Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
706.190
1.57%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalar

  Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, Kapalı Maraş ziyaretine ilişkin, "Kıbrıs Türkü'nün bayram sevincine iştirak ettik." dedi.
  • Haber Merkezi
  • 17.11.2020 - 19:32
  • Güncelleme : 17.11.2020 - 21:51
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalar

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

  Açıklamalarına Kuzey Kıbrıs'taki Kapalı Maraş ziyaretiyle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs Türkü'nün bayram sevincine iştirak ettik." dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra açıklamalarına İzmir'de yaşanan depremle ilgili devam etti.

  Seferihisar merkezli 6,6 büyüklüğündeki depremin yaralarının sarılmaya devam ettiğini belirten Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin halkının her daim yanında olduğunu belirtti.

  KUZEY KIBRIS VE KAPALI MARAŞ'IN AÇILIŞI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  "Aziz milletim, değerli basın mensupları, sizlere el kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Pazar günü Kıbrıs Türkünün, hukuk, eşitlik ve varoluş mücadelesinin en kıymetli eseri olan KKTC'nin ilanının 37. yıldönümü vesilesiyle adaya bir ziyaret gerçekleştirdik."

  Ziyaretimizde MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli, bakanlarımız, eski meclis başkanlarımız, milletvekillerimiz ve muharip gazilerimiz de eşlik etti. Adada ilk olarak 15 Kasım Cumhuriyet bayramlarına iştirak ederek Kıbrıs Türkünün bayram sevincine iştirak ettik.

  Ardından kapalı Maraş'a geçtik. Kıbrıs Türkü'nün iyi niyet jesti Rum kesiminde hiçbir zaman karşılık bulmadı. Kapalı Maraş'ın sahil şeridi halka açıldı. Bu cesur girişimi biz de destekliyoruz. 15 gün gibi kısa bir sürede asfaltladık. Çevre düzenlemesi gibi hizmetleri hayata geçirdik.

  Maraş'ta gerçekleştirdiğimiz program bölgenin hızla sağlanmasını sağlayacak adımlar konusundaki kararlılığımızın da ifadesidir. Kıbrıs meselesinden bihaber, kapalı Maraş'ın açılmasının stratejik önemini kavrayamamış olanların bu programa piknik gözüyle bakması pek tabiidir. Hamdolsun milletimiz meselenin ne olduğunu da, orada yaptığımız işin manasını da gayet iyi biliyor."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık ülkemizde 'Nerede bu devlet?' sesleri yükselmiyor VİDEO

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalar #1

  "KIBRIS'A 500 YATAKLI BİR HASTANENİN İNŞASI İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLADIK"

  "Kısa sürede inşasını tamamladığımız 100 yataklı Lefkoşe acil durum hastanesinin açılışını yaptık. Hastanemizle birlikte 5 ambulansı hizmete soktuk. Ayrıca Kıbrıs'a 500 yataklı bir hastanenin inşası için hazırlıklara başladık.

  Sayın Tatar Cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen ardından Ankara'yı ziyaret etmişti, böylece iadeli ziyaretimizi de gerçekleştirmiş olduk. Sayın Tatar ile ülkelerimizin ilişkilerin daha güçlendirilmesi için atılacak adımları değerlendirdik. Türkiye ile KKTC'yi birbirinden ayırmak isteyenlere en güzel cevabı verdiğimize inanıyorum. Rum-Yunan ikilisiyle artık yeniden müzakeresi anlamsız hale gelen hususları bir kenara bırakarak yeni bir gelecek inşası için hep beraber kolları sıvıyoruz.

  Ziyaretimizde gösterdikleri samimi teveccüh için Kıbrıslı kardeşlerimize şükranlarımı bir kez daha tekrarlıyorum.Böyle milli meselede Türkiye'nin yanında yer alan partilerimiz, kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalar #2

  İZMİR DEPREMİ

  "İzmir depremi ülkemize hem doğal afetler gerçeğini bir kez daha hatırlatmış hem de afet önce ve sonrası hazırlıklarımızı gözden geçirmemize vesile olmuştur. Depremde iyi bir sınav verdiğimize inanıyorum. Türkiye afet müdahale planı depremin gerçekleşmesinden itibaren işlemeye başlamıştır. AFAD ekipleri hemen harekete geçmiş, çevre illerdeki ekipler yola çıkmıştır.

  AFAD, itfaiye birimleri, arama kurtarma ekipleri, ulusal medikal kurtarma ekipleri, sahada çalışmaya başlamıştır. İlk dakikalardan itibaren emniyet, jandarma ve TSK birimleri hem personelleriyle hem helikopter ve insansız hava araçlarıyla afet bölgesinde yerlerini almışlardır.

  Depremin 6. saatinde diğer bölgelerden kara ve hava yoluyla 2 binin üzerinde arama kurtarma personeli, 15 arama kurtarma köpeği yola çıkmıştır. Depremin 10. saatinde 7 temel ihtiyacın karşılanması için binlerce personel sahada bilfiil çalışmalarda görev almış durumdaydı. Depremin 12. saatinde 100 psikososyal destek için görüşmelere başlamıştır.

  Depremin 48 saatinde binin üzerinde çadırın kurulumu tamamlanmış, depremzedelerin kullanımına sunulmuştur. 72 saatinde arama kurtarma kapsamında 8 binin üzerinde personel, 1200 araç sahada faaliyet halindeydi. Kızılayımız tüm imkan, personeli, gönüllüleri ile ilk andan itibaren İzmirlilerin yanındaydı."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalar #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir