Dolar
6.7538
0.0148%
Euro
7.6573
-0.0078%
Altın
1713.18
-0.06%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
371.796
-0.0908%
Bitcoin
66303.88
0.5958%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  AYM'den nikahsız yaşayan subaylar hakkında karar

  AYM, Askeri Ceza Kanunu'nda yer alan, nikahsız olarak karı-koca gibi yaşayan subayların ordudan ihracını içeren maddenin iptalini reddetti.
  • Ajanslar
  • 30.05.2015 - 09:33

  AYM'den nikahsız yaşayan subaylar hakkında karar

  subay

  Anayasa Mahkemesi, Askeri Ceza Kanunu’nda yer alan ve nikâhsız olarak karı-koca gibi yaşayan subayların ordudan ihracını içeren maddenin iptal istemini reddetti. Kararla birlikte nikahsız yaşadığı tespit edilen subaylar, ordudan ihraç edilecek.

  6 AYA KADAR HAPİS CEZASI İPTAL

  Resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası öngören yasa maddelerini iptal eden Anayasa Mahkemesi (AYM), askerlerle ilgili de önemli bir karar aldı.

  ORDUDAN İHRAÇ EDİLMESİ İÇİN DAVA AÇILDI

  Adana’da görev yapan ve sevgilisiyle aynı evde nikahsız yaşayan bir subay hakkında soruşturma başlatıldı. Kara Kuvvetleri Askeri Savcılığı, subayın Askeri Ceza Kanunu’nun 153. maddesi gereği ordudan ihraç edilmesi talebiyle Kara Kuvvetleri 5. Kolordu Askeri Mahkemesi’nde dava açtı.

  Yargılama sürerken duruşma savcısı, 153. maddenin Anayasa’ya aykırı olduğu itirazında bulundu. İtirazı haklı bulan askeri mahkeme, 153. maddenin “Karı-koca gibi herhangi bir kimse ile nikahsız olarak devamlı surette yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin geri alınmasına hükmolunur” hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

  ANAYASA’YA AYKIRI BULMADI

  AYM Genel Kurulu, iptal istemini 27 Mayıs’taki oturumunda esastan görüştü. Yüksek Mahkeme, askeri mahkemenin iptal isteminin reddine karar verdi. Kararda, düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olmadığına vurgu yapıldı. AYM’nin bu kararı sonrası “nikahsız olarak karıkoca gibi yaşadığı tespit edilen subaylar hakkında ihraç kararı uygulaması” devam edecek.

  153. MADDE NE DİYOR?

  “İffetsizliği anlaşılmış olan bir kimse ile bilerek evlenen veya evlilik bağını devam ettirmekte veya böyle bir kimseyi yanında bulundurmakta veya karı-koca gibi bir kimse ile nikahsız olarak devamlı yaşamakta ısrar eden asker kişiler hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarma cezasına, erbaşlar hakkında rütbenin geri alınmasına hükmolunur.”

  Görüş Bildir