 28 Haziran 1945, İstanbul'da doğdu. Türk oyuncu, senarist ve yönetmen. Türk sinemasında "Sultan"lakabıyla anılmaktadır. 1960'larda sinema ile tanışmış, ilk sinema ödülü 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Acı Hayat" filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü almıştır. Toplamda 222 filmde rol alan Şoray, dünyanın 'en çok film çeviren' kadın oyuncusudur. Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde Unesco Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiş ve "Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz"demiştir. Ayrıca Şoray'ın kendi adını taşıyan bir ilkokul vardır.

37/49

Yadigar Ejder Yadigar Ejder ya da Yadigar Kuzu (Gerçek ismiyle; Adnan Ayberk; 5 Ekim 1951, Sivas'ta doğdu. 4 Mart 1991, İstanbul'da hayatını kaybeden Yadigar Türk sinema sanatçısıdır.

38/49

Metin Akpınar-Zeki Alasya İşte Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalar bir diğeri de Metin Akpınar-Zeki Alasya

39/49

Yılmaz Güney Yılmaz Güney 1 Nisan 1937'de doğdu. Zaza ve Kürt asıllı Türk sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazardır.Özellikle Çirkin Kral dönemi sonrasında çektiği ve önemli bir sinemacı olarak kabul edilmesini sağlayan Cannes ödüllü Yol, Sürü, Umutsuzlar gibi filmleriyle tanınır.

40/49

Hülya Koçyiğit Konservatuvar tahsilli, sinemaya “Susuz Yaz” (1963) ile girmiş ve o güne dek Türk sinemasına verilmiş en büyük ödülün sahibi (Berlin Film Festivali, Altın Ayı) oyuncu. Türk sinemasının gelmiş geçmiş en çok ödüllü oyuncularından biri. 180 kadar filmde oynamıştır ve bunların büyük çoğunluğu başroldür.

41/49

Hüseyin Baradan “En iyi kalpli kötü adam”. Bir röportajda söylediğine göre, 467 filmden oynadı. Gazetecilik ve foto muhabirliği de yaptı. Sinemada hem “kötü adam”, hem “iyi dost” oynayabilen ender isimlerdendi. 2004’te vefat etti.

42/49

26. Hüseyin Peyda Hüseyin Peyda Çok ayırt edici bir göz rengine sahipti, Cüneyt Arkın’la beraber birçok filmde oynadı, Yeşilçam’ın en bilinen, en önemli oyuncularından biriydi. Çoğu filmde kötü adamı oynadı. “Hüseyin Örmen” adıyla senaryolar da yazdı, yönetmenlik de yaptı. 70 yaşında, 1990’da vefat etti.

43/49

İlyas Salman Konservatuvar son sınıf öğrencisiyken okulu bıraktı. Birçok karaktere hayat verdi, halk tarafından çok sevildi. Türkü albümü yaptı, köşe yazdı, siyasetle uğraştı. Şener Şen’le bir dönem, adeta bir ikili gibi birçok efsanevi filme imza attılar. Televizyon işleri de yapmıştır.

44/49

Kadir İnanır Dergi yarışmalarıyla (1967, 68) sinemaya girdi, Radyo-Televizyon mezunudur. Şerif Gören, Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Erdoğan Tokatlı, Memduh Ün, Tunç Başaran gibi birçok yönetmenle çalıştı. Onlarca filmin başrolüdür, milyonlarca insanın hayran olduğu bir oyuncudur.

45/49

Kâzım Kartal Asıl adı Kâzım Dilcan. 1000 kadar filmde oynamıştır, rekor sahibidir. Göz önünde olmayan ama kahraman oyunculardandı. Genellikle “kötü adam” olarak beyaz perdede göründü. 2003 yılında vefat etti.

46/49

Kemal Sunal Ali Kemal Sunal. Yeşilçam’ın gelmiş geçmiş en bilinen, en sevilen oyuncularından. 2000 yılında vefat etti.Yüzlerce filme imza attı. Filmleri hala bugün ilk kez izlenmiş gibi yeniden izleniyor.

47/49

Kenan Pars İşte Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalar...

48/49

Meral Okay İşte Türk Sinemasına emek vermiş gerçek efsaneler ve büyük ustalar...

49/49