30 yıllık Tofaş otomobilini yeni gibi saklıyor

Kırıkkale'de yaşayan Fatih Yunus Güzel adlı vatandaş, 24 yıldır trafiğe çıkartmadığı aracından vazgeçemiyor.

1991 model Tofaş Doğan L marka 7 bin 779 kilometredeki otomobilini iş yerinde sergiliyor. Kilometre yazmasın diye kurtarıcı ile Aydın ilinden getirdiği otomobiline gözü gibi bakıyor. 24 yıldır trafiğe çıkartılmayan otomobil, fabrikadan ilk çıktığı gibi duruyor ve her gün iç ve dış temizliği yapılıyor.

Lastiklerinin yere değmemesi için de sehpa üzerinde tutuluyor. Tozlanmasın diye de örtü altında muhafaza ediliyor. Fatih Yunus Güzel, yaptığı açıklamada, sıfır ayarındaki 7 bin kilometrelik otomobiline fiyat biçmediğini söyledi.

30 yıllık Tofaş otomobilini yeni gibi saklıyor

"GELDİĞİ GÜNDEN BERİ KULLANILMADI"

Fabrikasyon bir araç olduğunu ifade eden Güzel, "Kırıkkale’de oto galeri işiyle uğraşıyorum. Aracımız 1991 model, ilk sahibinden alınma. 1997 yılından bugüne kadar çekme belgeli ve kullanılmayan bir araç. Şu anda 7 bin 779 kilometrede. Hata, boya, eziği, çiziği yok. Her şeyi ile fabrikasyon duran bir araç. Aküsünü sadece çalıştırmak amaçlı biz taktık. Kurtarıcı ile getirdik. Aydın’dan aldık, ilk sahibinden. Aydın’dan geldiği günden beri sehpanın üzerinde duruyor, biz de kullanmıyoruz.” dedi.

30 yıllık Tofaş otomobilini yeni gibi saklıyor

"ARABA İYİ KORUNMUŞ, SIFIR GİBİ"

Güzel, “Naylonları, lastikleri her şeyi fabrikadan çıktığı gibi. Hiçbir yerde güneş görmemiş. Bizim aldığımız ağabey de zaten kapalı yerde saklamış. Bayağı korunmuş, sıfır ayarında bir araba. Fiyat anlamında şu an bir rakam belirlemedik. Biz zaten yüksek fiyata aldık. Bayağıdır peşindeydik, ağabey vermiyordu. İş sahibi olduğu için araba almak zor. Çünkü maddi değil de manevi bir olay oluyor. Almamız biraz zor oldu ama sağ olsun bizi kırmadılar. Bizim de onlar gibi koruyacağımıza inandıkları için aracı bize verdiler. Oradan kurtarıcı ile getirdik.” diye konuştu.

30 yıllık Tofaş otomobilini yeni gibi saklıyor

"EMSALİ OLMAYAN BİR ARAÇ"

Aracı şu an için satmayı düşünmediğini belirten Güzel, "Şu anda sehpanın üzerine kaldırdık, elimizden geldiği kadar korumaya çalışıyoruz. Fiyat biçme konusunda, şimdi bu kupon eski bir araç. Bu arabanın fiyatının önü açık, fiyat biçme gibi herhangi bir şeyimiz yok. Şu fiyattır, bu fiyattır diyemeyiz. Çünkü emsali olmayan bir araç. 7 bin 779 kilometrede, fiyat olarak herhangi bir şey diyemeyiz. Şu an için satmıyoruz. Herhangi bir fiyat dediğimiz de yok, saklıyoruz bakalım. Şu an emsalini biz göremiyoruz. Sosyal medyada olsun, internet ortamında olsun hiçbir yerde göremiyoruz. Zaten düşük kilometre araçlar benden çıkmadır." ifadesini kullandı.

30 yıllık Tofaş otomobilini yeni gibi saklıyor VİDEO

30 yıllık Tofaş otomobilini yeni gibi saklıyor

30 yıllık Tofaş otomobilini yeni gibi saklıyor