Euro
9.6865
-0.11%
Dolar
8.0872
-0.23%
Altın
451.1
-0.84%
Borsa
1.409
2.24%
Bitcoin
510.466
0.60%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Atatürk Havalimanı'nda gergedan boynuzu operasyonu

  Atatürk Havalimanı'nda, ticareti yasaklı kategoride bulunan milyonlarca lira değerindeki kaçak gergerdan boynuzu, ülkeye sokulmaya çalışılırken ele geçirildi.
  • DHA
  • 08.02.2019 - 20:41
  • Güncelleme : 08.02.2019 - 20:41
  Atatürk Havalimanı'nda gergedan boynuzu operasyonu

  Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen operasyonda; 14 milyon 500 bin lira değerinde olduğu belirtilen 21 gergedan boynuzu, gergedan boynuzu parçası ve 7 paket içerisinde yırtıcı yaban hayvanı tırnağı ele geçirildi.

  Atatürk Havalimanı nda gergedan boynuzu operasyonu #1

  KAÇAK GERGEDAN BOYNUZU

  İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, nesli tehlike altında olan canlıların yasa dışı ticaretinin önlenmesi amacıyla Türkiye'den transit geçen yolculara, 'Hava Takip Programı' üzerinden risk değerlendirmesi yapıldı.

  Bu kapsamda, Güney Afrika'dan Vietnam'a gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen iki transit yolcu, şüpheli olarak belirlendi. Şüphelilere ait valizlerin x-ray'le kontrolünde, valizler içerisinde boynuz şekilleri olduğu görüldü.

  Atatürk Havalimanı'nda gergedan boynuzu operasyonu VİDEO

  Atatürk Havalimanı nda gergedan boynuzu operasyonu #2

  14 MİLYON 500 BİN LİRA DEĞERİNDE

  Valizler açıldığında, cisimlerin gergedan boynuzu olduğu anlaşıldı. Vietnam'a gitmek üzere arındırılmış alanda bekleyen şüpheli yolcular, gergedan boynuzlarının Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CİTES) kapsamında sadece CİTES Belgesi ile ticaretinin ve transit işleminin yapılabilmesinden dolayı gözaltına alındı.

  Atatürk Havalimanı nda gergedan boynuzu operasyonu #3

  Boynuzlar ve yabani hayvan tırnakları; Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü İstanbul Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi. Operasyonda ele geçirilen boynuz ve tırnakların piyasa değerinin, 14 milyon 500 bin lira değerinde olduğu belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir