2023 seçimleri ne zaman yapılacak, erken mi olacak?

2023 seçimlerinde cumhurbaşkanı ile birlikte milletvekili seçimleri de yapılacak ve Türkiye, Ocak ayı itibariyle havasına girdi.

5 yılda bir gerçekleşen seçimler Türkiye için oldukça önemli...

Bir tarafta yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aday gösteren Cumhur İttifakı, diğer tarafta ise henüz adayını açıklamamış olan Millet İttifakı var.

Cumhur ve Millet İttfakı'nın adayları arasında geçecek olan seçim için, tarih değişikliği de gündemde.

Türkiye’de son seçim 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşmişti. Şimdi gözler 2023 seçimlerine çevrildi. Peki seçimler ne zaman?

2023 seçimleri ne zaman?

Cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin seçildiği genel seçim, normal şartları 18 Haziran 2023 Pazar günü olarak belirlendi.

2023 seçimlerinin öne alınacağına dair söylentiler devam ederken konuya ilişkin ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Mevsim şartlarını dikkate alarak belki birazcık öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 seçimlerinin önemini en iyi sizler biliyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Seçimlerin öne alınmasıyla ilgili son açıklama ise AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan geldi. CNN Türk ekranlarında soruları yanıtlayan Kurtulmuş konuşmasında “Daha henüz net olarak takvim söylemek mümkün değil. Belki zorunluluklar nedeniyle seçim biraz öne alınabilir. Biraz öne alınması bunun erken seçim olacağı anlamına gelmez.” dedi.