Euro
15.1709
-0.39%
Dolar
13.6276
-0.17%
Altın
784.6300
-0.44%
Borsa
2009
0.59%
Bitcoin
505.700
0.80%
3ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 3 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'le görüştü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüşmesinde Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açmak istediğini belirtti.
  • AA
  • 18.12.2020 - 20:13
  • Güncelleme : 18.12.2020 - 20:39
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel'le görüştü

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirdi.

  İki ülke ilişkilerini geliştirecek hususların ele alındığı görüşmede, yeni dönemde Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri değerlendirildi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel le görüştü #1

  AB İLİŞKİLERİNDE YENİ SAYFA

  Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin AB ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmak istediğini belirterek, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik sergilediği yapıcı katkı ve gayretleri için Almanya Başbakanı Merkel’e teşekkür etti.

  Son AB Zirvesi’nde sağduyulu liderlerin katkısıyla olumlu gündeme atıfta bulunulmasını önemsediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer yandan Türkiye-AB ilişkilerinde kriz çıkarmak için çaba harcayanların olumlu gündem ve karşılıklı yarar için açılmış bu fırsat penceresine zarar vereceğini dile getirdi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel le görüştü #2

  DOĞU AKDENİZ KONUSU

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Yunanistan’la istikşafi görüşmeleri yeniden başlatmaya hazır olduğunu ifade etmesine rağmen, Yunan tarafının yeni bahanelerle görüşmelerden kaçtığını belirterek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz konusunda da iyi niyet ve yapıcı tutum sergilemeye devam ettiğini söyledi.

  Türkiye-AB ilişkilerinin son iki yıldır bazı üyelerin dar çıkarlarına hapsedilmesiyle zaman kaybı yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son AB Zirvesi kararında daha güçlü şekilde atıfta bulunulan olumlu gündemin anahtarının 18 Mart Mutabakatı’nın güncellenmesi olduğunu ifade etti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel’e yaklaşan Noel ve yeni yıl dolayısıyla tebriklerini de iletti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel le görüştü #3


  Görüş Bildir