Petrol
98.52
4.34%
Euro
18.1017
-0.47%
Dolar
18.616
0.17%
Altın
1.014
-0.82%
Borsa
3568
0.39%
Bitcoin
367.297
-1.75%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Mevlid Kandili'nde çekilecek tesbihler nelerdir? Kandil gecesi zikirleri

  Mevlid kandilinin gelmesiyle birlikte bu geceyi ibadet ederek geçirmek isteyen vatandaşlar, çekilecek tesbih ve zikirler hakkında bilgi almak istiyor.
  • Haber Merkezi
  • 28.10.2020 - 10:46
  Mevlid Kandili'nde çekilecek tesbihler nelerdir? Kandil gecesi zikirleri

  Müslümanlar ibadet yaparak bu kutlu günü ihya edecekler. Mevlid Kandili'nde çekilecek tesbihler de yapılan ibadetler arasındaki yerini alacak.Vatandaşlar ise Mevlid kandili olduğu için bu geceye özel tesbih ve zikirlerin olup olmadığını merak ediyor.

  MEVLİD KANDİLİ'NDE ÇEKİLECEK TESBİHLER

  Mevlid Kandilinde günahların affına vesile olan tesbih namazı kılabilmek için şu tesbihi ezbere bilmek gerekir : "Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym".

  Mevlid Kandili'nde "Lâ ilâe illallah", "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed", "Estağfirullah", "Sübhànallah", "Elhamdülillâh", "Allahu ekber", "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allah" zikirlerini çekmek büyük sevaptır.

  Mevlid Kandili nde çekilecek tesbihler nelerdir? Kandil gecesi zikirleri #1

  NASIL SALAVAT GETİRİLİR?

  Salât ve selam kelimelerinden oluşan "salât-u selam" terkibi, Hz. Peygamber için okunan ve Allah'ın rahmet ve selamının onun üzerine olması dileğini ifade eden dualara denir. Salavât, salât kelimesinin çoğuludur. Kur'an'da, "Allah ve melekleri şüphesiz Peygambere salât ediyorlar. (O hâlde) ey iman etmiş olanlar, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selam verin." (Ahzab, 33/56) buyurulmaktadır.

  Hz. Peygambere (s.a.s.) Allah Teala'nın salât etmesi, rahmet etmesi; meleklerin salât etmesi, şanının yüceltilmesini dilemeleri; müminlerin salât etmesi ise, dua etmeleri anlamını ifade eder.

  Kur'an-ı Kerim'in, Hz. Peygambere (s.a.s.) salât-u selam getirmeyi emreden bu âyetine binaen, geçmiş dönemlerde tanzim edilmiş pek çok salâtu selam örnekleri vardır. Hz. Peygambere (s.a.s.) en kısa şekilde, "Allahümme salli alâ Muhammed" veya "Sallallahü aleyhi ve sellem" ya da "Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve bârik ve sellim" diye salât-u selam getirilir.

  Mevlid Kandili nde çekilecek tesbihler nelerdir? Kandil gecesi zikirleri #2

   


  Görüş Bildir