Petrol
113.6
2.23%
Euro
17.4974
0.16%
Dolar
16.3001
-0.39%
Altın
968.98
-0.59%
Borsa
2452
0.00%
Bitcoin
481.590
-1.32%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C
  AB, Türkiye'ye ek yaptırımları rafa kaldırdı

  AB, Türkiye'ye ek yaptırımları rafa kaldırdı

  AB Dışişleri Bakanları, Türkiye'ye karşı kararlaştırılan ek yaptırımları rafa kaldırma kararı aldı.
  • Haber Merkezi
  • 26.01.2021 - 00:01
  • Güncelleme : 26.01.2021 - 08:29

  Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, Türkiye'ye yönelik aralık ayındaki liderler zirvesinde Türkiye'ye karşı ek yaptırım kararı almıştı.

  "BUGÜN YAPTIRIM KARARI ALMADIK"

  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Olumlu gelişmeler kaydedildiğini gördüğümüz için Türkiye'ye karşı bugün yaptırım kararı almadık." dedi.

  AB, Türkiye ye ek yaptırımları rafa kaldırdı #1

  "OLUMLU SİNYALLER YAPTIRIM KARARIYLA GÖLGELENMEMELİ"

  Yunanistan ile Türkiye arasında 2016'da son verilen istikşafi görüşmelerin bugün yeniden başlatıldığına ve Türkiye'nin şu an Doğu Akdeniz'deki tartışmalı bölgelerde gemisinin bulunmadığına işaret eden Maas, "Bunlar uzun süredir beklediğimiz olumlu sinyaller. Bu sinyallerin AB tarafından gelecek yaptırım kararlarıyla gölgelenmemesi gerekir." dedi.

  Almanya Dışişleri Bakanı, şimdi Ankara'dan gelen olumlu sinyallerin kalıcı olmasının önem taşıdığını vurgulayarak "O zaman AB ile Türkiye arasında yeniden bir pozitif gündemden de bahsedebilecek durumda oluruz." diye konuştu.

  Maas, AB tarafından pozitif gündemin, Türkiye ile Gümrük Birliği'nin genişletilmesi ve Suriyeli sığınmacılara ek yardımlar gibi maddeleri kapsayabileceğini kaydetti.

  AB, Türkiye ye ek yaptırımları rafa kaldırdı #2

  LİDERLER ZİRVESİ'NDE TÜRKİYE'YE EK YAPTIRIM KARARLARI ALINMIŞTI

  10-11 Aralık'taki liderler zirvesinde Türkiye'ye yönelik, Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama ve sondaj faaliyetleriyle bağlantılı kişi ve kuruluşları içeren yaptırım listesinin genişletilmesi kararı alınmıştı.

  Yaptırımların çerçevesi 2019 yılı Aralık ayında oluşturulmuş, geçen yıl Şubat ayında da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) iki yöneticisi yaptırım listesine alınmıştı.

  Türkiye'ye karşı bu listenin dışında daha ağır yaptırımları da içerecek şekilde yaptırımların kapsamının genişletilmesi için karar ise mart ayında düzenlenecek zirveye bırakılmıştı.

  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, mart ayına kadar Türkiye ile ilişkilerin seyri ve olası yaptırım seçenekleriyle ilgili bir rapor hazırlamakla görevlendirilmişti.

  AB, Türkiye ye ek yaptırımları rafa kaldırdı #3

  ABD ve AB, Yunanistan'la görüşmelerin yeniden başlamasından memnun / HABERİ İÇİN TIKLAYIN

  AB, Türkiye ye ek yaptırımları rafa kaldırdı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir