Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
714.994
2.35%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  30 Mart kırmızı çizgi nedir? İçişleri Bakanlığı 30 Mart kırmızı çizgi açıklaması

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan '30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz.' paylaşımının ne anlama geldiği merak edildi. Peki, 30 Mart kırmızı çizgi nedir?
  • Haber Merkezi
  • 29.03.2021 - 15:48
  30 Mart kırmızı çizgi nedir? İçişleri Bakanlığı 30 Mart kırmızı çizgi açıklaması

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesaplarından peş peşe yapılan "30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz" başlıklı afişler, araştırma konusu oldu.

  Vatandaşlar, '30 Mart kırmızı çizgi nedir, ne demek?' sorularına yanıt arıyor.

  Merak uyandıran 30 Mart paylaşımının nedeni ortaya çıktı.

  Peki, 30 Mart kırmızı çizgi nedir, ne demek? İşte, İçişleri Bakanlığı 30 Mart kırmızı çizgi açıklaması..

  30 MART KIRMIZI ÇİZGİ NEDİR?

  "30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz" başlıklı afiş paylaşımların, trafikte yayalara öncelik verilmesi için hazırlanan kampanyayı vurgulamak için yapıldığı öğrenildi.

  İçişleri Bakanlığı'ndan uygulama için valiliklere yazı gönderildi.

  "30 MART'TA KIRMIZI ÇİZGİMİZİ ÇEKİYORUZ" UYGULAMASI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

  Kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “30 MART’TA KIRMIZI ÇİZGİMİZİ ÇEKİYORUZ” uygulaması gerçekleştirilecektir.

  30 Mart kırmızı çizgi nedir? İçişleri Bakanlığı 30 Mart kırmızı çizgi açıklaması #1

  VALİLİKTEN 'KIRMIZI ÇİZGİ' AÇIKLAMASI

  Konuyla ilgili açıklamalar Valiliklerden yapılan açıklama şu şekildedir:

  "Bilindiği üzere ülkemiz karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması amacıyla, 26 Ekim 2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan düzenleme ile ''sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.'' hükmü getirilmiştir.

  Bu düzenlemeden hareketle; İçişleri Bakanlığımızca ''Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın'' sloganıyla 2019 yılı ''Yaya Öncelikli Trafik Yılı'' olarak ilan edilmiş ve ''Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası'' hayata geçirilerek 6 Şubat 2019 tarihinde ''Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek'' amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlenmiştir.

  Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere ''Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek'' için 02 Ekim 2019 tarihinde ülke genelinde ''Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz” sloganıyla ''Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz'' kampanyası kapsamında farkındalık etkinlikleri eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir.

  30 Mart kırmızı çizgi nedir? İçişleri Bakanlığı 30 Mart kırmızı çizgi açıklaması #2

  2021 yılı süresince yürütülecek faaliyet ve destekleyici kampanyaların etkisini artırmak, yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer/zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, tüm illerimizde eş zamanlı olarak Devletimizin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla etkinlikler düzenlenecektir.

  Bu kapsamda yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla; 27-28-29 Mart 2021 tarihlerinde EK-1’de gönderilen görsel örnekleri kullanılacaktır.

  2) 30 Mart 2021 Salı günü 12.00-15.00 saatleri arasında ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şerit ekte gönderilen görsel EK-2 sembolik olarak kırmızıya boyanacak ''Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir'' mottosu ile ''Yaya Önceliği'' vurgusu yapılacaktır.''

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir