Euro
9.0341
-0.02%
Dolar
7.466
-0.1%
Altın
441.27
-0.15%
Borsa
1.557
0%
Bitcoin
272.044
2.29%
-7ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık -7 C
  AB, Türkiye ile ilişkileri düzeltmekten yana

  AB, Türkiye ile ilişkileri düzeltmekten yana

  AB Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas, "Türkiye seçim dönemini geride bırakarak önümüzdeki 4 yıl boyunca istikrar dönemine giriyor. Bunu bir fırsat olarak görebiliriz" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 13.04.2019 - 14:15
  • Güncelleme : 13.04.2019 - 14:15

  AB Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye'nin üyelik sürecini askıya alma çağrılarına karşı AB Komisyonu'nun tutumunun net olduğunu belirtti.

  "AB'NİN KAPISI TÜRKİYE'YE AÇIK"

  Üyelik sürecinin askıya alınması için tüm üye ülkelerin oy birliğinin gerektiğine dikkat çeken Schinas, "Türkiye aday ülkedir. Bağlantı kurmaya ve birlikte çalışmaya devam ediyoruz. AB'nin kapısı Türkiye'ye açıktır ve açık kalmaya devam edecektir. Kapının açık kalması için de menteşelerin işlevsel olması gerekir." diye konuştu.

  "Kapıyı açık tutmak için ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Menteşelerin pas tutmasını engellemeliyiz. Türkiye-AB ilişkileri açısından menteşeleri reform, hukukun üstünlüğü, demokrasi olarak tanımlamak mümkün." diyen Schinas, bu alanda ilerlemeler kaydedildiği müddetçe AB'nin kapısının Türkiye'ye açık kalacağını belirtti.

  AB, Türkiye ile ilişkileri düzeltmekten yana #1

  "TÜRKİYE İÇİN İSTİKRAR DÖNEMİ"

  Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine yönelik değerlendirmesinde Schinas, "Türkiye seçim dönemini geride bırakarak önümüzdeki 4 yıl boyunca istikrar dönemine giriyor. Bunu bir fırsat olarak görebiliriz." vurgusunu yaptı.

  Seçim süreçlerinin sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada siyasi gündemi olumsuz etkileyebildiğine işaret eden Schinas, Türkiye ve AB'nin özellikle "olumlu gündem" maddeleri üzerinde çalışmaya devam etmesi gerektiğine dikkati çekti.

  Schinas, Türkiye ve AB'nin terörle mücadele, göç, bilgi paylaşımı, ticaret, ulaşım ve enerji gibi konularda aktif bir iş birliği yürüttüğünü ve bu alanlarda çalışmaya devam etmesi gerektiğini ifade ederek, "Yakın zamanda açıklanan ekonomik reform programı da olumlu bir adım." açıklamasını yaptı.

  "Türkiye-AB ilişkilerinde ateşi canlı tutuyoruz." ifadesini kullananan Schinas, AB Konseyi dönem başkanlığını Finlandiya'nın üstleneceğini anımsatarak, olası bir liderler zirvesine bu dönemde karar verilebileceğine işaret etti.

  AB, Türkiye ile ilişkileri düzeltmekten yana #2

  "İLİŞKİMİZDEKİ KRİTİK GÜMRÜK BİRLİĞİ"

  AB Komisyonu'nun Gümrük Birliği Anlaşması'nı güncelleme teklifinin gündemde olduğunu belirten Schinas, "Gümrük Birliği, Türkiye-AB arasındaki ticari ve ekonomik ilişikleri güçlendirmek için önemli bir araç." değerlendirmesinde bulundu.

  "TÜRKİYE-AB GÖÇMEN MUTABATAKI BAŞARI HİKAYESİDİR"

  Schinas, Türkiye'nin, 3.6 milyon Suriyeliye kapılarını açarak dünya genelinde en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumunda bulunduğunu ve AB'nin takdirini topladığını belirterek, "Bu, Türk yetkililer ve halk nezdinde çok büyük bir başarıdır." dedi.

  Avrupa'nın kendi payına düşeni yaptığını savunan Schinas, bu çerçevede Türkiye'deki Suriyeliler için ilk 3 milyar euronun ödendiğini ve ikinci 3 milyar euronun da önemli bir kısmının sözleşmeye bağlandığını kaydetti.

  Türkiye-AB arasındaki göçmen mutabakatının hala olumlu sonuçlar vermeye devam ettiğine dikkati çeken Schinas, "Sonuçlar Ege'deki mülteci akınının yüzde 90 azaldığını gösteriyor. Kişisel görüşüme göre, göçmen mutabakatı Türkiye-AB ilişkileri açısından bir başarı hikayesidir ve bu tür olumlu gelişmelere odaklanmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

  "AB KOMŞULARINA ÖNEM VERİYOR"

  AB'nin son dönemde yoğunluklu olarak İngiltere'nin birlikten ayrılmasına (Brexit) ve AP seçimlerine odaklanarak genişleme gibi önemli konuları rafa kaldırmasına ilişkin Schinas, "Artık bir Brexit molası veriyoruz. Olumlu gündemimize odaklanmaya başlayacağız." dedi.

  İngiltere'nin esasen tüm çabasının Brexit sonrasında Türkiye'nin AB ile mevcut ilişki konumuna ulaşmak olduğuna işaret eden Schinas, Türkiye'nin AB pazar ve ürünlerine ulaşım konusunda büyük ilerleme kaydettiğine dikkati çekti.

  Brexit odağına rağmen AB'nin komşularına olan ilgisinin azalmadığını belirten Schinas, 9 Mayıs'ta Romanya'da gerçekleşecek olağanüstü AB Liderler Zirvesi'nin "komşulara verilen önemin" vurgulanması için bir fırsat olacağını söyledi.

  "ÖNEMLİ VE BÜYÜK BİR KOMŞUMUZ"

  Türkiye'de AB'ye desteğin azaldığına ilişkin ise Schinas, zaman zaman Türk halkına "AB kötü komşu" imajının verildiğini belirterek, "Biz Türkiye'yi 'kötü komşumuz' olarak görmüyoruz. Türkiye önemli ve büyük bir komşu. Coğrafya ve tarih bizi birlikte çalışmaya zorluyor. Biz Türkiye ile ve Türk halkıyla bağlantı kurmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir