Euro
15.2224
-0.05%
Dolar
13.6389
-0.08%
Altın
788.4300
0.04%
Borsa
1998
0.00%
Bitcoin
513.750
3.06%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C
  ABD, Hafter'in petrol üretimine müdahalesinden rahatsız

  ABD, Hafter'in petrol üretimine müdahalesinden rahatsız

  ABD'nin Trablus Büyükelçiliği, Hafter tarafından petrol üretiminin durdurulacağına yönelik yapılan açıklamalardan "rahatsızlık duyduğunu" açıkladı.
  • AA
  • 12.07.2020 - 21:02

  Libya'da darbeci Hafter'in liderlik ettiği sözde Libya ulusal ordusunun sözcüsü Ahmed el-Mismari, dün sosyal medya hesabından yayınladığı videolu mesajda, sundukları şartlar kabul edilene kadar petrol üretimini durdurmaya devam edeceğini açıklamıştı.

  Libya'da elde edilen "petrol gelirlerinin üçüncü bir ülkedeki banka hesabında toplanması" ve buradan dağıtılmasını şart koşan Hafter, "Libya Merkez Bankası'nın denetime girmesini" talep etmişti.

  "LİBYA'DA ÇATIŞMA TEHLİKESİNİ ARTIRIR"

  ABD'nin Trablus Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Elçilik, dış destekli çabaların Libya Ulusal Petrol Kurumu'nun (NOC) hayati görevini engellemesinden rahatsızlık duymaktadır ve bu çabalar Libya'da çatışma tehlikesini arttırmaktadır." ifadelerine yer verildi.

  ABD, Hafter in petrol üretimine müdahalesinden rahatsız #1

  "HAFTER'İN ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALARI LİBYALILARA ZARAR VERİYOR"

  Açıklamada, şunlar kaydedildi, "Wagner paralı askerlerinin NOC tesislerine düzenlediği baskınlar, ayrıca dış ülke başkentlerinde tasarlanan ve (Halife Hafter'in liderlik ettiği) sözde Libya ulusal ordusunun aktardığı çelişkili mesajlar, daha güvenli ve müreffeh bir gelecek için çabalayan tüm Libyalılara zarar vermektedir. Hayal kırıklığı yaratan bu eylemler, Libya'nın egemenliğinin korunması, kalıcı ateşkesin sağlanması ve Libyalıların ortak düşüncesi olan petrol gelirlerinin şeffaf yönetiminin desteklenmesi için elçiliğin, Ulusal Mutabakat Hükümeti ve (Tobruk merkezli) Temsilciler Meclisi gibi sorumlu taraflarla çalışma kararlılığını engellemeyecek." ifadelerine yer verildi.

  "ASKERİ GERİLİMİ TIRMANDIRANLAR İZOLE EDİLECEK"

  Silahlarını bırakacak, dış manipülasyonları reddedecek ve çözümün parçası olmak için barışçıl diyalogda buluşacaklara kapının hala açık olduğuna işaret edilen açıklamada, "Ancak Libya ekonomisini baltalayanlar ve askeri gerilimi tırmandıranlar izole edilecekler ve yaptırım tehlikesiyle karşılaşacaklar." uyarısı yapıldı.

  ABD, Hafter in petrol üretimine müdahalesinden rahatsız #2


  Görüş Bildir