Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yeşilçam'ın vamp kadını: Mine Soley

Yeşilçam'ın vamp kadını Mine Soley bilinmeyenlerini anlattı...

1/20

Mine soley Gerçek adı Emine Gül 1948 Trabzon doğumlu Sinema oyuncusu Bir Dönemin Ünlü Vamp Artisti Mine Soley Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğduğunda adı Emine Gül'dü. Daha doğrusu, şimdi 40'lı, 50'li yaşlarını sürenler tanıdı.

2/20

Ama ablaları Suzan Avcı, Aliye Rona, Neriman Köksal, Sevda Ferdağ gibi büyük büyük kötü kadın olamadı hiç. İçi ise hep vamptı, hatta bir gün mahkemede hakime söylediği gibi seks bombasıydı ama sadece üzerine biçilen elbise gibi olmak demişti.

3/20

Özel hayatında alabildiğine tutucu, inatçı ve verici oldu. Erkekler de ondan çok şey almayı ihmal etmediler Mine Soley, son yıllarda bu kez televizyon için olmak üzere setlere döndü. Ayrıca yılbaşından bu yana İstanbul'da Ece'nin Aynalı Meyhanesi'nde de sahne alıyor.

4/20

Sonraları Mine Soley olacaktır ama Emine Gül adını da ailesine saygısı ve kulağına okunan Muhammed nedeniyle taşır bugüne dek

5/20

Ortaokulu bitirdiği yaz İstanbul'daki teyzesinin yanına tatile gelecek ve hayatı tam tersi bir yönde değişecekti.

6/20

Yeşilçam' ın Kenarında Üvey teyze Nezihe Güler, Yeşilçam'da anne rolleri oynayan bir oyuncudur. Ama oyunculuk hiç aklından geçmez çünkü onun hayalinde siyah, dik yaka kazak giyen, saçları kısa ya da arkadan toplu bir doktor kadın vardır.

7/20

O posterlerden ya da filmlerden tanıdığı İstanbul'a hayran hayran bakıp kendine göz ziyafeti çekmektedir. Her şeyi değiştirecek soru, misafir olduğu setlerden birinde sorulur: Figürasyona girmek ister misiniz? Bu Karadenizli aile içinde büyücek bir sorun olur tabii. Ama Eşyam orada kaldı, teyzem bekliyor falan filan derken, tekrar gelir İstanbul'a ve geliş o gelir.

8/20

Bu nedenle uzun süre ailesiyle görüşemeyecek, filmlerin pavyon sahnelerinde kendisini gören komşuları annesine Senin kız pavyona düşmüş diye koşturacak, ağabeyine Ben olsam namusumu temizlerim mesajları verilecektir. Nitekim ağabey kızkardeşinin peşinden İstanbul'a gelir ona hiç belli etmeden birkaç ay takip eder.

9/20

Bakar ki, teyzesiyle gidip, teyzesiyle dönüyor, bir diskosu bile yok, ortaya çıkar. Kardeşine, çalışmaya devam etmesini söyleyip memlekete döner. Bu arada Emine, yaş küçüklüğünden henüz hatları oturmamışsa da karizmatik olan yüzüyle dikkatleri çeker ve figüranlıktan sahici rollere geçer. Suzan Avcı, Neriman Köksal, Aliye Rona ustaları gibi büyük büyük ikinci kadın da değil hep küçük yardımcı olarak kalır.

10/20

Oyunculuk alanında bu şansı yakalayamadığı için de ödülleri bugün birkaçı geçmez. Sizin jenerasyondakilerin hepsi tekti, şimdikiler hep birbirine benziyor demesidir ödülü onun. Sinemada güzelliğinin sefasını sürmüş, ürününü almış bir kadın olmadığından neden o kadar tanındığına ve kabullenildiğine bugün bile hálá şaşar.

11/20

Randevuevinde basılmamış, fuhuştan yolunu yönetmenlerin çizdiği bir işte alnının teriyle geçimini sağlamıştır sadece. Üstelik senetlerin sürekli Bonocu Ferdinand'a kırdırıldığı Yeşilçam'ın mahrumiyetlerini prodüktörler üç kuruş para ödeyip, Gelirken vizon getir, çekimde lazım diyebildiği yıllarda soğuk platolarda yenen kuru fasulye pilavları da sevmiştir.

12/20

O kendi makyajlarını kendileri yapan, kostümlerini kendileri ayarlayan, kuaförlerinin parasını ceplerinden ödeyen kuşağa mensuptur.

13/20

Hiçbir zaman yazlık alamaz, Avrupa seyahatine gidemez, pahalı giyinemez ama Yeşilçam filmlerine de laf ettirtmez!

14/20

Bu arada hayatın ona aldırdığı ciddi feminist eğitimle konuşuyor. İmajından dolayı kendisine gelip, onun hayattaki asıl hali olan domestik ve vericiliğinden dolayı kendisini çok seven ama almayan erkekler için bugün şöyle düşünüyor: Bir erkek benim hayatımda ancak aksesuar olabilir.

15/20

O da belki yakamda pantantif ya da kolumda düğme olabilir! Öpüşme sahnelerinde bir tane dudağımı böööyle çekerken göremezsiniz, kafamızı çevirir, öpüşür gibi yapardık. Hatta biraz baldır bacak görünecekse, yönetmen, asistan ve kameraman, ışıkçı dışındakileri setten çıkaracak kadar da saftık.

16/20

Bir posteri hiçbir yeri gözükmüyor ama çıplak bir şekilde yatakta uzanıyordur. Şöyle savunma yapar: Hakim bey, ben Ayşanım, Fatmanım değilim ki, Mine Soley'im. 'Sahici' bir rol aldığı Perişan adlı ilk filminde Hüseyin Peyda ile.

17/20

Marziye dizisinde de rol alan Mine Soley, çekimlerden birinde.

18/20

Bir ara Türk Hafif Müziği icra eden Mine Soley, bu icraatla sanatın satıhta kaldığına kanaat getirip sanat müziğine geri döndü.

19/20

” Peki, deyince, ismini Mine Soley olarak değiştirilir ve figüranlıktan “sahici” rollere ilk başlarda oynadığı bir iki genç kız rolü dışında hiç masum olamaz nedense ona vamplık, seksilik dolayısıyla kötü yakıştırılır.

20/20