Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C
  65 yaş ve üzerindekilere turizm amaçlı seyahat izni

  65 yaş ve üzerindekilere turizm amaçlı seyahat izni

  Valiliklere gönderilen genelgeye göre 65 yaş ve üzerindekiler, izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat yapabilecek.
  • AA
  • 25.06.2020 - 11:07
  65 yaş ve üzerindekilere turizm amaçlı seyahat izni

  İçişleri Bakanlığı tarafından, 65 yaş ve üzeri için yeni bir genelge yayınlandı.

  Tatil amaçlı seyahat izninin çıkarıldığını duyuran Bakanlık, genelgeyi valiliklere gönderdi.

  Genelgeye göre 65 yaş ve üzerindekiler, izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat yapabilecek.

  BAZI HASTALAR BAŞVURAMAYACAK

  Yayımlanan genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) turizm amacıyla yapacakları yolculuklarda "Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi" almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

  YOL İZİN BELGE BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

  EN FAZLA 6 KİŞİ İÇİN İZİN BELGESİ

  Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesine başvuracak 65 yaş ve üzerindekiler, kendileri ile aynı durumda bulunan (65 yaş ve üzeri) eş, kardeş ve birinci derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için seyahat izin belgesi başvurusu yapabilecek.

  E-DEVLET'TEN BAŞVURU

  65 yaş ve üzeri vatandaşlar, Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak üzere, Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya elektronik ortamda e-Devlet Kapıs'ından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemine girerek seyahat izin işlemleri başlığının altında yer alacak Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi verilmesi alt başlığını seçerek başvurularını gerçekleştirebilecek.

  GEREKÇE SEÇİMİ

  Başvuru formunda otel tatili, yazlık/devremülk, kiralık ev/villa ya da karavan tatili gerekçelerinden biri seçilecek.

  Vatandaşlar, otel tatili için rezervasyon belgelerini, yazlık/devremülk için tapu örneklerini, kiralık ev/villa tatili için ise kira sözleşmelerini, karavan tatili için karavan sahiplik belgeleri ya da kira sözleşmelerini zorunlu olarak başvuru sırasında sisteme yükleyecek.

  OTOBÜS, UÇAK, TREN VE ÖZEL ARAÇ

  Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi alacak vatandaşlar; otobüs, uçak, tren ve özel araç ile yapacakları yolculuklar için başvuru yapabilecek.

  Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin koronavirüs evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak.

  SMS YOLUYLA BİLGİLENDİRME

  Vatandaşların, belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşu ya da valilik/kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmuyor. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi başvuruları, otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.

  İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yoluyla bilgilendirme yapılacak, ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

  AİLE HEKİMLERİ TAKİP EDECEK

  İzin başvurusu kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri, otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

  Görüş Bildir