Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.886
-2.97%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  ABD'den Suriye'ye ikinci üs

  ABD'den Suriye'ye ikinci üs

  ABD, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolündeki Rümeylan'dan sonra Kobani'ye ikinci üssünü kuruyor.
  • 07.03.2016 - 13:39

  kobani

  BD, Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin kontrolündeki Rümeylan'dan sonra Ayn el-Arab'ın (Kobani) güneyinde de hava üssü kuracak.

  Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD yeni üssünü Kobani'nin Harap İşk köyünde 35 hektarlık bir alanda kuracak.

  ABD den Suriye ye ikinci üs #2

  Kaynaklar, PYD yetkililerinin bu alanın sahibiyle aracılık etmesinden sonra üs için hazırlanacağını bildiriyor.

  Alan, Ayn el-Arab ve Fırat nehrinin arasında yer alması açısından önem taşıyor. Yeni üs, Ayn el-Arab'ın 43 kilometre güneyi, Fırat nehrinin 27 kilometre doğusu ile Türkiye sınırına 21 kilometre mesafede yer alacak. Üssün, henüz ne amaçla kullanılacağına ilişkin bilgi verilmedi.

  İLK ÜS RÜMEYLAN'DA

  Terör örgütü DAEŞ'e karşı operasyonlarda Türkiye'deki İncirlik Üssü'nden istifade eden ABD, Haseke'nin kuzeydoğusundaki Rümeylan ilçesinde Ekim 2015'te benzer bir üs çalışması başlatmıştı. Rümeylan üssü şimdilik sadece helikopter inişleri için uygun durumda olduğu bildirildi.

  Rümeylan'da sivil havacılıkta zirai ilaçlama için kullanılan Ebu Hacer pistini genişleten ABD'nin, burayı DAEŞ'e karşı düzenlenecek operasyonlarda PYD ile "ileri irtibat üssü" olarak kullanacağı ileri sürüldü.

  ABD unsurları, Rümeylan’ın Karaçok ve Zigat köylerinde de eğitim ve lojistik binaları kuruldu. Harap Elcir köyünde ise hava indirme için uygun pistler inşa ediyor. Yapıların bulunduğu bölgenin etrafına surlar inşa edilirken, girişler ardı sıra geçilen birkaç kontrol noktası ile sınırlandırıldı.

  ABD Başkanı Obama'nın DAEŞ ile Mücadele Özel temsilcisi Brett McGurk geçtiğimiz Ocak ayının sonunda Ayn el-Arab'a bir ziyaret gerçekleştirmişti.

  Yerel kaynaklar, geçen aylarda 300 ABD askerinin Irak'tan Suriye'ye girdiğini, bunların Rümeylan, Haseke'nin güneyi ve Ayn el-Arab'a (Kobani) intikal ettiğini bildirmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir