Euro
13.9253
-0.6%
Dolar
12.3607
-0.07%
Altın
715.07
0.28%
Borsa
1.776
0%
Bitcoin
724.522
2.24%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ile görüştü

  İbrahim Kalın-Jake Sullivan görüşmesinde, Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin seyri başta olmak üzere Suriye, Libya, Irak gibi bölgesel konular ele alındı.
  • DHA
  • 23.03.2021 - 17:24
  • Güncelleme : 23.03.2021 - 17:44
  İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ile görüştü

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü.

  Sözcü Kalın ve Jake Sullivan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Türkiye-ABD ikili ilişkileri, Suriye, Libya, Irak gibi bölgesel konular ve koronavürüs ile mücadele konuları ele alındı.

  İKİLİ ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ

  Türkiye ve ABD arasındaki yakın müttefiklik ilişkilerinin karşılıklı saygı çerçevesinde ortak çıkar ve stratejik önceliklere odaklanan bir zeminde ilerlemesi gereğinin altı çizildi.

  İki ülke arasında anlaşmazlık unsuru olan S-400 ve F-35 gibi konuların yapıcı bir angajmanla çözüme kavuşturulması için ortak çaba sarf edilmesinin önemi vurgulandı.

  TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE MÜCADELE

  PYD/YPG/PKK, DEAŞ ve FETÖ dahil her türlü terör gruplarına karşı, ayrım gözetmeksizin kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiği noktasında Türkiye’nin hassasiyeti ve kararlılığı ifade edildi.

  Suriye’de kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için siyasi sürecin ve anayasa çalışmalarının desteklenmesi beklenen bir dönemde, sivillere yönelik saldırıların durdurulması gerektiği belirtildi.

  Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümetinin güvenoyu almasıyla birlikte siyasi sürecin işlemesi ve istikrarın sağlanması yolundaki ilerlemeden duyulan memnuiyet dile getirildi.

  Görüşmede, ayrıca küresel ölçekte kadına karşı her türlü şiddetin önlenmesi için kararlılıkla mücadeleye devam edileceğinin altı çizildi.

  İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ile görüştü #1

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir