Euro
15.2837
0.27%
Dolar
13.5398
0.47%
Altın
802.3750
0.16%
Borsa
1971
1.31%
Bitcoin
520.580
3.95%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C
  Büyük Kürdistan için plan işlemeye başladı

  Büyük Kürdistan için plan işlemeye başladı

  PYD'nin sınırımızda bulunan Tel Abyad'a bayrağını asması, Suriye'nin kuzeyinde Kürdistan kurulması yolunda önemli bir adım olarak görülüyor.
  • 18.06.2015 - 09:35

  Büyük Kürdistan için plan işlemeye başladı #1

  Akçakale sınırı karşısında bulunan Türkmen kenti Tel Abyad'da IŞİD ile PYD arasında yaşanan çatışma sonrası, PKK'nın Suriye kolu PYD sınıra bayrağı dikmişti.

  PYD'liler Batı’ya doğru ilerlemeye başlarken, Akdeniz’e kıyısı olan Bayır Bucak’ta yaşayan Türkmenler endişeli. Koalisyon güçlerinin bombaladığı yerlere Kürt Birlikleri'nin yerleştiğini söyleyen Suriye Türkmen Kitlesi Genel Koordinatörü Samir Hafez, sınırda oynanan oyunu şu sözlerle özetledi;

  "TÜRKİYE'DEKİ MÜLTECİLER O BÖLGEYE DÖNECEK"

  "Asıl yapılmak istenen Akdeniz’e kıyısı olan bir Kürt devleti kurmaktır. Tel Abyad’ın yüzde 80’i Araplardan ve Türkmenlerden oluşmasına rağmen IŞİD’in boşalttığı yerlerde Kürt birlikleri kontrol sağlıyor. Kuzey Irak’tan 2 bin 700 aile, Tel Abyad’ın Kürtleştirilmesi için yerleştirildi. Hatta Türkiye’ye sığınan 20 bine yakın Kürt asıllı mülteciler de geri dönecekler."

  "AMAÇ, BAYIR BUCAK'I ALIP AKDENİZ'E İNMEK"

  Irak’ın kuzeyinden sonra Suriye’nin de kuzeyinde denize açılan bir Kürt devleti kurulmasının planlandığını kaydeden Hafez, "Bu bölgenin doğudan batıya doğru en son halkası Türkmenlerin yaşadığı Bayır Bucak’tır. Amaç Bayır Bucak’ı alıp Akdeniz’e inmektir. Böylece hem Kuzey Irak’ın hem de Suriye'nin petrolünü Bayır Bucak üzerinden Akdeniz’den geçirmek istiyorlar. Böylece Kuzey Irak’ın ve Kürtlerin Türkiye’ye olan bağımlılığını azaltmak istiyorlar. Ayrıca bundan gelir de sağlamayı hedefliyorlar" dedi.

  "ABD MENŞELİ PROJE"

  Star’a konuşan SETA İstanbul Koordinatörü Fahrettin Altun da konuya ilişkin şunları söyledi;

  "Iraklı Kürt yöneticiler de Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani’nin 'İki yıl içinde bağımsız Kürt devleti ilan edeceğiz' şeklindeki açıklamasına atfen, şiddete başvurmadan Bağdat yönetimi ile anlaşma çerçevesinde bir Kürt devleti ilan etme planlarını gizlemiyorlar. Öte yandan, Suudi Arabistan ile İsrail’in Türkiye ve İran karşıtı bir cephenin temellerini atıp, bağımsız bir Kürdistan projesine yeşil ışık yakmaları da ABD menşeli Kürt devleti projesinin bir diğer parçası olarak yorumlanıyor."

  SURİYE’DEN SONRA SIRA TÜRKİYE'DE

  Sivil ve askeri güvenlik birimlerinin paylaştığı bilgilere göre; YPG’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesine doğru yönelmeye başlaması halinde, bölgedeki bu yeni oluşumun PKK desteği ile Türkiye içine yönelme ihtimali söz konusu. “Kuzey koridoru”nun yaşayabilmesi için Türkiye’de iç karışıklık yaratılabilir. Gelen istihbaratlar PKK’nın Amanos’ta (Hatay bölgesi) yeniden kümelenmeye başladığı doğrultusunda.

  CNN'DEN, KÜRDİSTAN BÖLGELİ TÜRKİYE HARİTASI

  ABD kanalı CNN, geçen yıl Türkiye’nin bir bölgesini Kürdistan olarak gösteren harita yayınlamış, Türkler’in şikayet mektuplarına ‘hata yapmadık’ cevabı vermişti. Aynı tarihlerde İngiliz Times gazetesi de Suriyeli Kürt liderlerin özerk devlet için anlaşma sağladığını yazarak, bugünkü tabloyu gösteren haritayı yayınlamışlardı.

  Büyük Kürdistan için plan işlemeye başladı #2

  Büyük Kürdistan için plan işlemeye başladı #3


  Görüş Bildir